2020-ig egyetlen univerzális nagybankká olvasztják össze a Takarék Csoport szövetkezetként és részvénytársasági bankként működő bankjainak többségét. Az egyesült kereskedelmi bank neve Takarékbank lesz.
A Takarék-csoport a 2019-2023-as időszakra szóló üzleti stratégiáját pénteken fogadta el a Takarékbank Zrt. rendkívüli közgyűlése, ennek megvalósítása révén a csoport a működési költségeit 5 év alatt 25-30 milliárd forinttal csökkenti, és 2023-ra 10 százalékos piaci részesedés elérésével évi 30 milliárd forint körüli, fenntartható adózott eredménnyel számol.
Vida József, a Takarékbank Zrt. elnök-vezérigazgatója elmondta: az elfogadott stratégia középpontjában egy modern, a digitalizáció terén aktív, országosan elérhető univerzális bank kialakítása áll, amely 2020-ra a jelenlegi takarékok fokozatos, országos fúziójának eredményeként jön létre.
Jelezte: az egyesült pénzintézet a generációk bankjaként tipikus élethelyzetekre kínál majd komplex, innovatív megoldásokat a családok, a fiatalabb és az idősebb nemzedékek, a fővárosi és városi lakosok, valamint a vidéki települések számára. A csoport tovább erősíti pozícióit a kis- és középvállalkozások körében és az agráriumban, korszerűsített, országos fiókhálózata révén az ügyfelek az ország bármely takarékfiókjában intézhetik majd pénzügyeiket.
Szabó Levente, a Takarékbank vezérigazgató-helyettese elmondta: a mintegy 2500 milliárd forintos mérlegfőösszege alapján az ország negyedik legnagyobb pénzügyi csoportja jelentős átalakuláson ment át az elmúlt időszakban. A 2017 nyarán elfogadott közös üzleti stratégia megvalósítása során kialakult az egységes szabályozási környezet, a korábbi félszáz takarék egyesülésével 12 regionális, megerősödött pénzintézet jött létre, átalakultak a Takarék-csoport központi szervezetei. Emellett a takarékok lerakták az egységes informatikai rendszer és integrációs adattárház alapjait. Hozzátette: az üzleti stratégia átdolgozásáról a Takarékbank Zrt. április 27-én tartott közgyűlése döntött.
Közölte: a tervek szerint az egyesült bank egységes informatikai háttérrel és arculattal, egységes marketing- és értékesítési tevékenységgel működik majd, megszünteti a párhuzamosságokat, és a jövőben bármelyik takarékfiókban egységes, korszerű termékeket kínál majd ügyfeleinek.
Egerszegi Ádám vezérigazgató-helyettes ismertette: 2020-ig a jelenlegi 12 takarékszövetkezet, a három részvénytársasági formában működő bank, valamint a Takarék Kereskedelmi Bank több lépcsőben egyetlen univerzális kereskedelmi bankban egyesül. Ez a bank a csoporton belül egyedüliként végez majd kereskedelmi banki tevékenységet, a banki szolgáltatások teljes körét nyújtja.
Első lépésben a részvénytársasági formában működő, egymással határos működési területtel rendelkező szövetkezeti hitelintézetek egyesülnek 2019 április végéig, a második körben, 2019 őszéig a takarékszövetkezetek fúziójából egy új, egyesült takarékszövetkezet jön létre. A tervek szerint 2020-ig az új kereskedelmi bank és az új, egyesült takarékszövetkezet, valamint a mostani Takarék Kereskedelmi Bank egyesülésével áll fel a Takarék-csoport új, univerzális kereskedelmi bankja – közölte.
Elmondta: az egyesült kereskedelmi bank mellett megmarad a Takarék Jelzálogbank Nyrt., amely továbbra is szakosított hitelintézetként végzi a tisztán jelzáloglevél-kibocsátói és refinanszírozói tevékenységét. Mind az új kereskedelmi bank, mind a Takarék Jelzálogbank továbbra is szövetkezeti hitelintézetként működik.
Egerszegi Ádám hozzátette: a Takarék-csoport központi szerve továbbra is a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete lesz, amely megőrzi a jelenlegi törvényi szabályozás szerinti funkcióit, hatásköreit, elsősorban a szabályozó és felügyeleti szerepét. Az integrációs szervezeti tagság a jövőben is feltétele lesz az integrációban történő részvételnek. (MTI)