A várakozásokkal összhangban nem változtatott az irányadó kamat szintjén a török jegybank monetáris tanácsa, de ejtette közleményéből a további szigorítás lehetőségére utaló mondatot, amire jelentős gyengüléssel reagált a török líra árfolyama.
A csütörtökön tartott tanácskozása után kiadott közleményben a testület közölte, hogy az egyhetes repokamat 24,00 százalékon maradt.
A tanács tavaly szeptember óta a legjelentősebb változtatást hajtotta végre azzal, hogy kimaradt a közleményből az a mondat, miszerint szükség esetén kész tovább szigorítani monetáris politikáját. Helyette annyit mondott, hogy “szoros figyelemmel követi az inflációra hatást gyakorló tényezőket, és a monetáris politika irányvonalát úgy fogja meghatározni, hogy az inflációt a kijelölt úton tartsa“.
A monetáris tanács március eleji ülésén még éppen arra hivatkozva nem változtatott az irányadó kamat 24,00 százalékos szintjén, hogy februárban enyhén csökkent az infláció.
Márciusban viszont enyhén gyorsult, de 20 százalék alatt maradt a fogyasztói árak éves emelkedésének üteme. A monetáris tanács a jelek szerint nem tulajdonított nagyobb jelentőséget ennek, és csak annyit ismételt meg, hogy fenntartja a szigorú monetáris politikát, amíg az inflációs kilátások jelentősen nem javulnak.
A jegybanki döntés kihirdetése után a török líra dollárhoz viszonyított árfolyama tavaly október 12. óta nem látott szintre gyengült. Egy dollárért 5,9820 lírát kellett adni, ami 1,6 százalékos mínuszt jelent.
Törökország nemzeti fizetőeszközének a főbb devizákhoz viszonyított árfolyama tavaly nyáron történelmi mélypontra csökkent a Recep Tayyip Erdogan török államfő gazdaságpolitikája, valamint az Egyesült Államok és Törökország közötti kereskedelmi, illetve diplomáciai viszály miatti aggodalmak hatására.
A török líra az év eleje óta újabb 10 százalékkal gyengült az amerikai-török kapcsolatok feszültségei és belpolitikai okok miatt, ráadásul a török jegybanknak alig maradt mozgástere egy újabb devizaválság kezelésére, mert leapadtak tartalékai.
A líra jó úton halad afelé, hogy tavaly augusztus óta a legrosszabb hónapot zárja áprilisban. /MTI/