Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Az EU és az USA együtt keresik a megoldást a globális élelmiszerválságra
No menu items!

Az EU és az USA együtt keresik a megoldást a globális élelmiszerválságra

Az Egyesült Államok és az Európai Unió azt vizsgálja, hogyan lehetne javítani az élelmiszer-ellátási láncokat, mivel India és más országok exportkorlátozásai súlyosbítják a globális problémákat.

A G7-ek külügyminiszterei a hétvégén arra figyelmeztettek, hogy az ukrajnai háború növeli a globális éhínségválság kockázatát. Ennek oka, hogy Ukrajna nem tud gabonát, műtrágyát és növényi olajat exportálni, miközben a konfliktus a termőföldeket is tönkreteszi és akadályozza a vetési folyamatokat.

Ez megnövelte a világ más részeiről származó országoktól való függőséget ezen termékek tekintetében. Néhány ilyen ország azonban – saját állampolgárainak ellátása miatt aggódva – korlátozásokat vezetett be az exportra.

Ez a helyzet például Indiában, amely szombaton bejelentette a búza értékesítésének tilalmát “az ország általános élelmezésbiztonságának kezelése érdekében“.

Ez olyasmi, ami nagyon is aggodalomra ad okot” – mondta Valdis Dombrovskis, az EU kereskedelmi biztosa a CNBC-nek az új exportintézkedésekről.

Valdis Dombrovskis

Megállapodtunk az Egyesült Államokkal, hogy együttműködünk és összehangoljuk a megközelítéseinket ezen a területen, mert Oroszország Ukrajna elleni agressziójára és az élelmiszerárak emiatti emelkedésére, valamint az élelmiszerbiztonsággal kapcsolatos aggodalmakra adott válaszként az országok exportkorlátozó intézkedéseket kezdenek hozni. Úgy gondoljuk, hogy ez egy olyan tendencia, amely valójában csak súlyosbíthatja a problémát” – mondta Dombrovskis.

Hozzátette, hogy ezek az intézkedések, mint például Indonézia pálmaolaj-exporttilalma, “csak rontanak a helyzeten“.

Az exportkorlátozások valószínűleg felhajtják a nyersanyagárakat, és így az élelmiszerárakat is. Az EU számára ez az élelmiszerek megfizethetőségének kérdése – magyarázta Dombrovskis.

Transzatlanti kötelék

Az Egyesült Államok és az EU hétfőn Franciaországban tárgyal a közös Kereskedelmi és Technológiai Tanács (TTC) keretében. A csoportot még 2021-ben hozták létre a transzatlanti kapcsolatok helyreállítása érdekében, a Trump-korszak kereskedelmi vámjai és nézeteltérései után.

A TTC munkája azonban mostanra túlmutat a tervezett fókuszon, például a félvezetőhiányon, hogy beépítse és megoldásokat találjon az aktuális geopolitikai kérdésekre.

Első, 2021 végén tartott ülését beárnyékolta az amerikai megállapodás az atom-tengeralattjárók Ausztráliának történő eladásáról – ahol Canberra úgy döntött, hogy dobja a Franciaországgal kötött üzleti megállapodást, felháborítva ezzel az európai tisztviselőket.

Most, a második találkozón az ellátási sokkokkal kell foglalkoznia Oroszország ukrajnai inváziója nyomán.

Margrethe Vestager uniós versenyjogi biztos a CNBC-nek nyilatkozva azt mondta, soha nem gondolta volna, hogy a TTC az Oroszország elleni szankciókról fog tárgyalni.

Margrethe Vestager

Nem láttam előre, hogy ez bekövetkezik. Azt hittem, hogy a TTC sokkal inkább az összes többi kérdésre fog összpontosítani, mint például arra, hogyan lehet koordinálni a szabványalkotó szervezetekben, vagy hogy hogyan lehet javítani az ellátási láncokon” – mondta Vestager.

Az EU versenyjogi biztosát Donald Trump volt amerikai elnök egyszer Európa “adóhölgyének” nevezte, és gyakran bírálták, amiért a Big Tech cégek ellen lép fel. Azt mondja azonban, hogy a közelmúltban változást észlelt a transzatlanti kapcsolatokban.

