Az idő, pénz – tartja a mondás, amelynek igazságtartalmát az üzleti élet szereplői, a vállalkozások tapasztalják meg leginkább. Nem véletlen, hogy manapság egyre népszerűbb az online, vagy más néven (inter)netbankolás. Ami nemcsak az idő, de ráadásul még a pénz megtakarításában is segít.
Aki, kezében sorszámmal várt már hosszú-hosszú perceket azért, hogy a bankfiókban a legegyszerűbb átutalást elvégezze, pontosan tudja, hogy a fiókba jutás és a várakozás miatt mennyi időt – és az esetleges parkolás kapcsán mennyi pénzt – veszíthet a tranzakció elvégzésével.
Olcsóbb és kényelmesebb
A megbízható és gyors internet elterjedésével ezt ismerték fel a bankok, amelyek elindították és folyamatosan fejlesztik online banki szolgáltatásaikat, és ezt ismerik fel egyre inkább azok az ügyfelek is, akik megtapasztalták, hogy a rutin tranzakciók esetében az elektronikus, vagy online bankolásnak egyszerre több előnye is van.
Kezdjük mindjárt az elején. Miközben a bankfiókok meghatározott nyitvatartási időben várják ügyfeleiket, az online bank a fiókok nyitva-tartásától függetlenül, non-stop üzemmódban a hét minden napján 24 órában rendelkezésre áll. Sőt a netbankon keresztül nemcsak időkorlát, hanem földrajzi korlát nélkül is intézhetjük bankügyeinket. Vagyis mindegy, hogy otthon ülünk a számítógép előtt, vagy a világ bármely más pontján: bárhonnan bejelentkezhetünk a netbankba.
Ehhez pedig még jelentős beruházásra sincs szükség: elég egy egyszerű asztali számítógép, vagy laptop. Sőt ma már egy okos mobiltelefonnal is kompromisszum nélkül lehetséges a netbankolás. Mindehhez pedig már csak egy jó minőségű internetkapcsolatra van szükség.
Teljeskörű kiszolgálás
További pozitívum, hogy az online bankolás költségei sok esetben alacsonyabbak, mint a hagyományos banki ügyintézésé. Ennek oka, hogy a netbanknál, a banki alkalmazottak helyett, a gépek intézik az ügyeket. Ezért lehetséges az, hogy minden egyes tranzakció a nap 24 órájában a megszokottnál lényegesen olcsóbban biztosítja a tranzakciók elvégzését. Az adminisztráció csökkentésében – így környezetterhelési szempontból is – jelentős előrelépést jelent, ha a rutinműveleteket online intézik az ügyfelek. Részint emiatt hazai pénzintézetek közül a több digitális fejlesztést is elsőként alkalmazó OTP (amely a számlák SMS-kontrollját a világon először vezette be) a következő években teljesen készpénz- és papírmentes bankká válhat.
Az online bankolás ráadásul nem korlátozódik egy szűk szegmensre. Az interneten keresztül nemcsak a számlaegyenleg részletes, vagy teljes lekérdezésére, a banki számlakivonatok megtekintésére, vagy letöltésére nyílik lehetőség, hanem bármilyen forint, vagy devizaalapú utalást is elvégezhetünk. Tartós átutalási megbízás adhatunk – vagy módosíthatunk –, kezelhetjük a céges megtakarításainkat éppúgy, mint az értékpapír számlánkkal kapcsolatos megbízásokat.
Emellett, bár az online bankolás személytelennek tűnhet, bármilyen kérdéssel, problémával fordulhatunk a 24 órás, telefonos ügyfélszolgálathoz, ahol minden kérdésünkre választ kaphatunk. Ha pedig mégis akad olyan téma, amit személyesen szeretnénk elintézni, illetve szakértői tanácsra van szükségünk pénzügyeink intézéséhez, természetesen rendelkezésre áll a bankfióki ügyintézés is. Egy-egy komplex finanszírozási termék vagy szolgáltatás esetén továbbra is kifejezetten ajánlott, hogy kikérjük egy felkészült és gyakorlott tanácsadó segítségét a pénzügyi döntéshez. Ők segíthetnek kiválasztani az adott élethelyzethez legjobban illő, számunkra legmegfelelőbb terméket például lakáshitel, vagy egy összetett befektetés esetén.
A rutin-tranzakciók esetében azonban időt, energiát és költséget spórolunk meg azzal, ha a műveletre online adunk megbízást.
Biztonság mindenekelőtt
Az internetes bankolás kapcsán természetes kérdés: mitől és miként érezhetjük magunkat és legfőképpen pénzünket biztonságban. A legfontosabb, hogy a pénzintézetek mindegyike rendkívül komoly és költséges biztonságtechnikai eszközökkel és az ügyfél mobiltelefonjára küldött ellenőrző kóddal védi rendszerét.
Mindez azonban nem jelenti azt, hogy az ügyfelek részészéről nem fontos az elővigyázatosság. Ennek kapcsán kulcskérdés a számítógépünkön folyamatosan frissített vírusirtó és a tűzfal. Emellett a banknak a belépéshez megadott kódot is érdemes meghatározott időközönként megváltoztatni. Jó tanácsként azt is érdemes megjegyezni, hogy miközben például az internet kávéházakban, szállodákban található nyilvános számítógép mindenki rendelkezésére áll, biztonsági okokból – a kódjainkat másoló keylogger program veszélye miatt – érdemes kerülni ezek használatát.