A külkereskedelmi mérleg havi aktívuma 248 millió euró volt, 720 millió euróval kevesebb, mint egy évvel ezelőtt.
Az export euróban számolt értéke 2,4 százalékkal csökkent, az importé 6,4 százalékkal nőtt szeptemberben az egy évvel korábbihoz képest – jelentette pénteken második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az exporttöbblet 20 millió euróval kevesebb a november 9-én kiadott első becslésnél, amikor 0,1 százalékponttal kisebb export visszaesést és ugyancsak 0,1 százalékponttal alacsonyabb importnövekedést jelezett a KSH.
Szeptemberben a gépek, szállítóeszközök exportja 5,0 százalékkal, az élelmiszerek kivitele 5,7 százalékkal visszaesett az egy évvel korábbihoz mérve. A
gépexport második hónapja, az élelmiszer-kivitel március óta csökken éves összevetésben. A feldolgozott termékek exportja 2,4 százalékkal nőtt, ami a márciusi csökkenést leszámítva a legalacsonyabb növekedés ebben az évben.
A gépek, szállítóeszközök importja 2,6 százalékkal, a feldolgozott termékeké 9,6 százalékkal haladta meg a tavaly szeptemberit. Az energiaimport euróban 20,6 százalékkal nőtt, változatlan áron számolva viszont 12,8 százalékkal kevesebb volt a tavaly szeptemberinél.
A kőolaj és kőolajtermékek import volumene hetedével visszaesett. A gázimport tizedével, a villamos energia behozatala közel ötödével mérséklődött.
Az év első kilenc hónapjában a kivitel 4,2 százalékkal, a behozatal 6,7 százalékkal nőtt euróban, a külkereskedelmi mérlegtöbblet 4,861 milliárd eurót tett ki, 1,439 milliárd euróval csökkent a múlt év azonos időszakához viszonyítva.
Az első három negyedévben a gépexport 3,5 százalékkal nőtt euróban. Ezen belül a közúti járművek kivitele 0,3 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, a villamos gépek, készülékek és műszerek exportja viszont 7,3 százalékkal nőtt.
Energiafejlesztő gépek és berendezések kivitele 5,4 százalékkal csökkent, az irodagép és gépi adatfeldolgozó berendezéseké 6,0, a híradástechnikai, hangrögzítő és -lejátszó készülékeké pedig 4,4 százalékkal nőtt.
A feldolgozott termékek exportjának 6,3 százalékos növekedését a gyógyszerexport 12,2 százalékos növekedése húzta, amely a legnagyobb súllyal szerepel a termékcsoportban.
A gumitermékek kivitele 8,4 százalékkal nőtt, a szerves vegyi termékeké 7,7 százalékkal emelkedett a tavalyi első három negyedévhez képest.
Az élelmiszerexport 2,7 százalékos visszaesésében a legnagyobb tétel a gabonakivitel 24,8 százalékos zuhanása, miközben a takarmányok exportja 6,7 százalékkal nőtt, az élő állatok kivitele 8,2, a húskészítményeké 4,5 százalékkal nőtt. Az italok exportja 16,5, a dohánytermékeké 48,5 százalékkal nőtt.
Importban 4,1 százalékkal nőtt a gépek, szállítóeszközök behozatala és majdnem 48 százalékkal részesedtek a teljes importból. A villamos gépek és készülékek importja 11,8, a közúti járműveké 4,6, az egyéb szállítóeszközöké viszont 34,8 százalékkal nőtt.
A feldolgozott termékek importjának 9,7 százalékos növekedését is a gyógyszerimport 22,6 százalékos emelkedése húzta, de 12,2 százalékkal emelkedett a műanyag alapanyagok behozatala és 12,0 százalékkal a szervetlen vegyszerek importja.
Az élelmiszerimport 5,5 százalékkal nőtt az első három negyedévben, amiben a legnagyobb tételt a zöldségek és gyümölcsök behozatalának 8,9 százalékos növekedése jelentette, de 7,9 százalékkal nőtt a gabona, és 15,2 százalékkal a takarmányok importja.
Az energiaimport 10,7 százalékos negyedévi növekedésében 25,7 százalékkal nőtt euróban a kőolaj és az olajtermékek behozatala, míg az áram importja 13,4 százalékkal csökkent.
Az Európai Unióba a szeptemberi 1,3 százalékos visszaesés ellenére 4,0 százalékkal nőtt a kilenchavi export, az import 3,6 százalékkal emelkedett a múlt év azonos időszakához viszonyítva.