A dolgok nagyon másképp állnak, mint néhány évvel ezelőtt” – mondta.

Arra a kérdésre, hogy Oroszország ukrajnai inváziója újjáélesztette-e a transzatlanti köteléket, azt válaszolta: “Határozottan így gondolom.Teljesen világossá tette, hogy a hasonlóan gondolkodó nemzeteknek össze kell fogniuk” – mondta.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Orbán Viktor: a gazdasági semlegesség hoz sikert

A Fidesz és a polgári jobboldal állapotáról Orbán Viktor felidézte: 45 százalékot kaptak az európai parlamenti választáson, ami a legjobb európai eredmény, ezzel listavezetők

Bécs: Kerékpárút-hálózat – biztonságosan a bécsi iskolákhoz

z új tanév kezdetével mintegy 260.000 bécsi diák indul útnak, így a város egyik legfontosabb célja, hogy mindenki biztonságosan érjen be az iskolába. Bécs kerékpárút-fejlesztési programja eddig 142 iskolát kapcsolt rá a városi kerékpárút-hálózatra.

Itt a bizonyíték: sokkal többet költenek a magyarok külföldön

Egy átlagos magyar turista akkor költ a legtöbbet, ha az Egyesült Államokba utazik, 484 ezer forint körül volt a fejenkénti átlag. Az Afrikába utazók 300 ezer, az Ázsiába tartók 294 ezer forintot költöttek el az utazásuk során.

Globális unikornist nevelhet az Accessio

Miközben a startupok számát tekintve Magyarország nem áll rosszul,...
Hirdetés

Hírek

Szerda reggelre erősödött a forint árfolyama

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,1160 dollárról 1,1158 dollárra változott.

Felébredt a forint

Erősödött a forint kedd reggel a főbb devizákkal szemben...

Devizapiac – Erősödött a forint péntek reggelre

Az euró 1,1128 dollárt ért reggel 7 órakor a csütörtök kora esti 1,1112 dollár után.

II. Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Zsidó Gasztronómiai Fesztivál

Megtekinthetik a csodálatos zsinagóga épületét és a tárlatvezetésen megismerhetik a történetét.

Indul az Azonnali Fizetési Rendszer 2.0

Minden társadalom számára fontos lehet alternatív elektronikus fizetési megoldások kidolgozása a pénzforgalmi stabilitás és a monetáris szuverenitás érdekében.

Devizapiac – Erősödött kissé a forint hétfőn

Az eurót este hat órakor 394,00 forinton jegyezték a kora reggeli 394,26 forint után, a.

Kicsit, de erősödött péntek reggelre a forint

Erősödött péntek reggelre a forint.

Great Taste Awards díjat kapott az esztergomi kávépörkölő üzem

A kávé a kőolaj után a második legtöbbet értékesített termék a világon, világszerte 2 milliárd fogyasztóval.

Gazdaság

Rekordokat döntöget a lakossági hitelezés, csúcson a személyi kölcsön

A lakáshiteleket annak ellenére is keresik, hogy a kamatok immár második hónapja emelkednek. Júliusban már a THM-plafon sem fogta vissza a bankokat az árazásban, egy átlagos lakáshitelnél 6,81 százalékos kamatot és 7,24 százalékos THM-et mért az MNB. 

Az új fizetési megoldás, a qvik sikere

Minden magyar ügyfélnek lehetősége van, hogy használja az új fizetési megoldást. A végső döntést a fogyasztók hozzák meg, a qvik akkor terjed el, ha a fogyasztók számára kényelmes, gyors, egyszerű és biztonságos - fejtette ki.

Mi vár a forintra ha Európa és Amerika kamatcsökkentést tervez szeptemberre?

A Bank of Japan szerepe most az, hogy megszilárdítsa Japán gazdasági pályáját. Egy újabb kamatemelésre minden bizonnyal szükség van

162,6 milliárd forint adózás előtti eredmény az első fél évben – MBH Bank

Az MBH Bank mérlegfőösszege 11,8 százalékos éves emelkedés nyomán 11 727 milliárd forintot tett ki a fél év végén. A társaság 19,3 százalékos tőkemegfeleléssel és 17,8 százalékos elsődleges-tőkemegfelelési mutatóval zárta a fél évet.