Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Libra, a Facebook kriptovalutája. Bízhatunk benne?
No menu items!

Libra, a Facebook kriptovalutája. Bízhatunk benne?

A Facebook 2020-ra tervezi saját digitális pénzének, a Librának világhódító útjára indítását. Legalábbis egyes lapokban megjelent írások azt sugallják, hogy új globális kripto világpénzről van szó, amely tulajdonosa pedig mint értékőr átveheti a világbanjának szerepét.

Az új kriptovaluta a Calibra nevű digitális pénztárca-rendszerben lesz elérhető és tárolható, önálló alkalmazásként, a facebooktól elkülönítve működve, a kriptopénz természetesen elérhető lesz a Facebook Messenger és a WhatsApp igénybevételével is. Az vagyis az ígéret szerint a Facebook külön leányvállalatot hozott létre, amely a szolgáltatásokat kezeli. és amelyik nem cseréli ki a szociális médiával a hozzá befutó adatokat.

A működési mechanizmus

Mark Zuckerberg – a jövő bankára?

A terv szerint a Librát a felhasználók megvásárolhatják és hozzáadhatják az összeget digitális pénztárcájukhoz. Hasonlóan a kínai alkalmazáshoz, a WeChat-hez, amely integrált fizetéssel rendelkezik, a Libra integrálódik a Facebook Messengerbe és a WhatsApp-ba, ami lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy üzeneteket és immár “pénzt” is küldjenek és fogadjanak.

Az emberek képesek lesznek pénzt küldeni a mai, költséges módszerek ée hálózatok helyett „szinte költség nélkül” pénzt utalni. A Facebook szóhasználata arra utal, hogy minimális jutalékot azért a Libra továbbításért is felszámolnak, tehát lesz a tranzakciónak Libra ára.

A cég azt tervezi, hogy a Libra használható lesz offline fizetésekre is, mint például számlák kiegyenlítésére vagy különféle áruk megvásárlására.

Neves cégek állnak a Libra mögé

Világpénznek mondják, de bízhatunk a facebook kriptopénzében?

A valutát a Visa és a Mastercard is támogatja, valamint az olyan cégek, mint például az Uber, a Spotify és az eBay, ami azt jelenti, hogy a jövőben valószínűleg ezek a szolgáltatók elfogadják majd a Librát fizető eszközként.

A Libra saját blokk-láncára épül, amely voltaképpen egy decentralizált adatbázis, amely az ügyletek történetét rögzíti.

A futó szoftver nyílt forráskódú lesz, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy mások új alkalmazásokat építhetnek, amelyek a valutát használják, és bármilyen eszközön futtatják őket.

Mégis kinek jó ez?

Dr. Catherine Mulligan

A Libra egy új üzleti modellt jelent a Facebook számára – számol be írásában – newscientist.com a nagy tervekről.

A Libra használatának egyszerűsége Facebookon belüli alkalmazásokban történő fizetésekhez nagyobb elkötelezettséget eredményezhet, idézi a lap Catherine Mulligant, a londoni Imperial College tanárát.

A Facebook azt állítja, hogy a pénznem célja, hogy pénzügyi szolgáltatásokat nyújtson a bankszámlákkal nem rendelkező embereknek – a becslések szerint 1,7 milliárd felnőttről van szó. Telefonjuk van, de bankkártyájuk nincs.

„A kriptovaluta használata lehetővé teszi, hogy kiszolgálhassa azokat akik nem is akarnak  bankkártyát” – mondja Mulligan.

Bizalmi kérdés

Kérdés, milyen bizalom övezi majd a Librát

„Nagyon aggódnék, hogy a Facebook válik a sebezhető helyzetekben élő emberek bankjává” – mondja Mulligan, a magánéletre vonatkozó aggodalmakra tekintettel a cég adatainak kezelésével kapcsolatos gyenge eredményei miatt.

A Facebook azt mondta, hogy a fiók adatait nem osztják meg harmadik féllel hirdetési célokra „hogy az emberek biztonságban maradjanak, megfeleljenek a törvényeknek, és alapvető funkciókat biztosítsanak a Calibra-t használóknak.”

 Hogyan különbözik a többi kriptovalutától a Libra?

