A Nemzeti Tőkeholding Zrt. (NTH) és tulajdonosi joggyakorlója, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közös célja, hogy hozzájáruljon a befektetési környezet javításához, a vállalatok tőkeellátottságának növelésével ösztönözze a gazdaság fejlődését.
A piacfejlesztéshez kulcskérdésnek nevezte a befektetők aktivitásának ösztönzését. Kihívást jelent a 8-10 ezer magyar közép- és nagyvállalat tőkefinanszírozása, mivel régiós összevetésben alacsony szinten van ezeknek a cégeknek a tőkeellátottsága – mondta.
Katona Bence kiemelte: az új, hatékonyabb szervezeti struktúrában a meglévő 51 tőkealap kihasználtsága 49 százalékról 67,6 százalékra nőtt, 524,54 milliárd forint még befektethető tőke mellett.
Emlékeztetett, hogy elindult a Baross Gábor Tőkeprogram, ennek első, ingatlan- és értékpapíralapokat célzó alprogramjai már mostanra szép eredményeket hoztak: 10 befektetési alapkezelő 13 alapja nyert a pályázaton, összesen 164 milliárd forint tőkét fektettek be. Ezután 200 milliárd forintos kerettel elindult a Baross Gábor Tőkeprogram második pillére, a Zöld Alapok Tőkeprogram; ennek részeként bejegyezték az első tőkealapot, amely 50 milliárd forinttal segíti a zöld átállást célzó fejlesztések megvalósítását.
Kitért arra, hogy tőkebefektetési tevékenységét az NTH két specializált kompetenciaközponton keresztül látja el: a Hiventures a hazai kockázati tőkepiac stabil szereplőjeként a startupokat, a Focus Ventures pedig a hazai piacon már bizonyított közép- és nagyvállalatokat segíti a további fejlődésben.
Közölte: 2024-től az NTH csoporton belül különálló cég, a Focus Ventures végzi a Hiventures meglévő, jelenleg 39 cégből álló és mintegy 391 milliárd forint éves árbevétellel rendelkező vállalati portfóliójának kezelését, illetve az érett vállalatok fejlődését célzó tőkealapok kezelésével és új kihelyezésekkel kapcsolatos feladatokat.
A Hiventures indulása óta mintegy 7 év alatt több mint 450 startup vállalkozásnál eszközölt tőkebefektetést, ezáltal 250 vállalkozás elindulását tette lehetővé. Kelet-Közép-Európa egyik legnagyobb és legaktívabb kockázati tőkealap-kezelőjévé vált. A Hiventures a hazai startup piacon elvégezte katalizátor és piacfejlesztő feladatát, a megerősödött hazai startup ökoszisztéma pedig a jövőben mérsékeltebb állami részvétel mellett is tud hatékonyan működni. Ezért a továbbiakban a Hiventures kizárólag kockázati tőkebefektetői kompetenciaközpontként folytatja működését – ismertette.
Az NTH által befektetett belföldi alapok eddig 488 cégben valósítottak meg 1097 milliárd forint összegű befektetést – ismertette Katona Bence, az NTH elnök-vezérigazgatója sajtóbeszélgetésen csütörtökön Budapesten.(MTI)