Kezdőlap Hírek Ma tört ki a védővámháború
No menu items!

Ma tört ki a védővámháború

Mától lépnek életbe az Európai Unióra, Kanadára és Mexikóra kivetett amerikai védővámok. Az unió válaszlépésre készül, Washington hajthatatlan, a helyzet feszült. Londoni elemzők szerint ugyanakkor rövid távon elhanyagolható közvetlen hatása lesz az amerikai importvámoknak.

 Wilbur Ross, amerikai kereskedelmi miniszter jelentett be, hogy Washington pénteken kiveti a védővámokat az európai, kanadai valamint mexikói acél- és alumíniumtermékekre. A bejelentés persze nem előzmény nélküli: Donald Trump amerikai elnök már március 23-án közölte, hogy 25 százalékos védővámmal sújtják az acél- és 10 százalékos vámtarifával az alumíniumtermékek behozatalát. A Fehér Ház ugyan mentesítést adott átmeneti időre az Európai Uniónak, Kanadának, Mexikónak, Brazíliának és Argentínának abban bízva, hogy a végleges mentesítésért cserébe kedvező gazdasági megállapodást köthet. A tárgyalások azonban elakadtak, így Washington lépett.

Az Európai Bizottság elnöke, Jean-Claude Juncker rögtön jelezte, hogy az „indokolatlan” amerikai döntés miatt hamarosan megteszik a megfelelő válaszintézkedéseiket. Wilbur Ross erre válaszul viszont azonnal kijelentette: az Európai Unió vagy bármely más ország válaszlépései valószínűleg nem érintik majd különösebben az amerikai gazdaságot.

Noha a helyzet feszültnek tűnik, londoni pénzügyi elemzők szerint elhanyagolható közvetlen hatása lesz az importvámoknak. Az Oxford Economics közgazdászai a vámok életbe léptetéséről szóló csütörtöki amerikai bejelentés utáni gyorselemzésükben közölték: számításaik szerint nincs olyan EU-gazdaság, amelyben az amerikai acél- és alumíniumvámok a hazai össztermék (GDP) 0,1 százalékánál nagyobb kárt okoznának. Adataik szerint az Európai Unió amerikai acél- és alumíniumexportjának értéke tavaly hozzávetőleg 7 milliárd euró volt.

Kalkulációjuk alapján a legnagyobb veszteség Luxemburg, Szlovénia, Ausztria és Svédország esetében várható, de ezekben az országokban is legfeljebb 0,02-0,05 százalék között lehet a GDP-érték arányában mért keresleti kiesés.

Az Oxford Economics grafikus kimutatása szerint Magyarország azon EU-gazdaságok közé tartozik, amelyekben százalékosan gyakorlatilag kimutathatatlan az amerikai vámintézkedésektől várható GDP-arányos exportkiesés.

Közben a  Moody’s Investors Service nemzetközi hitelminősítő pozitívra javította az eddigi stabilról az amerikai acéliparra érvényben tartott kilátását, nem utolsósorban éppen azért, mert várakozása szerint a mostani vámintézkedések hatására csökkenni fog az import részaránya az amerikai piacon. A Moody’s előrejelzése szerint a szektor kapacitáskihasználtsága 73-77 százalék között lesz az idén. (MTI)

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.