Ahhoz, hogy Kína növelni tudja a jüan mint globális tartalékvaluta hitelességét és befolyását, Pekingnek stabil dollár-átváltási árfolyamot kell ígérnie – áll a Center for Economic Policy and Research új tanulmányában.
Bár a jüan nem fogja megelőzni a dollárt a világ elsődleges tartalékvalutájaként, a szerzők – köztük Barry Eichengreen és Camille Macaire közgazdászok – szerint Kína még mindig képes lehet a jüan nagyobb mértékű bevezetésére, többek között azzal, hogy elfogadja a dollárban történő fizetést az exportért.
“Kína még mindig korlátozott tőkemérleg-nyitottsága ellenére a renminbi (a jüan másik neve – a szerk.) részesedése a tartalékokban növekedhet, ha a kínai kereskedelem és a renminbi-számlázás tovább nő” – írták a tanulmány szerzői.
A Kínával szemben kereskedelmi deficittel rendelkező nemzetek még mindig növelhetik jüan-tartalékaikat, ha Peking jüanban fizet az importért, de az exportért is elfogad dollárfizetést – olvasható a tanulmányban.
Ez a kínai közvetlen külföldi befektetések mellett lehetővé tenné, hogy más országok is hozzájáruljanak a használatban lévő jüan mennyiségének növeléséhez.
Kínának azonban dolgoznia kell azon, hogy a dollár uralta világszíntéren hitelesebbé váljon a valutája. Pekingnek biztosítania kell, hogy a jüan-tartalékokat következetes árfolyamon lehessen dollárra váltani - ami azt jelenti, hogy Kínának szükség esetén növelnie kell dollárkészleteit a vészhelyzeti intervenciókhoz - írták a szerzők.
Amint az elmúlt hónapokban kiderült az Oroszországgal szembeni nyugati szankciókról, a dollár státusza miatt más országok is komoly politikai és pénzügyi befolyásnak vannak kitéve az USA részéről. Emiatt tűnhet ellentmondásosnak, hogy Kína növelje a dollártól való függőségét.
De a szerzők szavaival élve: “A világ két legnagyobb gazdasága közötti sajátos kapcsolat az egyetlen módja annak, hogy Kína jelentős tartalékvalutává tegye az renminbit anélkül, hogy belevágna a tőkemérleg teljes liberalizációjába“. Ugyanakkor “az renminbi mindazonáltal egy kínai sajátosságokkal rendelkező nemzetközivé válási folyamaton mehet keresztül“.
Márciusban a Nemzetközi Valutaalap (IMF) azt közölte, hogy a kínai jüan és más valuták az amerikai dollár mint tartalékvaluta globális rangját szerezték meg. Kína évek óta szorgalmazza a jüan szélesebb körű elfogadását, és az IMF megjegyezte, hogy a központi bankok világszerte diverzifikálni akarják állományaikat.
“A nemzetközi tartalékrendszer elmúlt 20 évének fejlődését így a dollárról való folyamatos eltávolodás, a renminbi szerepének közelmúltbeli, bár még mindig szerény mértékű növekedése, valamint a piaci likviditásban, a relatív hozamokban és a tartalékkezelésben bekövetkezett változások jellemzik, amelyek fokozzák a nem hagyományos tartalékvaluták vonzerejét” – áll az IMF jelentésében. (Business Insider)