Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Kína felvásárol – Az EU ellenlépéseket tervez
No menu items!

Kína felvásárol – Az EU ellenlépéseket tervez

„Sok külföldi cég a válságot kihasználva tisztességtelen eszközökkel él. Különösen a kínaiak” – figyelmeztet az EU versenyjogi biztosa, aki ígér a külföldiek versenytorzítása és az ellenséges felvásárlások ellen.

A tagállamok idegesek, Brüsszel új eszközöket vet be

A Fehér Könyv első leiratának illusztrációja

Az EU meg akarja akadályozni, hogy külföldi cégek hazai állami segítséggel európaiakat vásároljanak fel, valamint, hogy kormányzati szubvencióknak köszönhető versenyelőnyükkel torzítsák az európai piacot. Ezért versenyjogi tevékenysége kiszélesítésére készül az Európai Bizottság, derül ki a múlt héten bemutatott 57 oldalas cselekvési tervből (’White Paper on levelling the playing field as regards foreign subsidies’).

A dokumentum szokatlan módon egy országot is nevesít: Kínát. Ez a téma állt az európai külügyminiszterek legutóbbi videókonferenciájának középpontjában is, amelyen az amerikai tárcavezető, Mike Pompeo is részt vett.

A német, a francia, az olasz és a lengyel kormány hatékonyabb fellépést vár Brüsszeltől. Hollandia már a korona-válság előtt, tavaly decemberben javasolta a Bizottság versenyjogi tevékenységének kibővítését az államilag szubvencionált külföldi cégek vásárlásainak megakadályozása érdekében.

Ami már a bevásárlókocsiban van

Az Új Selyemút Gazdasági Övezet
geostratégiai és földrajzi dimenziói Forrás: unipub.lib.uni-corvinus.hu

Nem új keletű, hogy a kínai kormányzat állami és magáncégek külföldi tevékenységét is segíti. Átláthatatlan, melyiket, mikor, mennyivel. Csak becslés van arra, hány európai cég került kínai befolyása alá: 2008 és 2019 között 360 – áll a Bloomberg elemzésében. Az ismertebb esetek között van az olasz gumigyártó, a Pirelli és az ír repülőgéplízingcég, az Avolon. Az is tudott, hogy kínai állami és magáncégek több tucat európai kikötő és repülőteret vásároltak meg az ’Új selyemút-projekt’ keretében. A válság kezedet óta a kínaiak leginkább az alumínium- és acélipari, valamint az autó- és hajógyártás területén aktív cégek után érdeklődnek.

Kinek, mit tilos

A hatályos európai jog csak a tagállami szubvenciókat tiltja, de nincsenek szabályok arra az esetre, amikor egy harmadik állam nyújt segítséget egy Európában aktív cégnek. Ez nem csak direkt szubvenció lehet. Elterjedt a vállalatra szabadott hazai adókedvezmény és állami kezességvállalás is. „Ezek ugyan úgy torzítják a piaci versenyt, mint a direkt szubvenció, ezért fel fogunk ellene lépni” – mondta a versenyjogi biztos, Margrethe Vestager a Spiegelnek adott interjúban.

A Bizottság akcióterve a tisztességtelen magatartás két esetét különbözteti meg:

Margrethe Vestager

  • Amikor a külföldi vállalat folyamatos állami segítséget kap otthonról és így piaci versenyelőnyhöz jut Európában. Mert például olcsóbban tudja adni az áruját.
  • Amikor egy külföldi cég egy európai felvásárlásához kap célzott kormányzati dotációt.

Brüsszel mind a két estben fel fog lépni a külföldi cégek ellen, ha az állami dotáció mértéke három év alatt meghaladta a 200 ezer eurót – áll a cselekvési tervben. Általános jelleggel meg fogja tiltani az állami támogatást, illetve a korábbiak visszafizetésére fogja kötelezni az érintett cégeket.

