Kezdőlap Világgazdaság Oroszország elveszi és viszi az ukrán gabonát
No menu items!

Oroszország elveszi és viszi az ukrán gabonát

A kép illusztráció. Forrás: Bigstock

A Norddeutscher Rudfunk jelentése szerint Oroszország nagyarányban vonja ki a gabonát Ukrajnából, és közel kétmillió tonna ukrán gabona ellopását tervezi. Ha a vád igaz, az háborús bűncselekménynek minősül. A regionális közszolgálati műsorszolgáltató belső dokumentumokra és műholdfelvételekre hivatkozik.

Ukrajnát a világ egyik legfontosabb gabonatermelőjének tartják. A háború óta azonban az export stagnál. Most az NDR kutatásai szerint Oroszország összesen 1,8 millió tonna gabonát tervez ellopni Ukrajna megszállt területeiről – írja a Spiegel.

Amint az a hajóadatok, műholdfelvételek, valamint orosz dokumentumok értékeléséből kiderül, az oroszok egymillió tonna gabonát már ki is szállítottak Ukrajnából a 2014-bem elcsatolt Krím-félsziget tengeri kikötőin keresztül. Az NDR által megkérdezett szakértők a termés kisajátítását a nemzetközi jog lehetséges megsértéseként értékelték.

Az NDR kutatása szerint a háború kezdete, idén február óta mintegy húsz, búzával és más gabonával megrakott hajó hagyta el a krími Szevasztopol kikötőjét. A szállítmányok többsége Szíriába, Oroszországba vagy Törökországba irányult. A felderítést nehezíti, hogy az orosz teherhajók kikapcsolják nyomkövető berendezéseiket, mielőtt a krími kikötőkbe befutnának. De a műholdképek, valamint a hajómegfigyelők és a transzponderek adatai alapján nyomon lehet követni a szállítóhajók útját.

Ukrán mezőgazdasági vállalkozók az NDR szerint azt mondták, hogy Oroszország elkobozza a megszállt területekről menekülő gazdák által hátrahagyott gabonát. Más gazdák termését kisajátítottak, vagy dömpingáron kellett eladniuk a gabonájukat.

Az NDR szerint az újságírók által látott, a rakodási időpontokról és mennyiségekről, valamint a jövőbeli utakról szóló rakománylisták arra utalnak, hogy “az orosz megszállók nyilvánvalóan már megszervezték a logisztikát a jövőbeli gabonalopásokhoz“.

Oroszország az idei világpiaci árak mellett mintegy 600 millió dollárt kereshetne az illegális exporttal.

Az NDR idézi Paulina Starski nemzetközi jogi szakértőt a Freiburgi Egyetemről: szerinte a gabona nagyarányú, önkényes és katonai szükségességgel nem fedezett illegális kisajátítása háborús bűncselekménynek minősülhet.

A jelentés szerint az orosz nagykövetség arról tájékoztatta az NDR-t, hogy “vitathatatlan, hogy az Orosz Föderáció nemcsak saját gabonaszükségletét fedezi, hanem a világ minden részéből érkező exportigényeket is kielégíti“. Oroszországnak azonban nincs szüksége az ukrán búzára, különösen azért, mert az “minőségileg gyengébb, mint az orosz termék“. Az NDR megkeresésére Szíria és Törökország nagykövetsége nem válaszolt.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.