A kínai chipszektorban vezető kereskedelmi csoport, a China Semiconductor Industry Association “csalódott” a közelmúltbeli amerikai exportszabályozás miatt, és arra figyelmeztetett, hogy ezek még inkább megterhelhetik a globális ellátási láncokat.
A múlt héten az Egyesült Államok Kereskedelmi Minisztériuma átfogó szabályozást fogadott el, amelynek célja a kínai félvezetőipar fejlődésének megakadályozása.
Az Al Jazeera cikke szerint amennyiben a szabályozást széles körben érvényesítik, az megakadályozhatja a kutatólaboratóriumok és a kereskedelmi adatközpontok hozzáférését a fejlett mesterséges intelligenciachipekhez, továbbá meggátolhatja, hogy a kínai chipgyártó üzemek kritikus gyártási berendezéseket vásároljanak, illetve felmondásra kényszerítheti a fejlett kínai chipgyártó vállalatoknál dolgozó amerikai állampolgárokat.
“Az ilyen egyoldalú intézkedés nemcsak a félvezetőipar további globális ellátási láncának fog ártani, hanem ami még fontosabb, a bizonytalanság légkörét fogja teremteni, ami negatívan befolyásolja a bizalmat, a jó szándékot és az együttműködés szellemét, amelyet a globális félvezetőipar szereplői az elmúlt évtizedekben gondosan ápoltak”
– áll a China Semiconductor Industry Association (CSIA) közleményében.
A CSIA hozzátette, reméli, hogy az amerikai kormány “kiigazítja az irányt“, és “visszatér a World Semiconductor Council (WSC) és a Government and Authority Meeting on Semiconductor (GAMS) jól bevált kereteihez“.
A WSC és a GAMS két, 1996-ban, illetve 1999-ben létrehozott globális kereskedelmi fórum, ahol a tagországok megvitatják a chipágazat fejlesztését és politikáját.
A kínai technológiai óriáscégek és a Kínában működő chipgyártó vállalatok részvényárfolyamai az amerikai korlátozásokra reagálva zuhantak. Az elmúlt napokban az amerikai kormány sietve felajánlott néhány külföldi chipgyártónak hosszabbítást az ellátási problémák elhárítására.