Kezdőlap Gazdaság Matolcsy György: jövőre is 5 százalék körül alakul az infláció
No menu items!

Matolcsy György: jövőre is 5 százalék körül alakul az infláció

Jegybankelnök: a válságkezelés alapvetően hitelalapú volt, a hitel alapja azonban a bizalom. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Megvédtük az elmúlt évtized eredményeit – kezdte a Magyar Nemzeti Bank elnöke a 2020-as válságkezelés értékelését a parlamentben. Matolcsy György szerint az infláció megugrását is a koronavírus-járvány okozta, az MNB pedig idén és jövőre is 5 százalék körüli értékkel számol.

Az MNB elnöke hangsúlyozta: a kormánnyal összehangolt jegybanki lépések megalapozták az ország idei és jövő évi helyreállítását is.

Matolcsy György hangot adott azon tapasztalatának, hogy amikor a jegybank aktívan belépett a válságkezelésbe, akkor az sikeres volt, amikor azonban passzív maradt, akkor a kormány egyedül nem volt képes kezelni azt.

Kiemelte, hogy egy területen nem okozott válságot a koronavírus-világjárvány: a magyar pénzügyi rendszerben, ellentétben a 2008-ban kezdődő válsággal. Mindez szerinte annak köszönhető, hogy a kormány, a bankendszer és az üzleti szektor is azt tette, amit kellett, valamint annak, hogy a válságkezelés erős gazdaságra és társadalomra épült.

Az MNB 2020 tavaszán azonnal egy koordinált, összetett monetáris csomagot állított össze – emlékeztetett, hozzátéve: további kamatvágásokról döntött, befogadta a nagyvállalati hiteleket, ezzel stabilizálta pénzügyi helyzetüket.

Felélesztették a növekedési hitelprogramot, és mintegy 3000 milliárd forinttal segítették a kisvállalkozások túlélését – sorolta Matolcsy György. A vállalati szektor így emelni tudta hitelállományát, hiszen a hitelezést “lényegében mindenre megnyitották“, amire a vállalatoknak szükségük volt.

A növekedési kötvényprogrammal pedig azokat a zömében erős nagyvállalatokat támogatták, akik részben kifektetést, részben beruházást finanszíroztak. Ezzel a jövő felé nyitottak kapukat – mondta a jegybankelnök.

Elmondta azt is, hogy a jegybank két év alatt összesen 500 milliárd forint osztalékot fizetett be a költségvetésbe, a válságkezelésben pedig uniós szinten példátlan mértékben, 11 ezermilliárd forinttal vett részt.

A válságkezelés alapvetően hitelalapú volt, a hitel alapja azonban a bizalom – folytatta, jelezve: hitelt ugyanis azok vesznek fel, akik bíznak a jövőben és az ország működésében.

Szerinte a GDP tavalyi visszaesésének uniós átlagnál alacsonyabb mértéke is azt mutatta, hogy a célzott válságkezelés jó eredményeket hoz.

Tavaly még az inflációs cél sem billent ki – tette hozzá, megjegyezve: ez 2021-re már nem igaz. Szerinte ugyanakkor annak megugrása nem magyar jelenség, okai pedig mindenhol a koronavírus-járvánnyal magyarázhatók.

Elmondta: az infláció okán indított kamatemelési ciklust a jegybank, és mindaddig szigorítják a monetáris feltételeket, amíg az árindex növekedése nem közelít a középtávú, 3 százalékos célhoz. Vagyis a kamatemelés folytatását ígérte. Megjegyezte:az inflációt zömében külső tényezők alakítják, az MNB pedig idén és jövőre is 5 százalék körüli értékkel számol.

Annak ellensúlyozására változtattak a monetáris politikán, amelynek részeként aktiválták az egyhetes betétek eszközét is – mondta az MNB elnöke.

Mindez azonban szerinte nem elég, ezért lezárják az állampapír-vásárlási programot, és felülvizsgálják a Növekedési Kötvényprogramot is.

Matolcsy György köszönetet mondott a “zöld mandátum” megadásához, amivel sikeresen tudják támogatni az ország zöld átmenetét.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.