Kezdőlap Tech Milliárdos üzlet - Kína nem is titkolja a kémkedést?
No menu items!

Milliárdos üzlet – Kína nem is titkolja a kémkedést?

A kínai titkosszolgálatok egyre szemtelenebbül kémkednek a nyugati menedzserek után. Hotelszéfeket törnek fel, irodákat poloskáznak be, laptopokat hekkelnek meg. Mindezt kilátástalan megakadályozni. Az üzletemberek jobb híján túlélési trükköket fejlesztettek ki.

Egy eset a sok közül 

A német menedzser útban volt a fitneszterembe. Félúton visszafordul. A fürdőnadrágja a szobában maradt. Meglepetésre nem működött a szobakártya. A recepción újrakódoltatta. A szobába lépve világossá válik „a technikai probléma” oka: a széfajtó nyitva, az ott tartott laptop bekapcsolva az íróasztalon. A főhős egy tőzsdén jegyzett multi igazgatótanácsának tagja. Nem egyedi a Frankfurter Allgemeine Zeitungban (FAZ) olvasható eset.

Az üzleti vacsorákon is résen kell lenni?

„A kínaiak egyre szemtelenebbek” – mondják az európai cégvezetők, bankárok, ügyvédek. „A viszonyok, akár egykor az NDK-ban” – fogalmaznak a németek. Az étteremben a szomszéd asztalnál ülő jegyzetel, a szállodai szobát és az irodát átkutatják, a telefont lehallgatják, a számítógépre kémprogramot telepítenek. Alkalmazzák a régi, jól bevált módszert is, a hotel bárjában információkat szednek ki a nehéz nap után a kelleténél többet ivott nyugatiból.

A kínaiak tipikus leitatási trükkje, hogy az üzleti vacsorán kihasználják számbeli fölényüket. A vendégnek mindegyikükkel külön kell koccintani és fenékig lehúznia a rizspálinkát. „A meghívás gyakran csak arról szól, hogy információkat szedjenek ki belőlem” – írja le egy német cég középvezetője az üzleti vacsorák légköréről.

A tekintélyes német Max Planck Intézet tanulmánya szerint a gazdasági kémkedés évente 100 milliárd euró kárt okoz a német vállalatoknak. Minden második Kínában aktív cég áldozat.

A nyugati üzletemberek mégis Kínába utaznak, a kínaiakkal üzletelnek. A piac hatalmas, senki nem engedheti meg magának a kivonulást. Nyilatkozni is csak név nélkül akarnak.

Még a látszatra sem figyelnek

Hivatalos számok nincsenek, de „az biztos, hogy a kémtámadások egyre nagyobb méreteket öltenek” – mondja az FAZ-nak Thomas Parenty, egy szakértő Hongkongból, aki nemzetközi vállalatok csúcsvezetőinek ad biztonsági tanácsokat. Egyre több cég kínál ilyen szolgáltatást.

A kínaiak számára természetes, hogy az állam figyeli őket, adatokat gyűjt róluk, amelyeket a legkülönbözőbb szempontok szerint analizál. „Amikor a ’90-es évek közepén átvettem a kínai részlegünk irányítását és a biztonsági felelősünket a poloskákról kérdeztem, csak nevetett: Persze, hogy vannak, de felesleges őket eltávolítani, mert rögtön újak kerülnek a helyükre” – anekdotázik egy német multi menedzser. A megfigyelés tehát nem új, a mérték és a kínaiak pimaszsága nőtt meg.

„Az államot egyre autoriterebben irányító Hszi Csin-ping 2012-es hatalomra lépése óta folyamatosan romlik a helyzet” – mondja egy autóipari beszállító menedzsere a gazdasági fókuszú napilapnak. „Néhány éve rendőrök jelentek meg kínai üzemünkben. Felszólítottak, hogy a biztonsági kameráinkat kössük be a városi rendőrség informatikai rendszerébe. Udvariasan nemet mondtuk. Ma már nem tehetnénk meg.”

