Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Fitch: tízévi mélypontra lassulhat Magyarország és a régió növekedése
No menu items!

Fitch: tízévi mélypontra lassulhat Magyarország és a régió növekedése

Tízévi mélypontra lassulhat jövőre a közép- és kelet-európai EU-gazdaságok növekedése az energiaellátási válság miatt – áll a Fitch Ratings felülvizsgált regionális előrejelzésében.

A nemzetközi hitelminősítő tanulmánya szerint ugyanakkor az idei erős évkezdet azt jelenti, hogy a nagy negatív korrekciók az országcsoport 2023-ra szóló prognózisait érintik, 2024-től már kilábalás várható.

A Fitch elemzői 13 országot vizsgáltak, köztük az összes közép- és kelet-európai EU-gazdaságot, valamint Szerbiát és Észak-Macedóniát.

Közölték: várakozásuk szerint a térségben 2023 egészében – a mediánütemet számolva – 1,1 százalékos gazdasági növekedés várható reálértéken.

A cég hangsúlyozza, hogy – a koronavírus-járvány okozta visszaesést nem számolva – 2012 óta ez lenne a leglassabb GDP-növekedés ezekben az országokban.

A hitelminősítő felidézi, hogy előző, júniusban kiadott prognózisa ugyanerre a régióra még 3 százalékos jövő évi mediánnövekedést valószínűsített.

A Fitch Ratings új előrejelzése Magyarországon az idei év egészére 5,1 százalékos, 2023-ra 0,9 százalékos gazdasági növekedéssel számol.

A Fitch az idei magyar GDP-növekedésre szóló prognózisát javította, mivel júniusi globális prognózisában még 3,9 százalékos növekedést jósolt a magyar gazdaságban 2022-re.

A magyar hazai össztermék jövő évi bővülésének mértékére adott előrejelzést azonban a Fitch – a vizsgálatba bevont többi országhoz hasonlóan – jelentősen visszavette, mivel a júniusi prognózisban még 3,2 százalékos magyar GDP-növekedés szerepelt 2023 egészére.

A hitelminősítő ugyanakkor 2024-re már gyorsuló növekedési ütemeket vár a térségben. Friss előrejelzése szerint a magyar hazai össztermék a 2023-ra várt 0,9 százalék után 2024-ben 3,7 százalékkal bővülhet reálértéken.

A közvetlen térségen belül a Fitch a magyar gazdaságban várja a leglendületesebb kilábalást 2024-re.

A cég arra az évre Lengyelországban 2,3 százalékos, Csehországban 2,9 százalékos GDP-növekedéssel számol.

A Fitch Ratings londoni elemzőinek számításai szerint a vizsgált országok inflációjának mediánüteme az idén 13,1 százalék lesz, az 1990-es vége óta a leggyorsabb.

Jövőre az így számolt térségi infláció a cég várakozása szerint egyszámjegyű tartományba, 9,2 százalék környékére lassulhat, elsősorban a gazdasági növekedés lassulása és az energiaár-inflációban érvényesülő bázishatások miatt.

Lengyelországban és Magyarországon azonban a Fitch Ratings még 2023-ban is 14,2 százalékos, illetve 15,5 százalékos átlagos inflációt valószínűsít, mindenekelőtt az energiaárak lassabb ütemű átszűrődése miatt.

Az idei évre a hitelminősítő Észtországban várja a térségen belül a legmagasabb inflációt 20,5 százalékos ütemmel. Magyarországon a Fitch Ratings friss előrejelzése szerint 2022 egészében 15 százalékos infláció várható.

A cég 2024-re 3,8 százalékos mediánütemű inflációt valószínűsít a vizsgált térség egészére; Magyarországon 4,2 százalékos átlagos inflációval számol arra az évre.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Itt a csavar: a mesterséges intelligencia most új munkahelyeket teremt az IT piacon

Az AI-tehetségeket kereső vállalatok számára egyszerűen nincs elég tapasztalt munkavállaló, és néhányan közülük akár milliós éves kompenzációs csomagokat is elkérnek.

Nagyon meg kell fékezni a csonttörő dengue-lázat: itt van a megoldás

Lopakodó, maláriát terjesztő unokatestvérével ellentétben a nőstény Aedes aegypti vagyis az egyiptomi csípőszúnyog bosszantó hanggal jelzi a közeledését, de a csípése sokkal rosszabb, mint a zümmögése.

Megjött a kamatemelés a lakáshiteleknél, áttörik a bankok a THM-plafont

A kamatoknál élénkebb volt a mozgás a jövedelmi elvárások terén.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.