Kezdőlap Világgazdaság Oxford Economics: az omikron markánsan rontotta az üzleti hangulatot
No menu items!

Oxford Economics: az omikron markánsan rontotta az üzleti hangulatot

Jelentős mértékben rontotta a világgazdaság üzleti szektorának hangulatát a koronavírus omikron változatának felbukkanása – derül ki az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, az Oxford Economics friss globális felméréséből.

A ház 120 nagyvállalat várakozásait vizsgálta. A felmérésbe bevont cégek együttesen 6 millió alkalmazottat foglalkoztatnak, összesített éves forgalmuk hozzávetőleg kétezermilliárd dollár.

Az Oxford Economics beszámolója szerint egy hónap alatt a válaszadók 61 százaléka vált borúlátóbbá a világgazdaság növekedési kilátásainak megítélésében.

A ház hangsúlyozza: a koronavírus-világjárvány csúcspontja óta most fordult először elő, hogy a felméréseibe bevont üzleti vállalkozások többsége pesszimistábbá vált az egy hónappal korábbihoz képest.

A decemberi felmérés szerint a válaszadók alig több mint 20 százalékának hangulata javult az elmúlt egy hónapban.

Az Oxford Economics eggyel korábbi – még az omikron koronavírus-variáns feltűnése előtti – vizsgálatában a résztvevők több mint 40 százaléka nyilatkozott úgy, hogy derűlátóbban ítéli meg a világgazdaság növekedési kilátásait.

A cég új felmérésében kérdezett üzleti szereplők a hangulat markáns romlásának jeleként borúlátóbb előrejelzéseket adtak a világgazdaság jövő évi növekedésére:

a vizsgálatba bevont vállalatok által 2022-re várt globális növekedési ütem mediánértéke jelenleg 3,6 százalék az egy hónappal korábbi 3,9 százalék helyett.

A válaszadók legnépesebb tábora most is 4-6 százalék közötti jövő évi globális GDP-bővülést vár, de az e növekedési sávot valószínűsítők aránya az előző vizsgálatban mért 45 százalékról valamivel 40 százalék alá csökkent, miközben 30 százalékról csaknem 40 százalékra emelkedett azoknak üzleti vállalkozásoknak az aránya, amelyek a 2-4 százalék közötti jövő évi globális növekedési ütemet tartják a legvalószínűbbnek.

Érezhetően emelkedett – bár továbbra sem éri el a 10 százalékot – azoknak a válaszadóknak az aránya, akik mínusz 2 százalékos recesszió és stagnálás közötti teljesítményt, vagy 2-4 százalékos visszaesést – vagyis egyértelmű recessziót – várnak 2022-re a világgazdaságban.

A jövő évi globális növekedést más nagy londoni házak is a korábbinál borúlátóbban ítélik meg legutóbbi előrejelzéseikben.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.