A You Tube a kínai megfigyelő rendszerről készült illusztrációja

Nem csak a hivatalos kémek aktívak. Az államapparátus tagjai és a magánszférában dolgozó kínaiak is úgy érzik, nem árt, ha külön felszólítás nélkül is jelentenek. Hszi zászlajára tűzte a korrupció elleni harcot. Milliókat tartóztatnak le. A büntetések drákói szigorral. „Mindegy, hogy kolléga, üzletfél, vagy barát, a kínaiak a legkisebb gyanú esetén is rögtön feljelentést tesznek, így akarnak jó pontokat szerezni a vezetésnél” – mondják a nyugati üzletemberek.

Mint egy rossz kémregényben

Tárgyalásra eldobható telefonnal kell menni – írja a FAZ

A cégek már nem is próbálkoznak az irodáik lehallgatását megakadályozni. Arra viszont figyelnek, hogy a kommunista ország titkosszolgálatai minél kevesebb értékes információhoz jussanak. Kínai kollégák nem léphetnek be az irodák legszenzitívebb helységeibe, autóban, éttermekben és telefonon a komoly üzleti ügyek és a család tabu, ezekről csak a szabadban, egymáshoz jó közel állva folyhat a szó – hangzanak a legfontosabb szabályok.

Ha európai politikus-üzletember delegáció utazik Kínába, az első, amit a résztvevők a felkészítésen megtudnak: az okostelefonokat otthon kell hagyni! A német külügyminisztérium munkatársai csak a legegyszerűbb, feltöltőkártyás készülékekkel utaznak Pekingbe, amelyek a hazaérkezés után a szemétben landolnak.

„A megfigyelések terén félelmetes a technikai fejlődés; minden kínai utamon új módszerekkel találkozom” – mondja egy német menedzser. Arcregisztráció a szállodai becsekkolásnál, fizetés arcszkenneléssel vagy ujjlenyomattal – a nyugatiak számára Orwell-i módszerek, Kínában a mindennapok részei. „Az országban azonban szabadon lehet mozogni, az utcákon nem látni rendőröket, mégis jó a közbiztonság, sosem érzem magam diktatúrában” – teszi hozzá a menedzser.

Az állam figyel, a privátszféra használ

A hatóságok a beszerzett információkat hazai cégeknek adják tovább. Egy német autóipari beszállító mérnöke tragikomikus történettel érzékelteti, mit jelent ez a gyakorlatban: „Egy német cég kooperálva kifejlesztettünk, illetve gyártunk egy terméket, amelyet autókonszerneknek adunk el. A profiton osztozunk. Egy kínai start-up azzal kereste meg a partnerünket, hogy ő is rendelkezik a gyártáshoz szükséges know-how-val és kisebb részesedés mellett szállna be helyettünk a gyártásba. Amikor a tárgyalások során a kínaiak átküldték a gyártandó termék specifikációját, a német partnerünk megdöbbenve látta, hogy az szó szerint megegyezik a miénkkel. Nyilvánvaló, hogy tőlünk loptak mindent és még arra se vették a fáradságot, hogy átfogalmazzák a leírást. Épp, hogy csak a dokumentum fejlécére a mi nevünk helyett a kínai cégé került.”

Milliárdos veszteségeket, másutt pedig hasznot hoz a gazdasági kémkedés

Nem csak az állam figyel

A kommunista vezetés részben törvényi szintre emelete a kémkedést. Az új kiberbiztonsági törvény kötelezi az informatikai cégeket, hogy a kínai felhasználókkal kapcsolatos adataikat az országban működő szervereken tárolják, amelyekhez a hatóságoknak hozzáférést kell biztosítani.

A Nemzetbiztonsági Minisztérium és Néphadsereg kétszázezer tisztviselője foglalkozik a külföldi vállalatok és képviselőik megfigyelésével!

