Kezdőlap Hírek Ma tört ki a védővámháború
No menu items!

Ma tört ki a védővámháború

Mától lépnek életbe az Európai Unióra, Kanadára és Mexikóra kivetett amerikai védővámok. Az unió válaszlépésre készül, Washington hajthatatlan, a helyzet feszült. Londoni elemzők szerint ugyanakkor rövid távon elhanyagolható közvetlen hatása lesz az amerikai importvámoknak.

 Wilbur Ross, amerikai kereskedelmi miniszter jelentett be, hogy Washington pénteken kiveti a védővámokat az európai, kanadai valamint mexikói acél- és alumíniumtermékekre. A bejelentés persze nem előzmény nélküli: Donald Trump amerikai elnök már március 23-án közölte, hogy 25 százalékos védővámmal sújtják az acél- és 10 százalékos vámtarifával az alumíniumtermékek behozatalát. A Fehér Ház ugyan mentesítést adott átmeneti időre az Európai Uniónak, Kanadának, Mexikónak, Brazíliának és Argentínának abban bízva, hogy a végleges mentesítésért cserébe kedvező gazdasági megállapodást köthet. A tárgyalások azonban elakadtak, így Washington lépett.

Az Európai Bizottság elnöke, Jean-Claude Juncker rögtön jelezte, hogy az „indokolatlan” amerikai döntés miatt hamarosan megteszik a megfelelő válaszintézkedéseiket. Wilbur Ross erre válaszul viszont azonnal kijelentette: az Európai Unió vagy bármely más ország válaszlépései valószínűleg nem érintik majd különösebben az amerikai gazdaságot.

Noha a helyzet feszültnek tűnik, londoni pénzügyi elemzők szerint elhanyagolható közvetlen hatása lesz az importvámoknak. Az Oxford Economics közgazdászai a vámok életbe léptetéséről szóló csütörtöki amerikai bejelentés utáni gyorselemzésükben közölték: számításaik szerint nincs olyan EU-gazdaság, amelyben az amerikai acél- és alumíniumvámok a hazai össztermék (GDP) 0,1 százalékánál nagyobb kárt okoznának. Adataik szerint az Európai Unió amerikai acél- és alumíniumexportjának értéke tavaly hozzávetőleg 7 milliárd euró volt.

Kalkulációjuk alapján a legnagyobb veszteség Luxemburg, Szlovénia, Ausztria és Svédország esetében várható, de ezekben az országokban is legfeljebb 0,02-0,05 százalék között lehet a GDP-érték arányában mért keresleti kiesés.

Az Oxford Economics grafikus kimutatása szerint Magyarország azon EU-gazdaságok közé tartozik, amelyekben százalékosan gyakorlatilag kimutathatatlan az amerikai vámintézkedésektől várható GDP-arányos exportkiesés.

Közben a  Moody’s Investors Service nemzetközi hitelminősítő pozitívra javította az eddigi stabilról az amerikai acéliparra érvényben tartott kilátását, nem utolsósorban éppen azért, mert várakozása szerint a mostani vámintézkedések hatására csökkenni fog az import részaránya az amerikai piacon. A Moody’s előrejelzése szerint a szektor kapacitáskihasználtsága 73-77 százalék között lesz az idén. (MTI)

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az Egyesült Államok 20 százalékos importvámot vezet be az Európai Unióval szemben

Az Egyesült Államok 20 százalékos importvámot vezet be az Európai Unióval és 34 százalékosat Kínával szemben - jel

Rugalmas szervezetek  Ne várjon...

Az üzleti és a gazdasági élet szereplőit egyik válság éri a másik után, nem könnyű megőrizni a versenyképességet, sok esetben nehéz feladat a talpon-maradás is.

Kishajós megállópont-hálózat lesz a Balaton déli partján

Dél-Balatoni Vízi Kör néven hat állomásból álló kishajós megállópont-hálózat létesül a Balaton déli partján 250 millió forintos támogatásból.

Zsákszámra viszik a munkáshitelt a fiatalok

A januárban induló munkáshitelt két hónap alatt már csaknem 10 ezer fiatal vette fel.
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.
Hirdetés

Gazdaság

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet