Az Európai Unió egyes országai szerint ideje megfontolni az orosz olaj betiltásának elhalasztását, ha a blokk vezetése nem tudja meggyőzni Magyarországot az embargó támogatásáról. Erre azért lehet szükség, hogy a javasolt szankciócsomag többi részét mielőbb életbe léptethessék.
Uniós diplomaták szerint a tagállamok kormányai nem mondtak le arról a céljukról, hogy hétfőig, az EU-s külügyminiszterek brüsszeli találkozójáig megállapodást kössenek Budapesttel a teljes csomagról, beleértve a fokozatosan bevezetendő olajtilalmat is – értesült a Bloomberg.
A diplomaták szerint azonban egyre nagyobb támogatást élvez az az elképzelés, hogy elhalasszák az orosz olaj elleni lépést, amely Magyarország szerint túlságosan káros lenne a gazdaságára nézve. Más országok viszont attól tartanak, hogy a halasztás a gyengeség jele lenne – mondta egy másik diplomata.
Orbán Viktor már korábban is felvetette, hogy bármilyen olajtilalmat az uniós vezetőknek egy csúcstalálkozón kellene megvitatniuk. A következőre május végén kerül sor.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a hét elején videohívást tervezett Orbánnal és a regionális vezetőkkel, hogy megvitassák a lehetséges kompromisszumot. A hívást azonban elhalasztották, és még nem került sor új időpontra.
Az EU javaslata szerint a nyersolajat a következő hat hónapban, a finomított üzemanyagokat pedig január elejéig kellene betiltani. A blokk Magyarországnak és Szlovákiának 2024 végéig, Csehországnak pedig ugyanezen év júniusáig ajánlotta fel a szankciók betartását, mivel nagymértékben függnek az orosz nyersolajtól.
Magyarország szerdán keményítette nyilvános álláspontját, és közölte, hogy csak akkor vonja vissza az embargó megakadályozásával kapcsolatos fenyegetését, ha a csővezetéken keresztül történő importot kivonják a tiltás alól.
Az uniós szankciókhoz mind a 27 tagállam egyhangú támogatására szükség van. Az olajtilalom mellett a blokk hatodik szankciós körre vonatkozó javaslata egyebek mellett azt is tartalmazza, hogy további három orosz bankot zárjanak ki a SWIFT nemzetközi fizetési rendszerből, és megtiltanák az orosz vállalatoknak nyújtott tanácsadási és PR-szolgáltatások nyújtását.
A jövő héten esedékes, az orosz energiáról 2027-ig történő lesválásra irányuló uniós stratégia várhatóan felvázolja, hogy rövid távon milyen korlátozott mértékű beruházásokra lesz szükség az olajinfrastruktúrába, hogy garantálni lehessen az ellátás biztonságát azoknak az országoknak, amelyek teljes mértékben az Oroszországból származó vezetékes olajtól függenek.