A legismertebb kriptovaluta árfolyama 12 óra alatt 37 százalékkal nőtt! Ebből 21 százalék egyetlen felhasználónak köszönhető. 100 millió dollárt váltott át Bitcoin egységekre! Bizonytalan, hogy tartós emelkedés jön, vagy folytatódik a lejtmenet?
Egy hihetetlen nap
Közép-európai idő szerint kedd reggel 6:30-kor indult az őrület. A hónapokon keresztül szinte csak eső Bitcoin árfolyama április 1-én 52 perc alatt 21 százalékkal emelkedett. Egy időre félévvel ezelőtti szintjét is elérte, több mint ötezer dollárt kértek egy egységért. Az emelkedés egész nap folytatódott. Estére némi korrekció után 4800 dollár körül állapodott meg az árfolyam. 37 százalékos növekedés, 12 óra alatt!
Nem egyedi eset
A drámai árfolyamváltozás nem szokatlanok a kriptopénzeknél. De a mostani meglepő azok után, hogy az utóbbi időben egyre nagyobb szkepszis veszi körül a digitális fizetőeszközöket. Az árfolyamok egy éve lefelé tartanak.
Az utolsó nagy ugrás 2017-ben volt. Akkor ötezerről lélegzetelállító magasságba, 20 ezer dollárra katapultált az árfolyam. Ez akkor több nap és nem 12 óra alatt történt. A keddi eset tehát unikum. 2017-ben az ugrást nem követte tartós növekedés. A kurzus fél év alatt a korábbi szint alá, négyezer dollárra süllyedt.
Mi, illetve ki áll a háttérben?
Április 1-én reggel az egész kriptovilág az okokat kereste. Eleinte az elemzők is tátott szájjal nézték az emelkedést. Nem volt magyarázatuk. Erről tanúskodik Zhao Changpeng, a Binance, a legnagyobb Bitcoin-tőzsde vezetőjének első Twitter üzenete is.
Vad spekuláció indult. A legvalószínűbbnek tűnt feltételezés szerint az amerikai tőzsdefelügyelet, a SEC engedélyezi a Bitcoin-alapú befektetési alapokat. Ez a híresztelés azonban nem új, nem indokolta a sosem látott sebességű növekedést. Sok felhasználó és elemző áprilisi tréfára gyanakodott.
Lehetségesnek tartják, hogy valaki viccből mozgatja a kurzust?! Sokat elárul a kriptovilág veszélyeiről és átláthatatlanságáról – reagáltak a digitális fizetőeszközök kritikusai.
A délelőtt folyamán a londoni bankház, a BCB kriptovaluta specialistája, Oliver von Landsberg-Saide adta meg a magyarázatot: Egy amerikai vásárló 100 millió dollár digitális pénzre váltására adott megbízást. A tranzakciót egyszerre három Bitcoin tőzsdén bonyolították le. „A vevő kifejezett kívánsága volt, hogy a lehető legrövidebb idő alatt történje meg a 20 ezer egység megvétele” – magyarázta Landsberg-Saite a hirtelen emelkedést. Mind a három platformon 7000 egység/óra sebességgel pörgött a vétel.
Többet nem bírtak a rendszerek. Az ezt követő egyenletes emelkedésért a meredek ugrástól megrészegült tömegek vásárlásai tehetnek. Az amerikai vásárló személyazonosságát a BCB szakértője nem árulta fel. Inkognitóban maradhat, hisz a digitális pénzvilágban csak felhasználónevek láthatók. A tranzakciók tehát anonimek. Ez egyértelműen ellentmond a felhasználók által a digitális fizetési rendszer legnagyobb előnyének tartott átláthatóságáról – szólaltak meg ismét a kritikusok.
Veszélyes világ
A kedden történtek az objektív szemlélő számára is egy csapásra nyilvánvalóvá tették a rendszer számos veszélyét:
- A digitális fizetőeszközök terjednek, de a piaci továbbra is viszonylag kicsi, kevés a tranzakció. Ezért egy nagyobb összegű átváltás a feje tetejére állítja rendszert. Pillanatok alatt vagyonokat lehet nyerni és veszteni. Eurónál, franknál, fontnál, de még forintnál és lejnél is elképzelhetetlen, hogy néhány óra alatt több tíz százalékkal változzon az árfolyam.
- A tranzakciós költségesek és lassúak. A hagyományos pénzekkel szemben kirptofizetőeszközt nem lehet egy tételben, csak egységenként venni. Ezért tartott közel egy óráig százmillió dollárt konvertálni.
- A vásárló kiléte és a pénz eredete ismeretlen. Az kriptovilág a pénzmosók mekkája.
Mindennek ellenére nő a kriptofelhasználók száma. Ahogy arról korábbi cikkünkben már beszámoltunk, a világ legnagyobb pénzintézete, a JP Morgen saját digitális fizetési eszközzel rukkolt elő. Pedig korábban a rendszer legnagyobb kritikusai közé tartozott. „A Bitcoin színtiszta csalás” – tartotta a bankház elnöke, Jamie Dimon. „Nem dughatjuk homokba a fejünket. Tudomásul kell vennünk, hogy a kriptofelhasználók száma napról-napra nő” – indokolták, miért szállnak be mégis.
A Facebook is saját digitális pénz bevezetését tervezi. A jövőben ezzel kellene fizetni az oldalon igénybe vett szolgáltatásokért. Egyre több cég akad, amely nem tőzsdére menetellel, hanem a kriptovilág felhasználásával igyekszik tőkét vonni a vállalkozásába.
Nagy a bizonytalanság
Kérdés, hogy az ugrást tartós emelkedést követi, vagy visszaáll a korábbi árfolyam. Utóbbi esetben sokat buknának, akik a kedd reggeli árrobbanás után ugrottak fel a vonatra és már drágábban vásároltak. Logikusan komoly korrekciónak kellene következnie. Hisz továbbra is fennáll minden probléma, ami egy éve egyre több felhasználót elbizonytalanít és lefelé viszi az árfolyamot. A tapasztalat azonban azt mutatja, hogy a digitális fizetőeszközök világában a folyamatok gyakran irracionálisak.
Akik évek óta bent vannak a rendszerben a mostani ugrás ellenére sem nyerték vissza, amit az elmúlt hónapokban elvesztettek. „Egy ugrás nem elég ahhoz, hogy a hosszú kriptótél után a tavaszt köszönthessük” – fogalmazott költői képpel élve Julien Auchecorne, egy kriptotőzsde, a XBTO ügynöke. Ő egyébként először áprilisi tréfát gyanított a keddi reggel történtek mögött. Szerinte a következő hét döntő lesz. „Ha néhány napig kitart a magasabb árfolyam, akkor megfordul a negatív piaci hangulat is. Nyárra elérhetjük a 6000 USD/egységet.”
A Bitcoin megugrása felfelé húzta a többi digitális pénzt, így a Ether-t és a Litecoin-t is. Néhány nap alatt 16 milliárd dollár áramlott a digitális világba. Ezzel összesen 163 milliárd áll kriptopénzekben.