Több mint ötszörös volt az érdeklődés Magyarország első nemzetközi zöld kötvényei iránt, a befektetők közel 7,7 milliárd euró értékben adtak be ajánlatot. A kötvényekből befolyó források kizárólag zöld beruházásokra használhatók fel.
A jelentős túljegyzésnek köszönhetően a kötvényeket az eredeti árindikációnál (midswap + 240 bázispont) 50 bázisponttal szűkebben sikerült árazni – közölte az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Az 1,5 milliárd euró összegű, 15 éves futamidejű, 1,75 százalékos fix kamatot fizető sorozat hozama 1,9 százalékkal haladja meg a referenciának számító hasonló futamidejű euró midswap hozamát.
A 2035. június 5-én lejáró, euróban denominált kötvények kibocsátási ára 97,332 százalék, kuponja évi 1,75 százalék, hozama 1,957 százalék, hozamfelára a 2035. május 15-én lejáró német kormánykötvény (Bund) + 214,6 bázispont (190 bázispont az euró midswap felett).
A kötvénykibocsátás főszervezői a Credit Agricole CIB, az ING Bank és a JP Morgan Securities pénzintézet volt.
A zöld kötvények kibocsátását Varga Mihály pénzügyminiszter is sikerként értékelte. A tárcavezető kiemelte: az 1,5 milliárd euró értékben kibocsátott, 15 éves futamidejű kötvényekből befolyó források kizárólag zöld beruházásokra használhatók fel.
A kötvény kibocsátásával egyértelmű üzenetet küldtünk a piacok felé Magyarország környezetvédelmi elkötelezettségéről – hangsúlyozta a tárcavezető.
Az euróban kibocsátott zöld kötvény az első lépés egy új befektetői réteg felé – szögezte le a miniszter. Varga Mihály hozzátette: az, hogy közel 7,7 milliárd euró értékben adtak be ajánlatot a befektetők az első magyar zöld kötvényre, azt jelzi, hogy továbbra is bíznak Magyarországban és a magyar gazdaságpolitikában.
A gazdaság újraindítása érdekében hozott kormányzati intézkedések összhangban vannak a koronavírus-járvány előtt megfogalmazott célokkal – magyarázta a tárcavezető.
Hozzátette: a zöld kötvény olyan államkötvény, amelynek forrásait igazoltan környezetvédelmi, klímavédelmi fenntarthatósági célokra kell fordítani.
Mint mondta, olyan projektek finanszírozására fordítják a befolyó összeget, amelyek összhangban vannak a magyar klímastratégiával. Ilyen projektek például az üvegházhatású gázok alacsonyabb kibocsátásával járó közlekedést, a vizek fenntartható használatát és védelmét, a hulladékcsökkentést, valamint az egészséges ökoszisztémák védelmét szolgáló beruházások.