A kriptovaluta digitális pénz, decentralizált formában, a hagyományos valutával ellentétben az egyes szervezetek, például egy központi bank nem irányítják őket. Ugyanakkor még nem világos, hogy a Libra alapító szervezeteinek milyen fokú szerep, irányítás és felelősség jut a Libra és a Calibra esetében.

A legismertebb ilyen valuta, a Bitcoin. A Bitcoinnal ellentétben a Librát reáleszközök tartaléka fedezi majd, így a valuta értéke valamilyen értékhez kapcsolódik, nem pedig a kereslet vagy a hiány mozgatja.

A Libra bankbetéteket és az államkötvényeket pedig több nemzetközi valutában őrzik majd. A tartalékot Genfben, Svájcban székhellyel rendelkező nonprofit szervezet kezeli.

Libra nem a Facebook első vállalata a virtuális pénznemekben. 2009-ben elindította a rövid élettartamú Facebook-krediteket, amelyek lehetővé tették a felhasználóknak, hogy vásároljanak a Facebook-on tárolt játékokban és alkalmazásokban.

Hirdetés
Nemzetközi ESG konferencia közhelyek nélkül, csak a lényegről.
A legjobb magyar és nemzetközi előadókkal a bevezetés és a sikeres napi gyakorlat jó példái. Mert: a fenntarthatóság, az ESG, ma már mérettől függetlenül minden vállalkozás számára megkerülhetetlen! Mert az ESG messze több, mint a fenntarthatóság! Mert folyamatosan nő az érintettek köre! Mert a beszállítóktól is elvárják az ESG megfelelést! Mert a német beszállítói törvény új korszakot hoz a magyar KKV-knak is. Mert folyamatosan születtek, születnek az új jogszabályok. Ezért segíti a cégeket AzÜzlet november 26.-i ESG konferenciája, ahol Ön is mindent megtudhat az ESG keretrendszerről, kapcsolatokat építhet és személyesen is kérdezhet a téma legjobb előadóitól.
https://azuzletkonferenciakozpont.hu/esg-a-bevezetes-buktatoi-es-sikeres-napi-gyakorlat-konferencia/
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A DZT bevezeti az innovatív MI-influenszert az Úticél Németország számára

A DZT weboldalán már 2020-óta egy a mesterséges intelligencia által támogatott chatbot válaszolja meg az ügyfelek kérdéseit a nap minden órájában.

Mozi a bécsi Mozart-házban

Az eseménysorozat a Mozart-ház és a bécsi Lengyel Intézet szervezésében valósul meg.

A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött

A bitcoin jegyzése az év eleje óta több mint a kétszeresére emelkedett.

Fokozódhat a kereslet a lakáspiacon jövőre

A rövid távra kiadott lakások koncentráltan Budapesten az V., VI., VII., és a VIII. kerületében jelennek meg nagyobb számban, itt a lakásállomány 10 százalékát is elérhetik.
Hirdetés

Hírek

Vegyesen alakult szerda reggelre a forint árfolyama

Az év eleje óta a forint gyengült mindhárom devizával szemben, 6,5 százalékkal az euró, 11,0 százalékkal a dollár és 5,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról

Az Operában a “IV. Murat” operaelőadást adják elő a 2024-es Török-Magyar Kulturális Év részeként

Az opera török nyelven, magyar és angol felirattal kerül bemutatásra, így a szélesebb közönség is hozzáférhet ehhez a kulturális mesterműhöz.

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.

Jöhet Hollywood! – Új filmstúdiók várják a bécsi filmipar felvirágzását

Az üzemeltetők 2025-re változatos osztrák, nemzetközi és akár hollywoodi játékfilmekre, sorozatok gazdag kínálatára számítanak.

Gazdaság

A hitel nem ajándék – kampány a karácsonyi időszakra kvízjátékokkal

Az év végi időszakban sokan igényelnek rövid lejáratú, kisebb összegű hiteleket is a karácsonyi kiadások fedezésére.

Már több mint 2000 milliárd forintnyi vagyont tartanak külföldi bankbetétekben a magyarok 

A pénzügyi vagyon kétharmada ugyanis a legvagyonosabb 10 százalék kezében van az MNB korábbi felmérései szerint.

Az MFB kiemelt jelentőségű pénzügyi művelete

A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.

Megszületett a döntés: így változik majd az ÁFA az Európai Unióban

2024. november 5-én az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) miniszterei a soros magyar elnökség alatt elfogadták az úgynevezett „VAT in the Digital...