Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Kína felvásárol – Az EU ellenlépéseket tervez
No menu items!

Kína felvásárol – Az EU ellenlépéseket tervez

„Sok külföldi cég a válságot kihasználva tisztességtelen eszközökkel él. Különösen a kínaiak” – figyelmeztet az EU versenyjogi biztosa, aki ígér a külföldiek versenytorzítása és az ellenséges felvásárlások ellen.

A tagállamok idegesek, Brüsszel új eszközöket vet be

A Fehér Könyv első leiratának illusztrációja

Az EU meg akarja akadályozni, hogy külföldi cégek hazai állami segítséggel európaiakat vásároljanak fel, valamint, hogy kormányzati szubvencióknak köszönhető versenyelőnyükkel torzítsák az európai piacot. Ezért versenyjogi tevékenysége kiszélesítésére készül az Európai Bizottság, derül ki a múlt héten bemutatott 57 oldalas cselekvési tervből (’White Paper on levelling the playing field as regards foreign subsidies’).

A dokumentum szokatlan módon egy országot is nevesít: Kínát. Ez a téma állt az európai külügyminiszterek legutóbbi videókonferenciájának középpontjában is, amelyen az amerikai tárcavezető, Mike Pompeo is részt vett.

A német, a francia, az olasz és a lengyel kormány hatékonyabb fellépést vár Brüsszeltől. Hollandia már a korona-válság előtt, tavaly decemberben javasolta a Bizottság versenyjogi tevékenységének kibővítését az államilag szubvencionált külföldi cégek vásárlásainak megakadályozása érdekében.

Ami már a bevásárlókocsiban van

Az Új Selyemút Gazdasági Övezet
geostratégiai és földrajzi dimenziói Forrás: unipub.lib.uni-corvinus.hu

Nem új keletű, hogy a kínai kormányzat állami és magáncégek külföldi tevékenységét is segíti. Átláthatatlan, melyiket, mikor, mennyivel. Csak becslés van arra, hány európai cég került kínai befolyása alá: 2008 és 2019 között 360 – áll a Bloomberg elemzésében. Az ismertebb esetek között van az olasz gumigyártó, a Pirelli és az ír repülőgéplízingcég, az Avolon. Az is tudott, hogy kínai állami és magáncégek több tucat európai kikötő és repülőteret vásároltak meg az ’Új selyemút-projekt’ keretében. A válság kezedet óta a kínaiak leginkább az alumínium- és acélipari, valamint az autó- és hajógyártás területén aktív cégek után érdeklődnek.

Kinek, mit tilos

A hatályos európai jog csak a tagállami szubvenciókat tiltja, de nincsenek szabályok arra az esetre, amikor egy harmadik állam nyújt segítséget egy Európában aktív cégnek. Ez nem csak direkt szubvenció lehet. Elterjedt a vállalatra szabadott hazai adókedvezmény és állami kezességvállalás is. „Ezek ugyan úgy torzítják a piaci versenyt, mint a direkt szubvenció, ezért fel fogunk ellene lépni” – mondta a versenyjogi biztos, Margrethe Vestager a Spiegelnek adott interjúban.

A Bizottság akcióterve a tisztességtelen magatartás két esetét különbözteti meg:

Margrethe Vestager

  • Amikor a külföldi vállalat folyamatos állami segítséget kap otthonról és így piaci versenyelőnyhöz jut Európában. Mert például olcsóbban tudja adni az áruját.
  • Amikor egy külföldi cég egy európai felvásárlásához kap célzott kormányzati dotációt.

Brüsszel mind a két estben fel fog lépni a külföldi cégek ellen, ha az állami dotáció mértéke három év alatt meghaladta a 200 ezer eurót – áll a cselekvési tervben. Általános jelleggel meg fogja tiltani az állami támogatást, illetve a korábbiak visszafizetésére fogja kötelezni az érintett cégeket.

Ami ellen az EU a külföldiek esetében harcot indít, azt egyre inkább engedélyezi a tagállami kormányoknak. Brüsszel folyamatosan lazítja a közpénzből történő feltőkésítés és a részbeni államosítás feltételeit. A tagállami kormányok így mentik meg a stratégiailag fontos hazai cégeket a csődtől, illetve védik meg a külföldi felvásárlástól. „Nincs elvi kifogásunk ez ellen” – nyilatkozta  Vestager a Financial Timesnak.

