Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Libra, a Facebook kriptovalutája. Bízhatunk benne?
No menu items!

Libra, a Facebook kriptovalutája. Bízhatunk benne?

A Facebook 2020-ra tervezi saját digitális pénzének, a Librának világhódító útjára indítását. Legalábbis egyes lapokban megjelent írások azt sugallják, hogy új globális kripto világpénzről van szó, amely tulajdonosa pedig mint értékőr átveheti a világbanjának szerepét.

Az új kriptovaluta a Calibra nevű digitális pénztárca-rendszerben lesz elérhető és tárolható, önálló alkalmazásként, a facebooktól elkülönítve működve, a kriptopénz természetesen elérhető lesz a Facebook Messenger és a WhatsApp igénybevételével is. Az vagyis az ígéret szerint a Facebook külön leányvállalatot hozott létre, amely a szolgáltatásokat kezeli. és amelyik nem cseréli ki a szociális médiával a hozzá befutó adatokat.

A működési mechanizmus

Mark Zuckerberg – a jövő bankára?

A terv szerint a Librát a felhasználók megvásárolhatják és hozzáadhatják az összeget digitális pénztárcájukhoz. Hasonlóan a kínai alkalmazáshoz, a WeChat-hez, amely integrált fizetéssel rendelkezik, a Libra integrálódik a Facebook Messengerbe és a WhatsApp-ba, ami lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy üzeneteket és immár “pénzt” is küldjenek és fogadjanak.

Az emberek képesek lesznek pénzt küldeni a mai, költséges módszerek ée hálózatok helyett „szinte költség nélkül” pénzt utalni. A Facebook szóhasználata arra utal, hogy minimális jutalékot azért a Libra továbbításért is felszámolnak, tehát lesz a tranzakciónak Libra ára.

A cég azt tervezi, hogy a Libra használható lesz offline fizetésekre is, mint például számlák kiegyenlítésére vagy különféle áruk megvásárlására.

Neves cégek állnak a Libra mögé

Világpénznek mondják, de bízhatunk a facebook kriptopénzében?

A valutát a Visa és a Mastercard is támogatja, valamint az olyan cégek, mint például az Uber, a Spotify és az eBay, ami azt jelenti, hogy a jövőben valószínűleg ezek a szolgáltatók elfogadják majd a Librát fizető eszközként.

A Libra saját blokk-láncára épül, amely voltaképpen egy decentralizált adatbázis, amely az ügyletek történetét rögzíti.

A futó szoftver nyílt forráskódú lesz, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy mások új alkalmazásokat építhetnek, amelyek a valutát használják, és bármilyen eszközön futtatják őket.

Mégis kinek jó ez?

Dr. Catherine Mulligan

A Libra egy új üzleti modellt jelent a Facebook számára – számol be írásában – newscientist.com a nagy tervekről.

A Libra használatának egyszerűsége Facebookon belüli alkalmazásokban történő fizetésekhez nagyobb elkötelezettséget eredményezhet, idézi a lap Catherine Mulligant, a londoni Imperial College tanárát.

A Facebook azt állítja, hogy a pénznem célja, hogy pénzügyi szolgáltatásokat nyújtson a bankszámlákkal nem rendelkező embereknek – a becslések szerint 1,7 milliárd felnőttről van szó. Telefonjuk van, de bankkártyájuk nincs.

„A kriptovaluta használata lehetővé teszi, hogy kiszolgálhassa azokat akik nem is akarnak  bankkártyát” – mondja Mulligan.

Bizalmi kérdés

Kérdés, milyen bizalom övezi majd a Librát

„Nagyon aggódnék, hogy a Facebook válik a sebezhető helyzetekben élő emberek bankjává” – mondja Mulligan, a magánéletre vonatkozó aggodalmakra tekintettel a cég adatainak kezelésével kapcsolatos gyenge eredményei miatt.

A Facebook azt mondta, hogy a fiók adatait nem osztják meg harmadik féllel hirdetési célokra „hogy az emberek biztonságban maradjanak, megfeleljenek a törvényeknek, és alapvető funkciókat biztosítsanak a Calibra-t használóknak.”

 Hogyan különbözik a többi kriptovalutától a Libra?

A kriptovaluta digitális pénz, decentralizált formában, a hagyományos valutával ellentétben az egyes szervezetek, például egy központi bank nem irányítják őket. Ugyanakkor még nem világos, hogy a Libra alapító szervezeteinek milyen fokú szerep, irányítás és felelősség jut a Libra és a Calibra esetében.

