Ökológiai vészhelyzetet hirdetett Pravind Jugnauth mauritiusi miniszterelnök, mert egy zátonyra futott japán teherhajóból üzemanyag folyik a tengerbe.
A panamai zászló alatt hajózó, Wakashio nevű, rakomány nélküli japán teherhajó július 25-én futott zátonyra az Indiai-óceánon, Madagaszkár mellett fekvő üdülőparadicsom partjain, és a megrepedt üzemanyagtartályból csütörtök óta szivárog az olaj. A L’Express című helyi újságban úszó olajfoltokról, elfeketedett strandokról és elpusztult tengeri élőlényekről készült fotók jelentek meg.
A kormányfő Franciaországhoz fordulnak segítségért, mert az olajömlés veszélyezteti a körülbelül 1,3 millió lakosú, főként turizmusból élő szigetországot. Mauritius nem rendelkezik megfelelő eszközökkel és szakértelemmel ahhoz, hogy megfeneklett hajókat segítsen újra vízre – indokolta döntését Jugnauth. A politikus hangsúlyozta: a rossz időjárás miatt eddig nem tudták elkezdeni a munkákat.
A francia fennhatóság alá tartozó Réunion szigete Mauritius legközelebbi szomszédja, Franciaország pedig a szigetország legjelentősebb külföldi befektetője és egyik legnagyobb kereskedelmi partnere. Kavy Ramano környezetvédelmi miniszter hangsúlyozta: ökológiai válság fenyegeti az országot.
A Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet szerint ezernyi fajt fenyeget pusztulás veszélye a Kék-öböl, Pointe d’Esny és Mahebourg vizeinél, ami súlyos következményekkel járna a gazdaságra, az élelmiszerbiztonságra és az egészségre Mauritiuson.
A szennyeződés felfogása érdekében mintegy 400 merülőfalat helyeztek el a hajó és más kulcsfontosságú helyek, így a Kék-öböl tengeri park körül.
A Nagashiki Shipping tulajdonában lévő, 300 méter hosszú hajó Kínából tartott Brazíliába, amikor Mauritiusnál megfeneklett. A történtek okát még vizsgálják, az ügyben nyomozást indítottak. A teherhajó 20 fős legénysége sértetlenül átvészelte a balesetet, és most karanténban van az Afrika keleti partjai mellett fekvő szigeten a koronavírus-járvány miatt.
A Nagashiki Shipping nyilatkozatban kért bocsánatot a helyiektől és az érintettektől az okozott problémákért. Fogadkozott, hogy mindent megtesz a tengerbe ömlött olaj eltávolításáért és a hajó biztonságba helyezéséért.