Mától lépnek életbe az Európai Unióra, Kanadára és Mexikóra kivetett amerikai védővámok. Az unió válaszlépésre készül, Washington hajthatatlan, a helyzet feszült. Londoni elemzők szerint ugyanakkor rövid távon elhanyagolható közvetlen hatása lesz az amerikai importvámoknak.
Wilbur Ross, amerikai kereskedelmi miniszter jelentett be, hogy Washington pénteken kiveti a védővámokat az európai, kanadai valamint mexikói acél- és alumíniumtermékekre. A bejelentés persze nem előzmény nélküli: Donald Trump amerikai elnök már március 23-án közölte, hogy 25 százalékos védővámmal sújtják az acél- és 10 százalékos vámtarifával az alumíniumtermékek behozatalát. A Fehér Ház ugyan mentesítést adott átmeneti időre az Európai Uniónak, Kanadának, Mexikónak, Brazíliának és Argentínának abban bízva, hogy a végleges mentesítésért cserébe kedvező gazdasági megállapodást köthet. A tárgyalások azonban elakadtak, így Washington lépett.
Az Európai Bizottság elnöke, Jean-Claude Juncker rögtön jelezte, hogy az „indokolatlan” amerikai döntés miatt hamarosan megteszik a megfelelő válaszintézkedéseiket. Wilbur Ross erre válaszul viszont azonnal kijelentette: az Európai Unió vagy bármely más ország válaszlépései valószínűleg nem érintik majd különösebben az amerikai gazdaságot.
Noha a helyzet feszültnek tűnik, londoni pénzügyi elemzők szerint elhanyagolható közvetlen hatása lesz az importvámoknak. Az Oxford Economics közgazdászai a vámok életbe léptetéséről szóló csütörtöki amerikai bejelentés utáni gyorselemzésükben közölték: számításaik szerint nincs olyan EU-gazdaság, amelyben az amerikai acél- és alumíniumvámok a hazai össztermék (GDP) 0,1 százalékánál nagyobb kárt okoznának. Adataik szerint az Európai Unió amerikai acél- és alumíniumexportjának értéke tavaly hozzávetőleg 7 milliárd euró volt.
Kalkulációjuk alapján a legnagyobb veszteség Luxemburg, Szlovénia, Ausztria és Svédország esetében várható, de ezekben az országokban is legfeljebb 0,02-0,05 százalék között lehet a GDP-érték arányában mért keresleti kiesés.
Az Oxford Economics grafikus kimutatása szerint Magyarország azon EU-gazdaságok közé tartozik, amelyekben százalékosan gyakorlatilag kimutathatatlan az amerikai vámintézkedésektől várható GDP-arányos exportkiesés.
Közben a Moody’s Investors Service nemzetközi hitelminősítő pozitívra javította az eddigi stabilról az amerikai acéliparra érvényben tartott kilátását, nem utolsósorban éppen azért, mert várakozása szerint a mostani vámintézkedések hatására csökkenni fog az import részaránya az amerikai piacon. A Moody’s előrejelzése szerint a szektor kapacitáskihasználtsága 73-77 százalék között lesz az idén. (MTI)