Nőtt a késedelmesen fizető cégek aránya az elmúlt egy évben: a 2021 júliusi 64 százalékról 6 százalékponttal emelkedett – közölte a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézete (GVI).
Az elemzés szerint 2022 első fél évében a vállalkozások 70 százalékának volt legalább egy olyan üzleti partnere, amely késedelmesen fizetett. A késedelmesen fizető üzleti partnerek problémája legnagyobb arányban a kereskedelmi és az 50-99 főt foglalkoztató cégek körében jelent meg.
A válaszadók 26 százaléka maga is tartozott a beszállítóinak, 14 százalékuk pedig lánctartozást tapasztalt, azaz vevőik késedelmes fizetése miatt nem tudott fizetni legalább egyszer az adatfelvétel időpontját megelőző évben.
A beszállítók felé történő tartozás leggyakrabban az 50-99 fő közötti cégek, az építőipari vállalkozások, valamint a tisztán hazai tulajdonban álló vállalatok esetében fordult elő.
A kamara kutatóintézetének elemzése szerint lánctartozást legnagyobb arányban a 20-49 fős, az építőipari, valamint a tisztán hazai tulajdonban lévő cégek tapasztaltak.
Az MKIK GVI elemzésében 350, legalább 20 főt foglalkoztató hazai vállalkozás vezetőjének késedelmes fizetéssel és lánctartozással kapcsolatos tapasztalatait vizsgálta, a felmérés alapját a 2022 júliusi adatfelvétel adta.