A következő napokban hozott döntések nagyban hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a földhasználat és a vízgazdálkodás kérdése megkapja a méltó helyét a globális politikai napirenden – mondta dr. Ökrös Oszkár, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára Rijádban, az ENSZ 16. Elsivatagosodás és Talajromlás Elleni Csúcstalálkozóján.
Az ENSZ 197 tagországának részvételével, a szaúd-arábiai Rijádban vette kezdetét a 16. Elsivatagosodás és Talajromlás Elleni Csúcstalálkozó, amelynek során Magyarország, mint az EU Tanácsának soros elnöke koordinálja és képviseli az uniós tagállamokat. A helyettes államtitkár az Európai Unió nevében kiemelte, a talajdegradáció és a világszerte fokozódó aszályok évi 307 milliárd dollárnyi kárt okoznak, és minden évben 100 millió hektárnyi egészséges és termékeny talaj megy tönkre. Ez a folyamat súlyos károkat okoz a globális élelmezésbiztonság és vízellátás területén, közvetlenül fenyegetve 1,3 milliárd ember életét és biztonságát.
Magyarország elkötelezett tagja azoknak a globális erőfeszítéseknek, amelyek biztosítják a vízkészletek védelmét és a szárazsággal szembeni ellenállóképesség növelését – húzta alá dr. Ökrös Oszkár, aki hozzátette, közösen, nemzetközi összefogással lehetünk képesek megállítani a talaj degradációját, elősegíteni a klímaváltozáshoz való alkalmazkodást, és így biztosítani a fenntartható fejlődést.
A helyettes államtitkár hangsúlyozta, hogy a hagyományos vízmegtartási lehetőségek mellett, mint például a tározók és csatornák, más megoldásokat is használni kell annak érdekében, hogy a rendelkezésre álló vizet minél hosszabb ideig a mélyfekvésű területeken tartsuk. Az Agrárminisztérium tudásátadással és mintaprojektekkel ösztönzi az ilyen nagyléptékű vízmegtartó beavatkozásokat és beruházásokat, amelyhez elengedhetetlen a gazdálkodói összefogás és együttműködés.
Az agrártárca az elmúlt másfél évben 286 ilyen öntözési közösséget ismert el, melyeket vissza nem térítendő támogatásokkal is segít. Dr. Ökrös Oszkár szerint a szárazság elleni küzdelem globális összefogást igényel és az ilyen nemzetközi fórumok lehetőséget biztosítanak arra, hogy a világ országai közösen lépjenek fel az egyre súlyosabb probléma kezelésének érdekében. (AM Sajtóiroda)