Phil Hogan

 

Az EU továbbra is a szabad piacgazdaságban látja a jövőt, és a válság ellenére sincs elvi kifogása a külföldi tőkebefektetések ellen. De meg fogjuk védeni gazdaságunkat, biztonságunkat, érdekeinket” – mondta kollégája, Phil Hogan, a kereskedelemért felelős biztos a Spiegelnek.

 

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

KSH: a harmadik negyedévében 12,1 százalékkal csökkentek a beruházások

A beruházások volumene 2023 harmadik negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva 12,1 százalékkal csökkent, az előző negyedévhez képest.

BÉT – Csökkenés várható a nyitásban

Csökkenéssel nyithat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) kedden az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint.

Erősödött kedd reggelre a forint

Erősödött kedd reggelre a forint a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Aggasztó a brit gazdaság gyenge növekedési potenciálja

A brit gazdaság potenciális növekedési üteme jelenleg alacsonyabb, mint az ő szakmai pályafutásának eddigi legnagyobb részében.

Hírek

Együttműködési megállapodás a világ legnagyobb bankjával, az ICBC-vel

Az együttműködési megállapodásban a felek különösen nagy hangsúlyt fektetnek az infrastrukturális és zöld projektek finanszírozásának lehetőségeire.,

Európa rájött, hogy védenie kell magát

Európa gazdasági biztonságának érdekében az Európai Bizottság összeállította a kritikus fontosságú technológiai területek jegyzékét.

A game-streaming mellett bejött a vegán bor

Az értékelés során végül az 4 kategóriában összesen 12 hallgatót díjaztak.

Kamatplafon nélkül is viszik a személyi kölcsönt

Kamatplafon nélkül is viszik a személyi kölcsönt, a lakáshiteleknél ennyit hozna az új THM-maximum Ennyit spórolnának az ügyfelek a lakáshiteleken az ármaximalizálással.

Vadbalesete volt? Már majdnem minden esetben az autóst terheli a kár

A vadászati törvény változásával július elsejétől szinte minden esetben a jármű tulajdonosának vagy üzembentartójának kell megtérítenie a vadgázoláskor keletkezett kárt.

Időzített bombán ül közel 4 millió magyar lakástulajdonos

Egy társasház nem csupán egy épület, hanem egy élő közösség, ahol minden tulajdonos felelősséggel tartozik a közös területekért is.

Kapacitáscsökkentésre kényszerül a héten a Gatwick repülőtér

A NATS közlése szerint egészségügyi okok, köztük koronavírusos megbetegedések miatt az irányítók körülbelül egyharmada nem tudja felvenni a munkát.

A DRK és EGOM közös kollekciója Esztergomban

Közös ruházati kollekciót, két márka együttműködéséből született termékcsaládot mutattak be a közelmúltban Esztergomban. A helyiek úgy vélték, hogy Esztergom beceneve, az EGOM ruhamárkává is vált.

Gazdaság

Együttműködési megállapodást kötött az MNB

Együttműködési megállapodást kötött a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a kazah Asztana Nemzetközi Pénzügyi Központ (AIFC) pénzügyi felügyeleti hatósága (Astana Financial Services Authority, AFSA) pénteken Budapesten.

Rendkívüli kiadások előtt a magyar büdzsé – a költségvetés állja a sarat

Október végéig az államháztartás központi alrendszere 3487,6 milliárd forintos hiánnyal zárt.

Kamatdöntés – MNB: továbbra is indokolt a körültekintő monetáris politika

Az MNB prognózisa szerint a folyó fizetési mérleg hiánya 2023-ban a GDP 1 százaléka alá mérséklődik, és az egyenleg az előrejelzési horizonton tovább javul.

Az OTP Bank 49 millió forint bírságot kapott több hiányosság miatt

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 49 millió forint bírságot szabott ki az OTP Bankra a pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás-megelőzési tevékenységével kapcsolatban feltárt hiányosságok miatt.