Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Február a fintech szektorban: pezseg a kriptopiac, lendületben a fejlődő régiók
No menu items!

Február a fintech szektorban: pezseg a kriptopiac, lendületben a fejlődő régiók

Ismét eseménydús hónapot zártak a fintech szektor szereplői. A tőkebevonások száma csökkent januárhoz képest, a visszaesés mértéke azonban nem jelentős és a rövidebb hónapra is visszavezethető. Februárban a legforróbb terület a kriptovaluták világa volt, de a korábbiakhoz képest látványos aktivitás jellemezte a fejlődő piacokat is. A digitális újdonságok iránt érdeklődő hazai felhasználók számára váratlan negatív hírt jelentett ugyanakkor a Revolut forintszámláinak megszűntetése – derül ki a Peak Financial Services havi jelentéséből.

A legnagyobb tőkebevonás egymilliárd fonttal (1,4 milliárd dollár) az FNZ nevéhez fűződött februárban. Az FNZ egy londoni székhelyű vagyonkezelési infrastruktúra szolgáltató. A vállalat pénzintézeteknek teszi lehetővé, hogy vagyonkezelési szolgáltatásokat kínáljanak ügyfeleiknek.

A második helyen a Nubank szerepel. A brazil neobank decemberben lépett tőzsdére, ezúttal Warren Buffett jóvoltából került be az élmezőnybe. Az „omahai bölcs” egymilliárd dollárra növelte részesedését a vállalatban, amelybe már az IPO előtt beszállt. Érdekesség, hogy Buffett ezzel a tranzakcióval nagyjából egyidőben túladott a Visa és a Mastercard részvényein. A jelek szerint a veterán befektető a hagyományos szolgáltatók, az inkumbensek kárára növeli kitettségét a fintech szektorban.

A képzeletbeli dobogó harmadik fokára a brit GoCardless fért fel. Az online fizetésfeldolgozási szolgáltatást nyújtó vállalat 232 millió fontot (312 millió dollárt) vont be. A londoni fintech értéke ezzel 1,56 milliárd fontra (2,1 milliárd dollárra) emelkedett.

Kripto minden mennyiségben

A hónap legforróbb területe egyértelműen a kriptovaluták piaca volt. A neobankok közül egyre többen kezdenek el kriptokereskedési szolgáltatásokat nyújtani ügyfeleiknek. Így tett februárban a Lunar is, amely külön vállalatot is létrehoz blockchain irányú törekvéseinek. A kriptokereskedés mellett a dán neobank további szolgáltatások fejlesztését tervezi, amivel még közelebb hozná ügyfeleihez a virtuális pénzek világát.

Az osztrák Bitpanda is hallatott magáról: a neobanki és digitális befektetési szolgáltatásokat kínáló fintech felvásárolta a letétkezelő és pénztárca-szolgáltató Trustologyt. A lépéssel a Bitpanda újabb területre lépett be, a Bitpanda Custody névre átkeresztelt vállalat pedig a világ egyik legnagyobb digitális letétkezelője lett.

Izgalmas hírek érkeztek a legnagyobb kriptotőzsdék háza tájáról is. A Binance 200 millió dollárt fektetett a Forbesba. A vállalat ezzel a két legnagyobb részvényes egyikének mondhatja magát, a kilenc fős igazgatótanácsba pedig két főt is delegálhat. Sokak szerint ezzel megkérdőjelezhetővé válik a Forbes objekivitása a kriptovalutákkal, a metaverzummal és a Web3 világával kapcsolatban.

A Binance nagy riválisa, a Coinbase február végén jelentette be pénzügyi eredményeit. A kriptotőzsde negyedéves bevételei 2,5 milliárd dollárra rúgtak, ami jelentősen meghaladta az 1,9 milliárd dollár körüli előzetes várakozásokat. Az eredményes negyedév ellenére a szakértők visszaesést várnak a folytatásban.

A legnagyobb kártyakibocsátók sem tétlenkedtek februárban a kriptopiacon. A Visatól biztató hírek érkeztek: 2022-es pénzügyi évük első negyedében 2,5 milliárd dollárnyi tranzakciót hajtottak végre a vállalat kriptovalutákhoz kapcsolt bankkártyáin. Ez nagyjából 70 százaléka a teljes 2021-es pénzügyi év forgalmának, ami markáns növekedést vetít előre az idei évre.

A Mastercard ezúttal tanácsadói tevékenységének bővítéséről tájékoztatta a nagyérdeműt. A vállalat a jövőben újabb területekre lép be tanácsadóként, amelyek között ott vannak a kriptovaluták és a további digitális fizetőeszközök.

