Hirdetés
Kezdőlap Hírek London. Az alapkamat nem változott, de leálltak a beruházások
No menu items!

London. Az alapkamat nem változott, de leálltak a beruházások

A piaci és elemzői várakozásoknak megfelelően nem módosította alapkamatát a Bank of England monetáris tanácsa. A kamatdöntő ülésről szóló bejelentés szerint változatlanul 0,75 százalék a brit jegybank irányadó kamata.

A kamatdöntés bejelentése után közzétett új negyedéves inflációs jelentésben a Bank of England kiemeli, hogy a brit EU-tagság jövő márciusban esedékes megszűnését (Brexit) övező bizonytalanságok közepette gyakorlatilag lefulladtak a beruházások a brit gazdaságban.

A monetáris testület a csütörtökön ismertetett jegyzőkönyv szerint egyhangúan szavazott: mind a kilenc tag, köztük Mark Carney, a Bank of England kormányzója a kamattartásra voksolt.

A Bank of England tavaly novemberben, tíz év után először emelte alapkamatát, 0,25 százalékponttal 0,50 százalékra. Ezt augusztusban újabb 0,25 százalékpontos emelés követte, így alakult ki a jelenleg érvényes 0,75 százalékos alapkamat.

Carney az új inflációs jelentést bemutató sajtótájékoztatón elmondta: az üzleti szektor által végrehajtott beruházások értéke az első fél évben több mint egy százalékkal csökkent, és az idei eddigi beruházási érték csaknem 15 százalékkal elmarad attól a szinttől, amelyet a monetáris tanács a brit EU-tagságról 2016 júniusában tartott népszavazás előtt erre az időszakra várt.

A referendumon a résztvevők szűk, 51,89 százalékos többsége arra voksolt, hogy Nagy-Britannia lépjen ki az Európai Unióból.

A Bank of England új inflációs jelentésében szereplő becslés szerint a brit gazdaságban végrehajtott üzleti beruházások értéke az idei harmadik negyedévvel záruló egy évben 0,5 százalékkal esett vissza, jóval nagyobb mértékben, mint ahogy azt korábban várták, és ez jórészt a Brexittel kapcsolatos bizonytalanságok erősödését tükrözi.

A brit jegybank mindezt egybevetve zéróra csökkentette az üzleti beruházások értékének idei egész évi növekedésére adott előrejelzését az 1,75 százalékos növekedést valószínűsítő prognózisról.

Mindezek alapján a Bank of England az általa eddig várt 1,4 százalékról 1,3 százalékra csökkentette a brit hazai össztermék (GDP) idei egész évi növekedésére szóló prognózisát, és 1,8 százalékról 1,7 százalékra rontotta 2019-re adott növekedési előrejelzését.

Ezek az előrejelzések is arra az esetre vonatkoznak, ha a Brexit-folyamat zökkenőmentesen lezajlik.

A brit jegybank szerint, ha Nagy-Britannia rendezetlen módon – vagyis a kilépés feltételrendszeréről szóló megállapodás nélkül – távozik az Európai Unióból, annak következményei között lehet az áruforgalom késlekedése a határokon, fennakadások keletkezhetnek a beszállítói láncolatok működésében, és mindez súlyos és költséges hatást gyakorolhat a brit üzleti szektor termelőkapacitására.

Nagy londoni elemzőházak e forgatókönyv megvalósulásának esetére azt sem zárják ki, hogy a brit gazdaság recesszióba süllyed.

A Standard & Poor’s pénzügyi szolgáltató csoport globális hitelminősítői részlege (S&P Global Ratings) által e héten Londonban ismertetett új előrejelzés szerint megállapodás nélküli Brexit esetén a brit gazdaság négy-öt negyedévig tartó recesszióba kerül, és ez a GDP-érték 2,7 százalékos halmozott visszaesését okozza két év távlatában.

Az S&P modellszámításai szerint ezután a brit hazai össztermék ismét növekedésnek indul, de a gazdaság teljesítménye 2021-ben így is 5,5 százalékkal marad el attól a szinttől, amelyet rendezett körülmények között lezajló Brexit esetén arra az évre el lehetne érni.

A Standard & Poor’s becslése szerint megállapodás nélküli kilépés esetén a brit munkanélküliség a 4 százalék körüli jelenlegi mélységi rekordról 2021-re 7,4 százalékig emelkedne, az ingatlanárak pedig két év alatt 10 százalékkal zuhannának.

A cég szerint mindez háztartásonként átlagosan 2700 font (985 ezer forint) évenkénti jövedelemkiesést okozna a 2019-2021-es időszakban. (MTI)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A francia elnök sötét és prófétai figyelmeztetést adott ki

Európának fel kell ébrednie erre az új veszélyre. Macron nem hajlandó visszalépni februári nyilatkozatától, miszerint Európának nem szabad kizárnia, hogy csapatokat vezényeljen Ukrajnába.

További két évvel meghosszabbítják a kedvezményes lakásáfát

A költségvetés biztosítja az adócsökkentéshez szükséges forrásokat, az intézkedés a hiánycélt nem veszélyezteti

Véget ért az idei Szakma Sztár Fesztivál

Sikerrel zárult az idei Szakma Sztár Fesztivál. Az esemény zárónapján 65 szakmából 21 agrárszakmában, az ország legjobb tanulói, összesen 63 diák részesült elismerésben, akik példát mutatnak a környezetüknek, iskolájuknak, településüknek, sok száz hozzájuk hasonló fiatalnak. A fesztivál ideje alatt a szakmai bemutatók során, a foglalkoztatószigeteken keresztül az általános iskolások és szüleik is megismerkedhettek az agrár- és élelmiszeripari szakmákkal.

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától?

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától? A mesterséges intelligencia térnyerése egyaránt kelt izgalmat és aggodalmat a cégvezetők körében. Vajon mekkora tudással rendelkeznek a mindent elsöprő technológiával kapcsolatban? Elkészült Magyarország átfogó AI&Leadership kutatása, hogy hiteles- és valós képet kapjanak egymásról is a vállalatirányítók.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.