Kezdőlap Hírek Nagyhatalmi bunkerek: hol találhat nukleáris menedéket Biden és Putyin?
No menu items!

Nagyhatalmi bunkerek: hol találhat nukleáris menedéket Biden és Putyin?

Az Ovális Iroda alatti Elnöki Sürgősségi Központ 2001. szeptember 11-én, amikor a New Yorkot és Washingtont ért terrortámadások után George W. Bush válságtanácskozást hívott össze. Kép forrása: Wikipedia

Oroszország és Amerika az ukrajnai háború eszkalálódása miatt újra konfrontációban áll egymással. De vannak-e az államfőknek rejtekhelyeik nukleáris háború esetére? Persze, de ezek nem VIP-pincék vízipipaszobákkal és szaunákkal.

Az amerikai elnök bunkerei

Az amerikai elnök menedékeiről sokkal több információ áll rendelkezésre a pravda.ru beszámolója szerint. A Fehér Ház alatt már 1942-ben, közvetlenül Pearl Harbour után építettek két bunkert. Ezeknek a bunkereknek a helyét részletesen ismerjük.

Az első a pénzügyminisztérium épülete alatt található, amelybe a Fehér Házból egy földalatti alagúton keresztül lehet eljutni. Ezen a rejtekhelyen tíz ember, majdnem az egész elnöki adminisztráció elfér.

A másik bunker a Fehér Ház keleti szárnya alatt található, és az Ovális Irodából pillanatok alatt elérhető. Még mindig Elnöki Sürgősségi Központnak hívják. George H. W. Bush alatt felújították, Barack Obama alatt pedig újjáépítették.

Ronald Kessler újságíró vizsgálata szerint 2010-ben épült egy harmadik bunker is, amely öt földalatti emelettel rendelkezik. Valószínűleg itt bujkált 2020-ban Donald Trump volt amerikai elnök a kormányellenes zavargások idején.

Ezen kívül Colorado államban található az amerikai elnökök fő búvóhelye. A Cheyenne-hegy alatt található, és képes ellenállni egy termonukleáris bomba közvetlen találatának is.

Az orosz elnök bunkerei

Az orosz elnökök rejtekhelyeiről jóval kevesebbet lehet tudni, azonban biztonsági szempontból azok sem rosszabbak az amerikaiaknál.

Ha hinni lehet az Oroszország katonai potenciáljáról szóló Pentagon-jelentésnek, akkor Vlagyimir Putyin két hatalmas bunkerrel rendelkezik, amelyek nukleáris háború esetén meg tudnák védeni a tudományos, katonai és politikai elitet.

Az építmények teljes befogadóképessége 10 ezer fő. Az egyik, ha hinni lehet a sajtónak, 300 méterrel a Kreml alatt található, a másik a Moszkvai Állami Egyetem közelében.

Állítólag két másik bunkert is felállítottak élelmiszerrel, üzemanyaggal, oxigénnel, kommunikációs berendezésekkel, méghozzá Baskíriában és a Szverdlovszki területen.

A média szerint az első bunkert állítólag egyenesen a Jamantau-hegységbe vágták, és egy bányára hasonlít. Úgy tervezték, hogy 60 ezer ember befogadására legyen alkalmas, de szükség esetén akár 300 ezer embert is befogadhat, akik hat hónapig is ott tartózkodhatnak.

Maga a hely rendkívül kihalt, a hegytől néhány kilométerre található Mezsgorje városa. Valójában nem elsősorban az elnök védelmére szolgál, mivel túl messze van Moszkvától ahhoz, hogy nukleáris támadás esetén elérje.

A második komplexum az orosz fegyveres erők egyik parancsnoki központja, de ennek elhelyezkedéséről szinte semmit sem lehet tudni. A médiajelentések szerint rádióközpontokból és űrkommunikációs központokból álló adatelemző hálózattal, saját energiaközponttal, légkondicionáló rendszerrel, valamint víz- és élelmiszerellátással van felszerelve.

Emelett – a városi mitológia szerint – Moszkva közelében létezik egy Ramenki-43 neű bunkerrendszer is, amely tulajdonképpen egy 17 ezer ember befogadására képes földalatti város, 30 évre elegendő élelmiszer-tartalékkal. Ennek létét hivatalos orosz források soha nem erősítették meg.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.