Ami ellen az EU a külföldiek esetében harcot indít, azt egyre inkább engedélyezi a tagállami kormányoknak. Brüsszel folyamatosan lazítja a közpénzből történő feltőkésítés és a részbeni államosítás feltételeit. A tagállami kormányok így mentik meg a stratégiailag fontos hazai cégeket a csődtől, illetve védik meg a külföldi felvásárlástól. „Nincs elvi kifogásunk ez ellen” – nyilatkozta  Vestager a Financial Timesnak.

Phil Hogan

 

Az EU továbbra is a szabad piacgazdaságban látja a jövőt, és a válság ellenére sincs elvi kifogása a külföldi tőkebefektetések ellen. De meg fogjuk védeni gazdaságunkat, biztonságunkat, érdekeinket” – mondta kollégája, Phil Hogan, a kereskedelemért felelős biztos a Spiegelnek.

 

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

15 ezer alumínium dobozt gyűjtöttek össze a Hungaroringen

A visszaváltási rendszer fő célja, hogy Magyarországon is minél többen váltsák vissza az italcsomagolásukat

A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék júniusban

A munkakeresés átlagos időtartama 10,0 hónap volt, az összes munkanélküli 35 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje, míg 36 százaléka legalább egy éve keresett állást.

NTAK – A Magyar Nagydíj és az Ed Sheeran-koncert mindent vitt

Mogyoródon szállt meg a legtöbb turista, csaknem 2000 vendégéjszakát töltve a három nap során.

 Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Gyenge kezdés után indexveszteséggel fejezték be a csütörtöki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok, London kivételével.
Hirdetés

Hírek

Gyengült szerdán a forint

Az eurót délután hat órakor 393,44 forinton jegyezték a reggel hét órai 390,28 forintos állás után.

Kína drámai kamatlábcsökkentéssel pörgetné fel a gazdaságot

AKínai Kommunista Párt Központi Bizottságának közelmúltbeli ülése után komoly szándék mutatkozik, hogy a világ második legnagyobb gazdasága ismét növekedési pályára álljon.

Mi várható a héten? Adatok az államháztartásról és a fogyasztói árakról

Hétfőn teszi közzé a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről a gyorstájékoztatóját.

Tőzsde – Veszteséges zárás az európai tőzsdéken

Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj 1,50 százalékkal drágult a nemzetközi kereskedelemben, hordónként 79,99 dollárra, a Brent ára pedig 1,28 százalékkal nőtt, 80,64 dollárra.

Csökkenő forgalom mellett csúcsra emelkedett a BUX a héten

Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán Bakuban jelentette be a Shah Deniz gázmező 5 százalékos részesedésének megvásárlását, a tranzakciót a harmadik negyedévben fogják lezárni.

Vegyesen alakult csütörtök reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama csütörtök reggelre az előző esti jegyzéshez képest.

Iránykereséssel, illetve kis pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden a BÉT részvényindexe, a BUX 1073,29 pontos, 1,55 százalékos csökkenéssel 68 385,55 ponton zárt.

Devizapiac – Vegyesen alakult hétfő reggelre a forint árfolyama

A péntek esti jegyzése alapján májust pozitív mérleggel zárta a forint, 0,3 százalékkal erősödött az euróval és a svájci frankkal szemben, és 2,0 százalékkal erősödött a dollár ellenében.

Gazdaság

Majdnem 70 millió forint bírság a Raiffesen banknak és lízingcégének

A pénzügyi felügyelet kifogásolta, hogy a compliance (szabályozási megfelelési) terület beszámolói nem minden szempontból feleltek meg a jogszabályban elvártaknak.

MNB: 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a monetáris tanács

A monetáris szigor pozitív reálkamat biztosításával járul hozzá a pénzügyi piaci stabilitás fenntartásához, valamint az inflációs cél fenntartható eléréséhez

A1 besorolással látta el a Moody’s az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját

A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket.

Hazánk az iBanFirst legdinamikusabban fejlődő európai piaca lett

A magyarországi eredmények, amelyeket kevesebb mint két évvel a helyi iroda megalapítása után értek el, minden várakozásukat felülmúlták.