A Societe Generale mintegy 3 milliárd eurós veszteséget szenved el, miután megállapodott orosz leánybankja, a Roszbank eladásáról. Az új tulajdonos Oroszország leggazdagabb emberének befektetési cége lesz.
A párizsi székhelyű bank a Bloomberg által idézett közlemény szerint megállapodást írt alá a Roszbankban és annak orosz biztosítási leányvállalataiban lévő teljes részesedésének eladásáról Vlagyimir Potanyin Interros Capital nevű cégének. A pénzügyi csapás ellenére a SocGen közölte, hogy ragaszkodik a 915 millió eurós részvény-visszavásárlási tervéhez és a 2021-es, részvényenként 1,65 eurós osztalékhoz.
A SocGen kivonulása Oroszországból lehet az eddigi legfájóbb az orosz pénzügyi szektornak, de a Raiffeisen Bank és az UniCredit is mérlegeli jövőjét az országban. A három bank rendelkezik a legnagyobb oroszországi üzletággal.
A SocGen 8,2 százalékkal emelkedett a hétfői párizsi kereskedésben, mivel a bank oroszországi üzletágával kapcsolatos bizonytalanságot megszűnt. Az eladás várhatóan a következő hetekben zárul le, a szabályozó hatóságok és a trösztellenes hatóságok jóváhagyásától függően – közölte a bank.
A 61 éves Potanyin a világ 43. leggazdagabb embere a 29,6 milliárd dolláros nettó vagyonával a Bloomberg Billionaires Index szerint. Ő az elnöke az MMC Norilsk Nickelnek, amely a világ palládiumtermelésének mintegy 40 százalékát és a finomított nikkel 10 százalékát adja, és részesedése van az orosz Petrovax Pharm vállalatban.
Potanyin sokáig elkerülte a nyugati kormányok szankcióit, de Kanada nemrég felvette őt a szankciós listájára.
A SocGen 2 milliárd eurós leírást eszközöl az elidegenített tevékenységek nettó könyv szerinti értékére, valamint 1,1 milliárd eurós rendkívüli, nem készpénz jellegű tételt a csoport eredménykimutatásában az átváltási tartalék feloldásához kapcsolódóan. Az eladásnak mintegy 20 bázispontos hatása lesz a bank CET1 mutatójára – közölte a bank.
A SocGen vezérigazgatója, Frederic Oudea a múlt hónapban jelezte, hogy a bank rugalmas kíván maradni Oroszországban, és nem csatlakozott az európai riválisokhoz, akik az inváziót követően az országban folytatott üzleti tevékenységük felülvizsgálatát vagy kivonulását ígérték.
A BNP Paribas és a Credit Agricole már korábban bejelentették, hogy nem maradnak Oroszországban, és ezzel csatlakoztak azon pénzintézetek egyre növekvő csoportjához, amelyek az országgal szemben bevezetett széles körű szankciók miatt kivonultak az országból. Az elmúlt hetekben a Goldman Sachs, a JPMorgan Chase, a Deutsche Bank és a Commerzbank is lépéseket tett az oroszországi üzleti tevékenység csökkentésére.