Erdeink rekreációs szerepe az utóbbi időben felértékelődött, mutatja ezt az évente emelkedő látogatószám – mondta Mocz András erdőkért felelős helyettes államtitkár a Mecsekerdő Zrt. megújult Büdös-kúti turistaházának ünnepélyes szerdai átadóján.
A helyettes államtitkár kiemelte, Magyarországon az erdei túrák, séták számát évente mintegy 40-50 millióra alkalomra becsülik. A Magyar Turisztikai Ügynökség felmérése szerint hazánk aktív korú lakosságának csaknem fele túrázik, legalább alkalmanként. A belföldi turizmus e kiemelkedő jelentőségű szegmensének legfontosabb infrastrukturális hátterét, az erdei turistautak, pihenőhelyek hálózatát az állami tulajdonú erdészeti társaságok tartják fenn.
Mocz András hangsúlyozta, 2010 és 2023 között az állami erdészeti társaságok saját forrásból csaknem 53 milliárd forintot költöttek közjóléti-turisztikai feladatok ellátására, ami csaknem évi 4 milliárd forintot jelent. E gazdasági modell alapja, hogy az erdészeti társaságok elsősorban a fenntartható módon megtermelt megújuló nyersanyag, az erdőből származó faanyag értékesítéséből származó bevételeikből látják el közjóléti feladataikat, így például az erdők turisztikai infrastruktúrájának fenntartását, fejlesztését is.
A magyar erdők évente 39 milliárd forint értékű turisztikai szolgáltatást nyújtanak a társadalomnak – ismertette egy nemrégiben készült egyetemi tanulmány adatait a helyettes államtitkár. Az erdei turizmus iránti növekvő igényt jól mutatja, hogy egyre több erdei szálláshely épül vagy újul meg országszerte – tette hozzá. A Pécs és Orfű között, a Dél-dunántúli KÉK-túra mentén található Büdös-kúti kulcsosház teljes felújításon esett át, a beruházásnak köszönhetően már magasabb komfortfokozattal várja vendégeit. A 12 fő elszállásolására alkalmas épület kivitelezési munkálatait, berendezési tárgyait és eszközeit részben támogatásából, részben pedig önerő felhasználásával valósította meg a Mecsekerdő Zrt.(AM Sajtóiroda)