Az inkumbens pénzügyi szereplők ilyen jellegű lépései igazolják a kriptoeszközök validitását, amire továbbra is szükség van, hiszen sokan még mindig kételkednek azok valódi értékében. A terület lelkes követőinek jó hír, hogy a BlackRock is felveheti kínálatába a kriptoeszközöket. A világ legnagyobb vagyonkezelője a hírek szerint Aladdin nevű platformján vezetheti be a szolgáltatást, ugyanakkor az értesülést eddig nem erősítették meg.

A számos optimizmusra okot adó hír után egy kevésbé biztató fejleményről is be kell számolni. A Chainalysis kutatása alapján 2021-ben nagyjából 8,6 milliárd dollárnyi kriptovalutát használtak fel pénzmosásra, ami 30 százalékos emelkedést jelent a 2020-as értékhez képest. A cég becslései szerint 2021-ben 14 milliárd dollárnyi kriptovaluta kötött ki bűnözőknél, ami az eddig tapasztalt legnagyobb érték. Az ilyen eredmények azt mutatják, hogy a számtalan ígéretes use case és szolgáltatás ellenére a kriptovaluták világa továbbra sem mentes a visszaélésektől. A probléma mitigációja elengedhetetlen ahhoz, hogy széles körben növelni lehessen a fogyasztók bizalmát és nyitottságát. Ellenkező esetben elképzelhető, hogy sosem realizálódnak a területben rejlő lehetőségek.

Mozgolódnak a fejlődő országokban is

Látványos volt a fejlődő országokból érkező fintechek aktivitása februárban. A Tonik, a Fülöp-szigetek egyik legnagyobb neobankja 131 millió dollárt vont be befektetőitől, így folytathatja a növekedést. A Tonik alig nyolc hónap alatt 100 millió dollárnyi betétre tett szert ügyfeleitől. A Fülöp-szigetek felnőtt lakosságának 70 százaléka nem rendelkezik bankszámlával, aminek fényében máris nem olyan meglepőek a Tonik dicséretes eredményei.

India legnagyobb neobankja, a Niyo szintén aktív volt a tőkepiacokon, a vállalat 100 millió dollárhoz jutott. A Niyo a klasszikus banki és pénzforgalmi szolgáltatások mellett a vagyonkezelésre is nagy hangsúlyt fektet. A most bevont tőke nagy részét a vállalat termékfejlesztésre fordítja majd. Ez azt jelenti, hogy rövidesen személyi kölcsönökkel, hitelkártyákkal, valamint beágyazott valuta átváltási funkciókkal bővül a termékpaletta.

Az Egyesült Arab Emírségek vezetése egy ideje érzékelhetően próbálja segíteni a helyi fintech ökoszisztéma fejlődését. Ezúttal egy új digitális bank indulása jelezte, hogy valóban felpezsdülni látszik az élet az országban. A hamarosan debütáló Wio többségi tulajdonosa az ADQ befektetési vállalat, de további inkumbensek is rendelkeznek részesedéssel a vállalatban. A Wio 100 százalékban digitális banki termékpalettát kínál majd ügyfeleinek, akiknek személyre szabott megoldásokkal igyekszik kielégíteni az igényeit.

Végezetül említést érdemel a jordániai LINC is, ami hazája első családi bankjaként kezdte meg működését nemrégiben. A LINC összetett stratégiával igyekszik elnyerni a jordániai egyetemisták és fiatal felnőttek bizalmát. Mobilappján keresztül a vállalat digitális banki megoldásokat kínál, ugyanakkor a személyes kapcsolatokra is épít. A fiatalok tanórákat és előadásokat látogathatnak, illetve karrier tippeket és vállalatalapítási tanácsadást kaphatnak. A LINC célja, hogy felpezsdítse a jordániai vállalkozói kedvet, valamint saját szolgáltatásain keresztül hozzájáruljon a fiatalok pénzügyi ismereteinek bővüléséhez.

Megakadt a magyarországi terjeszkedésben a Revolut

Néhány hete sokakat villámcsapásként ért a hír, hogy megszűnnek a Revolut forintszámlái. Azóta kiderült, hogy a brit neobank hazai számlavezető bankja döntött az együttműködés leállításáról, egyelőre ismeretlen okokból. Ez azt jelenti, hogy a Revolut április 1-jétől nem fér hozzá a hazai fizetési rendszerekhez. Ettől a naptól a Revolut felhasználói magyar helyett litván számlaszámot kapnak, a magyar számlákra érkező utalásokat pedig visszajuttatják a küldő félnek.

Emiatt várhatóan drágábbak és a hosszabbak lesznek a pénzügyi műveletek. Minden magyar banknál vezetett számláról a Revolut-számlára érkező, vagy fordított utat bejáró utalás nemzetközi SWIFT utalásnak számít április 1-jét követően.

