Hirdetés
Kezdőlap Francia kapcsolat Erős magyar-francia gazdasági szálak

Erős magyar-francia gazdasági szálak

Magyarország 2004-es, az Európai Unióhoz történt csatlakozását követően még a korábbinál is jobban felerősödött az EU országaival folytatott kétoldalú kereskedelem jelentősége. Franciaország  hazánk 5. legjelentősebb befektetőjeként is, hagyományosan nagy szerepet játszik a magyar gazdaság életében. 

Franciaország a KSH 2022-es adatai alapján Magyarország 11. legfontosabb kereskedelmi partnere; részaránya a teljes magyar külkereskedelmi termékforgalomban 3,5%. Importunkban 2,8%-os részesedéssel a 12., míg exportunkban 4,2%-os részesedéssel a 7. helyen áll.

2022-ben a Franciaországba irányuló magyar export 20,5%-kal, 6.011,8 millió euróra nőtt, az onnan érkező import pedig 15,1%-kal, 4.257,4 millió euróra bővült. 2022-ben Magyarország Franciaországgal szembeni külkereskedelmi többlete 1.754,4 millió eurót tett ki, ami 36,0%-kal magasabb a 2021. évben regisztrált 1.290,1 millió eurós magyar aktívumnál.

A fő exportcikkek továbbra is a gépipari berendezések, az agrár-élelmiszeripari termékek, a közlekedési eszközök, a gyógyszeripari és vegyipari termékek, valamint az elektronikai és informatikai berendezések.

Magyarország párizsi nagykövetségének adatai szerint Franciaország az 5. legjelentősebb befektető Magyarországon a hazánkban jelenlévő külföldi közvetlen tőkeállományt tekintve. A relációból származó külföldi közvetlen tőkebefektetések állománya 2020-ban 4.839,6 millió euró volt, ami a teljes FDI-állomány 5,8%-át jelenti. (FDI: külföldi közvetlentőke-befektetések – Foreign Direct Investment)

A magyarországi francia beruházások elsődleges területei az élelmiszeripar, energetika, elektronika, valamint a gyógyszer-, autó-, vegy-, és építőipar, pénzügyi szektor; a befektetések alapvetően nagyvállalatokhoz kötődnek (Auchan, Groupama, Valeo, Stellantis, Michelin, Sanofi, Servier, stb.), de az elmúlt években a francia kkv-k magyarországi beruházási aktivitása is némi élénkülést mutat. A KSH adatbázisa szerint a pénzügyi szektort nem számítva 2020-ban 480 francia irányítású vállalat működött Magyarországon, amelyek összesen több mint 41.000 főt foglalkoztattak. A magyar kormány 93 stratégiai partnere között 7 francia tulajdonú vállalat található (Veolia, SANOFI-AVENTIS, EGIS, Schneider Electric, Servier Hungaria, Ceva-Phylaxia, Alstom).

k.e.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

PM: tovább erősödnek a magyar-kínai digitális kereskedelmi kapcsolatok

A magyar-kínai gazdasági kapcsolatok erősödése kiemelt fontosságú mindkét ország számára - jelentette ki Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium (PM) adóügyekért felelős államtitkára, miután kereskedelmi együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá Wu Jianggal, Shandong Dihao International Investment Limited Company képviselőjével a szaktárca tájékoztatása szerint.

Az egyéni vállalkozók, őstermelők is használhatják az szja-bevallási tervezeteket

Az egyéni vállalkozók, őstermelők és az áfás magánszemélyek is használhatják az szja-bevallási tervezeteket bevallásuk elkészítéséhez.

Tőzsde – Vegyes kezdés az európai tőzsdéken

Vegyes indexekkel indult a kereskedés csütörtökön a főbb európai értékpapírpiacokon.

BÉT – Iránykereséssel indulhat a kereskedés az elemző szerint

Iránykereséssel indulhat a kereskedés csütörtökön a Budapesti Értéktőzsdén; a BUX 17,96 pontos, 0,03 százalékos emelkedéssel, 68 900,51 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán, a részvénypiac forgalma 13,5 milliárd forint volt, a vezető részvények vegyesen teljesítettek az előző napi záráshoz képest.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Tízezrek menekítik a millióikat az adó elől, a TBSZ az új sztár

Az idei első negyedévben csaknem 33 ezer tartós befektetési számlát (TBSZ) nyitottak a magyarok, ami azt mutatja, hogy az állampapírpiacról kivett százmilliárdok hozamára továbbra...

Jelentősen nőtt az Erste Bank nyeresége az első negyedévben

Kivárás jellemzi a vállalati szektorban a hitelkeresletet, ezért elmaradt a növekedés.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések