Kezdőlap Hírek Milliárdokat bukhat Svájc a Brexiten
No menu items!

Milliárdokat bukhat Svájc a Brexiten

Svájc a Brexit miatt aggódik. Ennek az az oka – szól a BBC magyarázaat – hogy a 28 tagállam alkotta Európai Unió egy bilaterális szerződésnek köszönhetően Svájc legnagyobb kereskedelmi partnere. Egyenlőre. Egészen pontosan 2019. március 29. péntek éjjel 11 óráig, amikor is az Egyesült Királyság kilép az Unióból.

A svájci szerszámgép ipar – ami az ipari fúróktól kezdve az autók összeszereléséhez szükséges gépeket is gyártja – egyetlen év alatt, tavaly 2,5 milliárd svájci frank értékben szállított árukat Angliába. Így aztán érthető az alpesi jóléti állam aggodalma, ez az összeg 2,5 milliárd dollárnak, 2 milliárd fontnak felel meg.

Milliárdokat bukhat Svájc a Brexiten Kép: azuzlet.hu / pixabay

– A Brexit napján azonban ez a bilaterális szerződés minden megállapodással együtt megszűnik – nyilatkozta Ivo Zimmermann a svájci szerszámgép ipar képviselője a BBC munkatársának. Joggal aggódnak a svájci gépgyárosok, ezt alátámasztotta a brit hírügynökség által szintén megszólaltatott Haig Simonian, a Brit-Svájci Kereskedelmi Kamara alelnöke.

Ő ugyanis világossá tette az interjúban, hogy a Brexit-megállapodás értelmében, a nem EU-tagállamok csak akkor kereskedhetnek újra kétoldalúan az Egyesült Királysággal, ha az már kilépett az EU-ból. „Addig minden be lesz fagyasztva – fogalmazott a BBC-nek a kamarai alelnök. Magyarán, addig nem tudnak megállapodni semmiben az áruk, a vámok, valamint az emberek szabad mozgását illetően.

Az Egyesült Királyság 2017-ben Svájc ötödik legnagyobb kereskedelmi partnere volt 11,4 milliárd svájci frank értékű exporttal, míg Angliából 2016-ban a hatodik legnagyobb értékű, 21 milliárd fontot kitevő árumennyiség érkezett Svájcba. Mivel pedig nemcsak Haig Simonian véli úgy, hogy „minden bizonytalanság megmérgezi az üzleti, a befektetési és egyáltalán mindenféle döntéshozatalt a két ország között”, a svájci kormány előremenekülve egy „Lyuk befoltozó” stratégiát dolgozott ki a Brexit utánra – írja a BBC munkatársa. Ezzel már az elmúlt két évben is arra törekedtek, hogy megelőzzék a Brexit után keletkező hatalmi és döntési vákuumot, valamiféle menekülő útvonalat készítsenek London irányába svájci részről.

Természetesen nem hivatalosan, hanem informálisan, amivel a BBC értesülései szerint már most is egészen jól haladnak. Az újságíró szerint erre utalhatott Jeremy Hunt brit külügyminiszter múlt havi berni látogatása utáni nyilatkozata is, amiben a vizitet „kiválónak” minősítette, de a kijelentését nem magyarázta meg. A BBC emlékeztet arra is, hogy Jan Atteslander a svájci üzleti fórum az Economiesuisse képviselője elismerte, hogy országa árgus szemekkel figyeli a EU utáni Nagy-Britanniával kötendő megállapodások lehetőségeit. „ Az óra ketyeg, mi pedig aggódunk, mert világosak a kereskedelmi szabályok Angliát illetően – tette hozzá a svájci szakember.

A svájciak nem szeretik az utolsó pillanatra hagyni a döntéseiket és nem bírják a halogatást. Most azonban egyszerűen nem tehetnek mást, mint figyelnek és várnak – zárul a BBC elemzése a svájci Brexit aggodalmakról.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Újra megnyíltak a turisták előtt a csehországi várak és kastélyok

Április első hétvégéjén újra megnyíltak a látogatók előtt a cseh Nemzeti Műemlékvédelmi Hivatal (NPÚ) kezelésében lévő várak és kastélyok.

Donald Trump “gazdasági forradalomnak” nevezte a héten bejelentett új amerikai vámrendszert

Donald Trump elnök "gazdasági forradalomnak" nevezte a héten bejelentett új amerikai vámrendszert szombaton.

Ülésezett az Állategészségügyi Operatív Törzs

Ülésezett az Állategészségügyi Operatív Törzs a ragadós ragadós száj- és körömfájás miatt, Magyarországon nincs újabb kitörés, a védekezés eredményes

A lakóépületeket is rendbe teszi az ÉKM a rádiótömb bontásánál

Hőszigeteléssel látná el és megerősítené a bontás után szabadon maradó szomszédos épületek, társasházak és intézmények tűzfalait az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) a Pázmány Péter Katolikus Egyetem új kampuszának építését megelőző bontási munkálatok során.
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.
Hirdetés

Gazdaság

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.