Olaszország “szörnyű” döntést hozott azzal, hogy csatlakozott a kínai Egy Övezet Egy Út (BRI) kezdeményezéséhez – jelentette ki Guido Crosetto olasz védelmi miniszter.
Crosetto elmondta: a kezdeményezés kevéssé járult hozzá Olaszország exportjának fellendítéséhez, így Kína lett az egyetlen nyertes.
Kína korábban úgy nyilatkozott, hogy mindkét ország “gyümölcsöző eredményeket” látott a BRI eredményeként.
Olaszország lett az első fejlett gazdaság, amely 2019-ben csatlakozott a BRI-hez, ezt a lépést nyugati szövetségesei bírálták is.
A globális beruházási program a régi Selyemút kereskedelmi útvonal újjáépítésével kívánja összekötni Kínát Európával és azon túl.
Ennek keretében Kína finanszírozást nyújt a világ nagy infrastrukturális projektjeihez, hogy a kínai árukat gyorsabban eljuttassa a távolabbi piacokra.
A kritikusok úgy látják, hogy ez Kína eszköze a befolyása kiterjesztésére. Az EU és az USA egyaránt aggodalmát fejezte ki, amikor Olaszország négy évvel ezelőtt úgy döntött, hogy csatlakozik a programhoz.
“A BRI-hez való csatlakozásról szóló döntés egy rögtönzött és szörnyű cselekedet volt“, amely növelte az Olaszországba irányuló kínai exportot anélkül, hogy ugyanilyen hatással lett volna a Kínába irányuló olasz exportra – mondta Crosetto a Corriere della Sera című olasz lapnak a BBC beszámolója szerint.
Szerinte Olaszországnak most ki kell találnia, hogyan szállhat ki a megállapodásból anélkül, hogy a Pekinggel való kapcsolatok megromlanának.
“A kérdés ma az: hogyan lehet visszalépni a BRI-ből anélkül, hogy a kapcsolatok Pekinggel sérülnének. Mert igaz, hogy Kína versenytárs, de partner is”
– mondta Crosetto.
Mivel Peking egyre magabiztosabbá vált a világ színpadán, Olaszországnak el kell gondolkodnia azon, hogyan vonuljon vissza “anélkül, hogy katasztrófákat okozna” – hangsúlyozta.
Május óta intenzív vita folyik arról, hogy Olaszországnak továbbra is részt kell-e vennie a BRI-ben, amikor Giorgia Meloni miniszterelnök azt mondta, hogy tárgyalásokat akar Kínával az esetleges kilépésről.
A megállapodás 2024 márciusában automatikusan megújul, hacsak Olaszország idén decemberig nem nyújt be hivatalos kérelmet a kilépésre.
A kínai külügyminisztérium korábban úgy vélte, hogy “Kínának és Olaszországnak tovább kell vizsgálnia együttműködési lehetőségeiket” a BRI keretében, és “meg kell erősítenie a kölcsönösen előnyös együttműködést, hogy gyümölcsözőbb együttműködési eredményeket érjenek el“.
A Kínai állam által támogatott Global Times című újság angol nyelvű kiadásában májusban idézett megjegyzésekben Wang Wenbin külügyminisztériumi szóvivő hozzátette, hogy a két nemzet számos területen “gyümölcsöző eredményeket” látott a BRI eredményeként.
Peking azóta diplomáciai kampányt indított, hogy megpróbálja meggyőzni Olaszországot a megállapodás megújításáról, magas rangú tisztviselőket küldve az országba, hogy lobbizzanak az ügy érdekében.