Tavaly novemberben a kiskereskedelmi forgalom a nyers adat szerint 5,0, naptárhatástól megtisztítva 4,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit – jelentette második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal.
A második becslés adata 0,3 százalékponttal alacsonyabb az első becslésben közöltnél, amikor a nyers adat szerint 5,3 százalékos, a naptárhatástól megtisztítva 5,2 százalékos novemberi emelkedést közölt a KSH az előző hónapban mért 6,4 százalékos kiigazítatlan, illetve 5,5 százalékos naptárhatástól megtisztított növekedést követően.
A második becslésben a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 8,2 százalékos volt a forgalom naptárhatástól megtisztított bővülése az előzetesen közölt 9,1 százalékkal szemben, az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 2,0 százalékkal nőtt a forgalom az előzetesen közölt 1,7 százalék helyett. Az üzemanyag fogyasztás az 5,6 százalékos előzetes növekedését a második becslés is megerősítette.
Az élelmiszer-kiskereskedelem 78 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 2,4 százalékkal bővült, míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 0,9 százalékkal csökkent.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem összességében 8,2 százalékos növekedésén belül az iparcikk jellegű vegyes üzletek eladásai 10,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit az októberi 13,5 százalékos emelkedés után.
A számítástechnikai és egyéb iparcikkeket árusító üzletek forgalma változatlan áron és naptárhatástól megtisztítva 7,2 százalékkal nőtt az előző havi 3,6 százalék után. A bútorok és műszaki cikkek forgalma 4,9 százalékkal volt nagyobb az egy évvel korábbinál hasonlóan az előző havi 4,8 százalékhoz.
A gyógyszer-, gyógyászati termékek értékesítése 10,4, az illatszerboltoké 2,1 százalékkal nőtt. A textil, ruházati cikkek és lábbelik eladása 5,9 százalékkal nőtt az előző havi 8,0 százalék után.
A könyvek, újságok és papíráruk iránti kereslet éves összevetésben negyedik hónapja csökkent, novemberben 14,5 százalékkal. A használtcikk üzletekben 5,5 százalékra gyorsult a növekedés az októberi 3,5 százalékosról.
Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 6,2 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 25,9 százalékkal emelkedett.
Az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma folyó áron 1009 milliárd forint volt, ami a harmadik legnagyobb összeg a tavalyi első 11 hónapból.
Az országos kiskereskedelmi forgalom egyaránt 42-42 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, illetve a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 16 százaléka az üzemanyagtöltő állomásokon realizálódott.
A múlt év első 11 hónapjában a forgalom volumene naptárhatástól megtisztított adatok szerint 6,3 százalékkal nagyobb, mint az előző év azonos időszakában, a nyers adat szerint 6,2 százalék volt a növekedés az előző évi 5,7, illetve 5,4 százalékos nyers növekedés után. (MTI)