Kezdőlap Pénzvilág Melyik az olcsóbb lakáshitel? Új mutató segít a döntésben
No menu items!

Melyik az olcsóbb lakáshitel? Új mutató segít a döntésben

Felszöktek a kamatok, a bankok a fix kamatozású lakáshitelek kamataira is átvezették a drágulást. Melyik az olcsóbb? Erről és az MNB tervezett lépéséről, a jelzáloghitelek összehasonlítását segítő új mutatóról, a kamatkockázattal korrigált THM-ről , az úgynevezett KTHM bevezetéséről szól Binder István, a Magyar Nemzeti Bank felügyeleti szóvivője.

Híradások számolnak be arról, hogy jelentős mértékben megnőttek az elmúlt hetekben a bankok által kínált lakáshitelek kamatai, a fix kamatozású lakáshitelek esetében is a pénzpiaci kamatokat trendjét követik immár a bankok. Az elmúlt hetekben sok bank a fix konstrukcióknál is emelte a díját: az egymás közötti versenyük már nem ellensúlyozza a pénzpiaci kamatszint elmozdulásának hatásait. A Világgazdaság néhány konkrét példával illusztrálja az emelést.

Dráguló hitelek
OTP: a Fix5 és Fix10 hiteleknél és a bank minősített fogyasztóbarát (MFL) hiteleinél 0,25 százalékpont az emelkedés. Oberbank: a lejáratig fix kamatos hitelek kamata öt év futamidőnél 0,58, maximum tíz év futamidőnél 0,62 százalékponttal nőtt az elmúlt hónapban. Takarék Kereskedelmi Bank: az ötös MFL teljes hitel­díjmutatója (THM) 4,43 százalékról 4,86 százalékra, a tízesé 5,40-ról 6,09 százalékra erősödött. Erste: a hároméves kamatperiódusú lakáshitelek kedvezmény nélküli kamata 4,10 százalékról 4,30 százalékra nőtt. MKB: 0,53 százalékponttal emelkedtek az MFL-hitelek kamatai, így a normál feltételekkel nyújtott lakáshitelek kamata ügyfélminősítéstől függően 6,71–7,36 százalékra nőtt. Budapest Bank: a 10 millió forint alatti MFL-hitelek közül az ötéves kamatperiódusú 4,77-ról 5,17 százalékra, a tízéves kamatperiódusúé 5,88 százalékról 6,52 százalékra nőtt. A 10 millió forintos hitel feletti MFL-ek és a piaci kamatozású jelzáloghitelek kamatai nem változtak.

A THM-et követi a KTHM

Binder István, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) felügyeleti szóvivője a hitelpiac száguldásáról, az esetleg fel nem ismert kockázatokról szólva olyan intézkedéseket helyezett kilátásba, amelyek védelmet nyújtanak a laikus közönségnek a fel nem ismert hitelfelvételi kockázatokról.

A Magyar Krónikában napvilágot látott elemzése a változó kamatozású lakáshitelekről elmondja, hogy a magyar társadalom felismerte annak kockázatait, idén májusban az új lakáshitel-felvételek 81 százalékánál már a hosszabb kamatrögzítésű lakáshitelt választották, s ez az arány a korábbi hónapokban folyamatosan javult.

A szóvivő a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel védjegyrendszer keretében a legalább 5 éves kamatperiódusút ajánlja, amely a hasonló feltételű piaci árazású lakáshitelekhez képest jellemzően 1-1,2 százalékkal olcsóbb THM-et, valamint gyorsabb és ügyfélbarát kiszolgálást jelent. Idén májusig az ügyfelek már bő százmilliárd forintnyi fogyasztóbarát lakáshitelt vettek fel a tavaly ősztől elérhető védjegyes konstrukciókból, amiket már 23 bank és takarékszövetkezet kínál.

Binder István az MNB új ajánlásáról is ír. A Nemzeti Bank bevezeti a jelzáloghiteleknél a kamatkockázattal korrigált THM-et, az úgynevezett KTHM-et. A jegybanki elvárás szerint a hitelintézeteknek ezt követően a hitelszerződés megkötése előtt tájékoztatniuk kell az ügyfeleket a KTHM mellett a feltételezett jövőbeni kamatok változása alapján becsülhető törlesztőrészletekről és a visszafizetendő teljes összegről is. Előzetesen össze is kell hasonlítaniuk az ügyfelek számára az adott kamatperiódusú és a végig fix kamatú hitel jellemzőit.

Ami a hitelintézeteket illeti, az ő oldalukon az MNB úgy ösztönzi a hosszabb kamatperiódusú jelzáloghitelek elterjedését, hogy nekik lakáshiteleik legalább 15 százalékát hosszú futamidejű forrásokkal (például jelzáloglevelekkel) kell finanszírozniuk.

Megtévesztő bankok

A felügyeleti szóvivő megállapítja, hogy néhány banknál még él a megtévesztési gyakorlat. Hozzáteszi: bár nem rendszerszintű, de több hitelintézetnél tapasztalható, hogy egyes szerződéses feltételeik tisztességtelenek. A jelzáloghiteleknél egyes hitelintézetek az előtörlesztési jogról vagy a szerződéshez kötődő szabad biztosítóválasztásról fogalmaztak pontatlanul. Mások a vizsgálatok szerint indokolatlanul vonhattak vissza kamatkedvezményeket, számíthattak fel többletdíjakat, illetve aránytalan kifogások miatt mondhattak fel ügyfélszerződéseket.

Egyes hitelintézeti ügynökök továbbra is megpróbálkoznak azzal, hogy árubemutatóval egybekötött kirándulós, lakásokban tartott termékértékesítő alkalmakon fogyasztási hitelt nyújtsanak kiszolgáltatott, főként időskorú ügyfeleknek.

Probléma az is, hogy előfordul gyakorta: az ügyfelek csak utólag, a hitelköltségekre vonatkozó értesítések alapján döbbennek rá, hogy akaratukon kívül hitelszerződést kötöttek – írja a felügyelet szóvivője.

Új fogyasztóvédelmi előírásokat is megfogalmatott az MNB

A pénzintézeteknek legfeljebb 3 százalékkal szabadna túllépniük az ügyleti kamat másfélszeresét zálogkölcsön esetén, ha ügyfelük késedelembe esik. A most kiadott közlemény hozzá teszi, hogy az így növelt összeg a kölcsönök teljes hiteldíjmutató-plafonját sem haladhatja meg. Az MNB további, szeptember közepétől érvényes, most közzétett  fogyasztóvédelmet érintői elvárása itt olvasható.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.