Viszlát, műanyag pohár, evőeszköz, tányér, zacskó és társaik! – mondta Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő, bejelentve, hogy immár nem hozható forgalomba számos műanyagból készült eszköz.
Hozzátette: mindezen termékeknek lesz megfelelően helyettesítő, de környezetkímélő alternatívája, ilyenek például az élelmiszerboltokban a hálós textilzsákok, vagy a papír szívószálak, a műanyag helyett.
“Ma már sok fából, üvegből, fémből vagy éppen papírból készült termék érhető el, amelyek használata könnyebbséget jelent majd a környezetünk számára” – folytatta.
A kormányszóvivő a ProfiKomp Zrt. telephelyén a már nem használt és környezetkímélő módon feldolgozott, lebontható műanyag termékeket vett szemügyre.
A videóban megszólalt Steiner Attila, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) körforgásos gazdaság fejlesztéséért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára, aki elmondta, július 1-jével betiltják az egyes egyszer használatos műanyag termékek és az oxidatív úton lebomló műanyagokból készült termékek forgalomba hozatalát.
A tiltás olyan termékekre vonatkozik, mint például a fültisztító pálcikák, az evőeszközök, tányérok, a szívószálak, italkeverő pálcikák, a léggömbökhöz rögzítendő és azokat tartó pálcák, a fehér habból készült ételtároló edények és italtárolók, továbbá egyes könnyű műanyag zacskók – sorolta.
Az államtitkár kifejtette: nemcsak egyszer használatos műanyag termékek kivezetése kezdődött meg, július 3-ától uniós szinten egységes jelölésekkel kell ezekről tájékoztatást nyújtani a fogyasztók számára.
Fel kell tüntetni, hogy a termékek műanyagból készültek, illetve tartalmaznak műanyagot, és negatív hatást gyakorolnak a környezetre – magyarázta.
“Arra biztatok mindenkit, hogy járjunk együtt a zöld úton, válasszuk a környezetbarát termékeket, és gyűjtsük szelektíven a hulladékot!” – mondta Steiner Attila.
A videóban megszólalt Aleksza László, a ProfiKomp Zrt. vezérigazgatója, aki arról beszélt, az lenne a cél, hogy az egyszer használatos termékeket otthon “felejtsük el”, “rendes porcelán tányérból együnk és utána mossuk el”. Ez lenne a cél, hogy ne termeljük a hulladékot – tette hozzá.