A húsz ellenőrzött alapítvány és négy közalapítvány közül ötöt minősített magas kockázatúnak az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a 2016-2018 közötti időszakra vonatkozó kockázatalapú ellenőrzésekor.
Az ÁSZ közölte: öt alapítvány minősült mindegyik ellenőrzött évben magas kockázatúnak a gazdálkodás összesített értékelése alapján, a hiányos számviteli szabályozás, valamint a beszámolókészítési kötelezettség teljesítésének elmulasztása miatt.
Az érintettek közül a Magyar-Amerikai Fulbright Alapítvány, a Magyar Honvédség Szociálpolitikai Közalapítvány és az Osztrák-Magyar Tudományos és Oktatási Kooperációs Akció Alapítvány elnöke az ellenőrzés ideje alatt intézkedéseket tett a számviteli szabályozás hiányosságainak megszüntetésére, a kockázatok csökkentésére.
A Rajkó Oktatási és Művészeti Alapítvány viszont nem intézkedett, így az ÁSZ az alapítványi kuratórium elnökének javaslatot fogalmazott meg, amelyre az érintettnek 30 napon belül intézkedési tervet kell készítenie. A Salva Vita Alapítvány pedig a 2016-2018 közötti időszakban a feladatellátására kapott támogatások felhasználásának ellenőrizhetőségét nem biztosította – írták.
Az alapítványok a társadalom széles rétegeivel állnak közvetlen kapcsolatban, feladatellátásuk, szabályszerű gazdálkodásuk hozzájárul a közbizalom erősítéséhez. Ellenőrzésükkel az ÁSZ hozzájárul ahhoz, hogy a közpénzeket az államháztartáson kívüli szervezetek is ellenőrizhető, átlátható és elszámoltatható módon használják fel – emelték ki.
Az ÁSZ közölte: a kockázatértékelésen alapuló, új módszertan szerint elvégzett ellenőrzés a gazdálkodás lényeges területeire terjedt ki, és súlypontok meghatározásával lehetőséget biztosított a kockázatokazonosítására. A kockázatelemzés alapján kiválasztott húsz alapítvány és négy közalapítvány nem reprezentálja a hazai alapítványokat – jelezték.