Amerikában marad az 5000 éves török márványszobrocska, a Csillagnéző. Legalábbis úgy döntött az amerikai bíróság. Vagyis hiábavaló volt Törökország erőfeszítése arra, hogy peres úton visszaszerezzen a sokmillió dollárt érő, 5000 éves anatóliai szobrocskát, amely szerinte törvénytelen úton került külföldre.
Egy New York-i bíróság úgy vélte, hogy Ankara túl sokáig halogatta a peres eljárás megindítását. Ráadásul Törökország nem tudta bizonyítani, hogy a női idolt Törökország területén találták. Azt sem támasztotta alá, hogy 1906 után vitték ki az országból, azután, hogy a régészeti leletet az oszmán állam tulajdonának nyilvánítottak.
Az i.e. 3000 és 2200 közötti időszakból származó, úgynevezett Guennol-féle Csillagnéző az egyik legszebb és legnagyobb példánya a kiliyai típusú, nőt ábrázoló anatóliai idoloknak.
A bírósági ítélet szerint Törökország “megbocsáthatatlan hibát” követett el. Az indok: késve indított pert a ritka és értékes régészeti lelet visszaszerzéséért. Éppen csak a 2017 márciusában tartott árverés előtt, pedig akkor már legalább 25 éve tudhatott a létezéséről.
A prehisztorikus márványbálványt valamikor az 1960-as években vásárolta Alastair Bradley Martin műgyűjtő és amatőr teniszsztár. A szobor kétszer is hosszabb időn át – 1968-tól 1993-ig, 1999-től 2007-ig -kiállították a New York-i Metropolitan Művészeti Múzeumban. A tekintélyes intézményként sosem csinált titkot abból, hogy az idol Alastair Bradley Martin Guennol-kollekció néven ismert gyűjteményéből származik – mutatott rá a bíró.
A jelenlegi tulajdonos, Michael Steinhardt milliárdos 1993-ban vásárolta meg 1,5 millió dollárért. Az idolt 2017 márciusában 14,4 millió dollárért árverezték el New Yorkban, bár a névtelenséget kérő telefonos licitáló végül elállt az ügylettől.