A legismertebb ilyen valuta, a Bitcoin. A Bitcoinnal ellentétben a Librát reáleszközök tartaléka fedezi majd, így a valuta értéke valamilyen értékhez kapcsolódik, nem pedig a kereslet vagy a hiány mozgatja.

A Libra bankbetéteket és az államkötvényeket pedig több nemzetközi valutában őrzik majd. A tartalékot Genfben, Svájcban székhellyel rendelkező nonprofit szervezet kezeli.

Libra nem a Facebook első vállalata a virtuális pénznemekben. 2009-ben elindította a rövid élettartamú Facebook-krediteket, amelyek lehetővé tették a felhasználóknak, hogy vásároljanak a Facebook-on tárolt játékokban és alkalmazásokban.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Mit és honnan visznek el? Az új lomtalanítási rendszer részletei

a fővárosi lakosok - az eddigiekkel ellentétben - nem a lakóépületük elé történő kihelyezéssel, hanem az egyes kerületekben kifejezetten ezen céllal, ideiglenes jelleggel kialakított gyűjtőpontokon adhatják le a háztartásokban felhalmozott lomhulladékokat,

Január 1-től emelkedik a gázolaj jövedéki adója

A NAV által közzétett lista szerint egy literre vetítve a gázolaj jövedéki adója a mostani 142,9 forint helyett 148,76 forintra emelkedik.

A TEK a karácsonyi vásárokra is figyel

A rendezvények biztonsága érdekében a terrorelhárítók folyamatosan figyelemmel kísérik és elemzik a lehetséges kockázati tényezőket is, a partnerszolgálatokkal folyamatosan együttműködve értékelnek minden információt.

Megjelentek a vidéki közösségeket támogató első LEADER helyi felhívások

A támogatási kérelmek benyújtására 2025 márciusától lesz lehetősége a pályázóknak.
Hirdetés

Hírek

Alig változott a forint árfolyama péntek reggelre

A decemberi kezdéshez képest a forint az euró ellenében 0,4 százalékkal, a dollárral szemben 2,5 százalékkal a svájci frankkal szemben 0,6 százalékkal gyengült.

Csökkent a 6 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama

A 6 hónapos diszkontkincstárjegy-aukción az ÁKK 10,0 milliárd forintért vitt piacra állampapírt.

Vegyesen alakult kedd reggel a forint árfolyama

Kedd reggeli jegyzésén a forint erősebben áll a decemberi kezdésnél, 0,9 százalékkal az euró, 0,2 százalékkal a dollár és 1,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

Országgyűlés – Kedd a döntések napja – két tucat előterjesztés

A Pénzügyminisztérium év végével beolvad a Nemzetgazdasági Minisztériumba.

Címzetes egyetemi docensi címet kapott Feldman Zsolt

Az elismerés átadására a MATE Cselekvő Vezetők Konferenciáján került sor az intézmény kaposvári campusán.

Alig változott hétfő reggelre a forint árfolyama

Hétfő reggeli jegyzésén a forint gyengébben áll a decemberi kezdésnél, 0,3 százalékkal az euró, 0,7 százalékkal a dollár és 0,8 százalékkal a svájci frank ellenében.

A Mikulás nyomában Antalyában

A templomban található egy római kori szarkofág, amelyet halpikkelyek és akantuszlevelek díszítenek, és amelyről úgy vélik, hogy Szent Miklósé volt.

Vegyesen mozgott a forint péntek reggel

Az euró a kora esti 1,0553 dollár után 1,0568 dolláron áll péntek reggel.

Gazdaság

Lezárult a állampapír-vásárlási nyereményjáték

A MÁK tájékoztatott arról is, hogy a kincstár értékpapír- vagy Start-számlával rendelkező ügyfélköre az idén elérte az 1 milliót, ezzel 2020-hoz képest megduplázódott az ügyfelei száma.

A Fed 25 bázisponttal csökkentette az irányadó dollárkamatokat

z irányadó dollárkamatláb az idén átlagosan 4,4 százalék lesz.

Csökkentette az irányadó eurókamatokat az EKB

A kamatcsökkentést az EKB a kedvezőbb inflációs kilátásokkal és a monetáris politika transzmissziójának javulásával indokolta.

Egymillió magyar embernek van állampapírja a Magyar Államkincstárnál

Állampapírt ma már akár telefonról is, néhány kattintással lehet vásárolni a WebKincstár és a MobilKincstár felületein