Kezdőlap Világgazdaság Inflációt fékeznének Törökországban, de az még gyorsult is
No menu items!

Inflációt fékeznének Törökországban, de az még gyorsult is

Mehmet Şimşek. Kép forrása: Wikipedia

Mehmet Şimşek nemzetközileg elismert gazdasági szakértő, és pénzügyminiszterként most a török valutaválság megoldását hivatott segíteni. A líra leértékelődése azonban nemhogy nem fékeződött a hivatalba lépésével, hanem még gyorsult is.

Mindenki arra számított, hogy az új török pénzügyminiszter kinevezése megnyugtatja majd a piacokat, mivel jelzi, hogy az újraválasztott elnök, Recep Tayyip Erdoğan most már komolyan gondolja az ország valutaválságának kézben tartását. De ez nem így történt. Pedig Mehmet Şimşek a gazdaságpolitika nagyra becsült nemzetközi szakértője. Nem úgy, mint munkaadója, Erdoğan.

A piacoknak küldött jelzés elszállni látszik. A török valuta, a líra lejtmenete folytatódik. Az értékvesztés még gyorsul is. A líra két éve a legnagyobb napi veszteséget könyvelte el szerdán. A dollár és az euró egyenként mintegy hét százalékkal emelkedett a lírával szemben, 23,04, illetve 24,62 lírás rekordmagasságra – számolt be a Spiegel.

Şimşek, aki 2009-ben és 2018-ban már volt pénzügyminiszter, a hétvégén bejelentette, hogy országa visszatér a “racionális alapokhoz” a gazdaság- és pénzügypolitikában. A piacok azonban az új jegybankelnök kinevezésére is várnak. Törökország válságban van, és magas inflációval küzd, amely tavaly időnként meghaladja a 85 százalékot. Ennek egyik oka, hogy a központi bank nem a gazdasági doktrínának megfelelően emelte az irányadó kamatlábat, hanem Erdoğan kérésére csökkentette azt.

Elemzők szerint a befektetők szkeptikusak azzal kapcsolatban, hogy Şimşek újbóli feltűnése stabilizálja-e a lírát.

“Egy pénzügyminiszter nem csinál monetáris politikai nyarat”

– mondta Ulrich Leuchtmann, a Commerzbank szakértője.

A tisztség elnyerése talán szükséges, de semmiképpen sem elégséges feltétele a monetáris politikában bekövetkező tényleges tartós fordulatnak. Így a monetáris politika “őrei” a legjobb esetben is csak rövid távú kamatemeléseket tudnának keresztülvinni, de tartós fordulatot a stabilitásorientált monetáris politika felé nem” – fejtette ki.

A török líra, amely Erdoğan gazdaság- és monetáris politikája miatt már eddig is jelentősen leértékelődött, az év eleje óta mintegy 20 százalékkal gyengült a dollárral szemben. A 2021-es évben 44 százalékkal zuhant, 2022-ben pedig további 30 százalékkal. A gyenge nemzeti valuta érezhetően drágítja az importot, amelytől az erőforrásban szegény ország függ.

Hirdetés

Zöld Stratégia 2026: a fenntartható értékteremtés példái. Nemzetközi konferencia december 9.
Egyre több vállalkozás ismeri fel, hogy a zöld átállás nem elsősorban kötelezettség, hanem kézzelfogható előny: alacsonyabb energia- és működési költségek, stabilabb finanszírozás, erősebb márka és kiszámíthatóbb beszállítói pozíció.
A versenyképesség ma már részben azon múlik, ki mennyire ügyesen építi fel saját fenntarthatósági rendszerét.

További információért kattintson ide.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Nagy István: a mezőgazdaság teljes kibocsátási értéke és jövedelmezősége is bővült

Felidézte, az állatbetegségek közül a ragadós száj- és körömfájás 50 év után jelent meg Magyarországon. További nehézséget okozott az afrikai sertéspestis, a kéknyelv, a kiskérődzők pestise vagy a madárinfluenza vírusa is - tette hozzá.