A SWIFT egy pénzügyi kommunikációs rendszer, amelyet devizaügyletek lebonyolítására használnak a világ pénzintézetei. Azzal, hogy a Revolut hamarosan a hazai rendszer helyett a nemzetközit lesz kénytelen igénybe venni, nemzetközi díjszabás és folyósítás vonatkozik majd az utalásokra. A SWIFT utalásoknál 3-4 százalékos díjakkal lehet számolni, továbbá nagyjából 1-4 munkanapnyi várakozással. Egy 100 ezer forintos utalás díja tehát akár 3-4 ezer forint is lehet, és adott esetben átcsúszhat a következő hétre is.

A fentiek fényében nehéz elképzelni, hogy a Revolut elsődleges számlavezetőként tudjon működni a hazai piacon. A neobank számára ez rossz hír, hiszen közismert célja, hogy versenybe szálljon a hagyományos bankokkal. A Revolut részben emiatt tavaly ősz óta Magyarországon is használja a Litvániában szerzett banki engedélyét, így immár 100 ezer euróig terjedő betétbiztosítást is kínál a Revolut Bank ügyfeleinek. A mostani hír jelentősen visszavetheti az ügyfelek lelkesedését, hiszen a 3-4 százalékos tranzakciós díjakat kevesen lesznek hajlandóak megfizetni. Kijelenthető, hogy a forintszámlák megszűnésével a vállalat és ügyfelei is sokat veszítettek, a Revolutnál pedig vélhetően már keresik a megoldást a problémára.

Hirdetés
Nemzetközi ESG konferencia közhelyek nélkül, csak a lényegről.
A legjobb magyar és nemzetközi előadókkal a bevezetés és a sikeres napi gyakorlat jó példái. Mert: a fenntarthatóság, az ESG, ma már mérettől függetlenül minden vállalkozás számára megkerülhetetlen! Mert az ESG messze több, mint a fenntarthatóság! Mert folyamatosan nő az érintettek köre! Mert a beszállítóktól is elvárják az ESG megfelelést! Mert a német beszállítói törvény új korszakot hoz a magyar KKV-knak is. Mert folyamatosan születtek, születnek az új jogszabályok. Ezért segíti a cégeket AzÜzlet november 26.-i ESG konferenciája, ahol Ön is mindent megtudhat az ESG keretrendszerről, kapcsolatokat építhet és személyesen is kérdezhet a téma legjobb előadóitól.
https://azuzletkonferenciakozpont.hu/esg-a-bevezetes-buktatoi-es-sikeres-napi-gyakorlat-konferencia/
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Jövőre kilenc százalékkal nő a minimálbér

Az államtitkár úgy fogalmazott, több beruházás megvalósulása is várható, Debrecen környékén például 2030-ig 30 ezer új álláshely jön létre.

700 millió palackot gyűjtött össze a MOHU hat hónap alatt

A MOHU 40 milliárd forint értékben építette ki a palack visszaváltó rendszer első szakaszát.

A DZT bevezeti az innovatív MI-influenszert az Úticél Németország számára

A DZT weboldalán már 2020-óta egy a mesterséges intelligencia által támogatott chatbot válaszolja meg az ügyfelek kérdéseit a nap minden órájában.

Mozi a bécsi Mozart-házban

Az eseménysorozat a Mozart-ház és a bécsi Lengyel Intézet szervezésében valósul meg.
Hirdetés

Hírek

Vegyesen alakult szerda reggelre a forint árfolyama

Az év eleje óta a forint gyengült mindhárom devizával szemben, 6,5 százalékkal az euró, 11,0 százalékkal a dollár és 5,7 százalékkal a svájci frank ellenében.

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról

Az Operában a “IV. Murat” operaelőadást adják elő a 2024-es Török-Magyar Kulturális Év részeként

Az opera török nyelven, magyar és angol felirattal kerül bemutatásra, így a szélesebb közönség is hozzáférhet ehhez a kulturális mesterműhöz.

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.

Jöhet Hollywood! – Új filmstúdiók várják a bécsi filmipar felvirágzását

Az üzemeltetők 2025-re változatos osztrák, nemzetközi és akár hollywoodi játékfilmekre, sorozatok gazdag kínálatára számítanak.

Gazdaság

A hitel nem ajándék – kampány a karácsonyi időszakra kvízjátékokkal

Az év végi időszakban sokan igényelnek rövid lejáratú, kisebb összegű hiteleket is a karácsonyi kiadások fedezésére.

Már több mint 2000 milliárd forintnyi vagyont tartanak külföldi bankbetétekben a magyarok 

A pénzügyi vagyon kétharmada ugyanis a legvagyonosabb 10 százalék kezében van az MNB korábbi felmérései szerint.

Az MFB kiemelt jelentőségű pénzügyi művelete

A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.

Megszületett a döntés: így változik majd az ÁFA az Európai Unióban

2024. november 5-én az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) miniszterei a soros magyar elnökség alatt elfogadták az úgynevezett „VAT in the Digital...