A kíniak nem csak odahaza, világszerte aktívak. Ebben az összefüggésben kulcsszerepet kap a kínai távközlési óriás, a Huawei, tudhatjuk meg a FAZ leírása nyomán. A világ számos országában részt vesz az 5G-mobilhálózat kiépítésében. A nyugati országok, elsősorban az USA nemzetbiztonsági veszélyt lát. Egyre több helyen zárják ki a kínai multit a tenderekből.

A magyar kapcsolat

 A magyar kormány évek óta jó kapcsolatot ápol nem csak a kínai vezetéssel, de a Huawei-el is. Varga Mihály pénzügyminiszter díszvendége volt a cég magyarországi piacnyitásának 10. évfordulóján. Később a kínai központba is ellátogatott. Most pedig ellenáll a washingtoni nyomásnak, nem zárja ki a Huaweit az 5G-tengerből. Palkovics László innovációs miniszter arra számít, hogy a Huawei építi ki az új hálózatot.

A magyar kormány amúgy sem szeretné veszélyeztetni a kínai-magyar kapcsolatokat. Ezért kémkedési vádakat sem hallani Peking ellen. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter egyenesen „a Nyugat képmutatásának” nevezte a Kína, illetve a Huawei elleni vádakat.

A Huawei központja a Hongkong közeli metropolisban, Sencsenben van. A belépés előtti szigorú motozás és átvilágítás mellett a külföldieknek a csomagmegőrző fakkban kell hagyniuk mobiljukat és laptopjukat. „Nyilvánvaló, hogy mialatt bent vannak, átvizsgálják őket, szükség esetén kémprogramot telepítenek rájuk” – mondja a már idézett Hongkong-i biztonsági tanácsadó, Parenty.

Nincsenek titkok?

Ha (jogosulatlan) versenyelőny szerzéséről van szó, a Kínában aktív európai cégek is hajlamosak átvenni a helyi módszereket. A Huawei gyárhoz hasonló beléptetési módszer működik a VW-FA-nál. Ez a legnagyobb német autógyártó, a Volkswagen és egy kínai cég közös vállalkozása, amely a VW kínai piacra szánt modelljeit gyártja.

Kémek hálójában

A gazdasági kémkedés nem a kínaiak sajátja. „Nincs konkrét információnk arról, hogy szövetséges országok titkosszolgálatai szisztematikus gazdasági kémtevékenységet folytatnának Németország ellen.” Parenty, aki hat évvel ezelőttig a hírhedt amerikai NSA munkatársa volt, nevetségesnek tartja a hivatalos berlini álláspontot. Szerinte “köztudott” például, milyen aktívak a párizsi hírszerző szervek, ha a francia gazdasági érdekek védelméről, illetve a hazai cégek versenyképességének növeléséről van szó. „A különbség annyi, hogy a kínaiak nyíltan űzik az ipart” – zárja összeállítását az FAZ Parenty-t idézve.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A lakóépületeket is rendbe teszi az ÉKM a rádiótömb bontásánál

Hőszigeteléssel látná el és megerősítené a bontás után szabadon maradó szomszédos épületek, társasházak és intézmények tűzfalait az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) a Pázmány Péter Katolikus Egyetem új kampuszának építését megelőző bontási munkálatok során.

Vissza nem térítendő támogatás a hazai innovációk levédésére

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) idén is meghirdette pályázatát, amely akár 7,5 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyújt hazai vállalkozások, kutatóhelyek, valamint magánszemélyek számára szellemi alkotásaik jogi védelméhez.

Összeírják a baromfiféléket Csongrád-Csanád vármegyében

A betegség miatt elrendelt járványügyi korlátozás alatt álló területeken a jogszabályok alapján szükséges a baromfiállományok haladéktalan összeírása.

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.
Hirdetés

Hírek

Devizapiac – Vegyesen változott kedd estére a forint árfolyama

Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 402,86 forintról 402,12 forintra gyengült 18 órakor, napközben 401,77 forint és 403,69 forint között mozgott.

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.
Hirdetés

Gazdaság

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.