A hazai fenyőfa a menő

A vásárlók háromnegyede idén is hazai termelők termékeit díszítheti fel otthonában -

Az Essity elnyerte az EcoVadis Platinum 2025 minősítést

Az Essity megkapta az EcoVadis Platinum 2025 minősítést, így ismét a világ vállalatainak legfelső 1%-ában szerepel a CSR-teljesítmény alapján.

Határon átnyúló projekt erősíti a Fertő gyep és nádas kezelését

A most induló GRACE INTERREG projekt és a GRASSLAND-HU LIFE projekt stratégiaalkotása kölcsönösen támogatja majd egymást.
Hirdetés

Hírek

Nagy István: a mezőgazdaság teljes kibocsátási értéke és jövedelmezősége is bővült

Felidézte, az állatbetegségek közül a ragadós száj- és körömfájás 50 év után jelent meg Magyarországon. További nehézséget okozott az afrikai sertéspestis, a kéknyelv, a kiskérődzők pestise vagy a madárinfluenza vírusa is - tette hozzá.

A hazai fenyőfa a menő

A vásárlók háromnegyede idén is hazai termelők termékeit díszítheti fel otthonában -

Az Essity elnyerte az EcoVadis Platinum 2025 minősítést

Az Essity megkapta az EcoVadis Platinum 2025 minősítést, így ismét a világ vállalatainak legfelső 1%-ában szerepel a CSR-teljesítmény alapján.

Határon átnyúló projekt erősíti a Fertő gyep és nádas kezelését

A most induló GRACE INTERREG projekt és a GRASSLAND-HU LIFE projekt stratégiaalkotása kölcsönösen támogatja majd egymást.

NGM: a Fitch Ratings továbbra is befektetésre ajánlja Magyarországot

A globális kihívások ellenére a nyugati és a keleti befektetők egyaránt megbízható partnerként és találkozási pontként tekintenek hazánkra.

Bécs Európa digitális jövőjét építi

A SEMIC 2025 konferencián Koppenhágában a város nyerte el az Európai Bizottság Public Sector Tech Watch Best Cases Awardját, ahol olyan megoldásokat díjaznak, amik közszolgáltatások javítása és a belső folyamatok fejlesztése által megkönnyítik az adott város polgárai számára az ügyintézést.

Idén két budapesti kerületben és Miskolcon lehetett eladni a leggyorsabban ingatlant

A Duna House adatai szerint idén Budapesten a IX. és X. kerületben keltek el a leggyorsabban a lakások, 55 illetve 63 nap alatt, míg a vidéki nagyvárosok közül Miskolcon volt a leggyorsabb az értékesítés, 86 napos átlagos értékesítési idővel.

6,2 százalékkal bővült a mezőgazdaság teljes kibocsátási értéke idén

2025-ben a mezőgazdaság kibocsátása 4,4 ezer milliárd forint felett alakult, ez 6,2 százalékkal több az egy évvel korábbinál. A bővüléshez a teljes termelési árszínvonal 10 százalékos, továbbá az állattenyésztés volumenének 2,5 százalékos emelkedése járult hozzá.
Hirdetés

Gazdaság

NGM: Magyarország pénzügyei rendezettek, a költségvetés stabil

Októberben (egy hónap alatt) a központi alrendszer 339,0 milliárd forint hiánnyal zárt, szemben az előző évi azonos havi 427,0 milliárd forintos hiánnyal.

10 újdonság, amit a magyar revolutosok megkaphatnak a közeljövőben

Érkeznek a hírek a sajtóban arról, hogy a Revolut megnyitotta a magyarországi fióktelepét. De azt már kevesen tudják, hogy az jogilag már évek óta...

Nem a párna a pénz legjobb helye az inflációban

Akciós bankbetétekkel rövid távon is kivédhető a pénzromlás

Óvatosan fektetnek be a magyarok, a pénzügyi műveltség és a digitális bizalom erősítésre szorul

Az XTB egy nemzetközi befektetési applikáció, amelynek világszerte több mint 2 millió felhasználója van. A befektetési szolgáltató XTB csoport több mint 1300 munkavállalót foglalkoztat.