Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság 5,5 milliárd forintot fordítottak szennyezettnek vélt területek felmérésére
No menu items!

5,5 milliárd forintot fordítottak szennyezettnek vélt területek felmérésére

Fotó: Google Street View)

Szennyezettnek vélt területeket mértek fel az országban egy uniós projekt keretében 45 olyan helyszínen, ahol a szennyezettség felmérése, lehatárolása és a lehetséges beavatkozások tervezése korábban még nem történt meg – közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) környezetvédelemért felelős helyettes államtitkára csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón.

 A Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Programban (Kehop) 5,5 milliárd forintból valósult meg a projekt 2022. március és 2023 vége között – tette hozzá Keszthelyi Nikoletta.

A projektben felmért 45 terület közül 32-nél státusz vizsgálat történt, ami az állami felelősség megállapítására irányult. Továbbá 25 területre állapotfelmérési jelentés, 11 szennyezett területre pedig tényfeltárási záró dokumentáció készült. Ez utóbbi tartalmaz a szennyezésre vonatkozó minden információt, amelyet aztán el is juttatnak a környezetvédelmi hatósághoz. Mindezek mellett 7 területre kármentesítési beavatkozási terv készült.

A helyettes államtitkár ismertetése szerint most fordult elő először, hogy uniós források felhasználásával tudtak diagnózist felállítani állami felelősségi körbe tartozó szennyezett területekről.

Keszthelyi Nikoletta elmondta, bizakodásra ad okot, hogy a vizsgálatok az előzetes várakozások ellenére azt mutatták, hogy némelyik felmért terület egyáltalán nem volt szennyezett, beavatkozást nem igényelt.

Példaként említette a nagykanizsai határőr laktanyát, a miskolci egyetemváros egykori fűtő művét és a nagyvázsonyi volt szovjet rakéta bázist.

Ahol viszont beigazolódott az előzetes gyanú és a szennyezettnek vélt terület szennyezett is volt, ott a projektnek köszönhetően állapotfelmérés, tényfeltárás és beavatkozási terv is készült.

Ez a tudás: a vizsgált területeken a környezeti és egészségügyi kockázatok megismerése és prioritási sorrendbe állítása nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a következő évek Kehop Plusz forrásait a legcélszerűbben tudják felhasználni a tényleges kármentesítési beavatkozásokra és kárenyhítési feladatokra – fogalmazott a helyettes államtitkár.

Mindez pedig komoly előrelépést eredményezhet majd az állami felelősségi körbe tartozó környezeti károk felszámolásában – jelentette ki Keszthelyi Nikoletta.

Arra is kitért, hogy a korábbi évtizedekben Magyarország nagy erőfeszítéseket tett az ország területét érintő környezeti károk felszámolására. Ennek köszönhetően a régióban kiemelkedő eredményeket tud az ország felmutatni.

Közölte, hogy 1996-ban elsőként indították el az országos környezeti kármentesítési programot, amelyben egyebek mellett kidolgozták a szennyezett területek kezelésének jogi és műszaki szabályait, valamint az alkalmazható kármentesítési technológiákat. Azóta állami felelősségi körben több mint 3000 kármentesítési intézkedés, tényfeltárás, beavatkozás valósult meg 580 területen.

Kiemelte, hogy 1996 és 2023 között a központi költségvetésből kármentesítési feladatokra mintegy 351 milliárd forintot költött a magyar állam. Ezek a környezeti károk jellemzően a korábbi állami vállalatok és az ország területén állomásozó szovjet csapatok tevékenységével összefüggésben keletkeztek. A történelmi változásoknak és a technológiai fejlődésnek köszönhetően most már nem kell hasonló szennyezésekkel számolni, azonban a már hátrahagyott környezeti károk továbbra is kihívást jelentenek – fűzte hozzá Keszthelyi Nikoletta.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Négy év alatt több mint hétszeresére nőtt a tisztán elektromos járműpark

Az elmúlt időszakban tapasztalt felfutás elsősorban a 30 milliárd forintos keretösszeggel meghirdetett vállalati e-autó támogatási programnak köszönhető.

A NAV állást hirdető munkáltatókat vizsgált -üzletbezárás

Az adóellenőrök egy akcióban nyolc hirdetőt ellenőriztek, háromnál találtak összesen hat be nem jelentett alkalmazottat.

Orbán Viktor: 6400 milliárd forintnyi kínai beruházás zajlik Magyarországon

Húsz éve csak nagyítóval lehetett kínai beruházást találni Magyarországon, tavaly pedig az érkező beruházások háromnegyede ebből az államból származott

Meghaladta a várakozásokat az OTP adózás utáni nyeresége az első negyedévben

Az OTP összesítésében készült eredménykonszenzus szerint az elemzők alacsonyabb, átlagosan 221,645 milliárd forint eredményt valószínűsítettek az idei első három hónapra.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Meghaladta a várakozásokat az OTP adózás utáni nyeresége az első negyedévben

Az OTP összesítésében készült eredménykonszenzus szerint az elemzők alacsonyabb, átlagosan 221,645 milliárd forint eredményt valószínűsítettek az idei első három hónapra.

Tízezrek menekítik a millióikat az adó elől, a TBSZ az új sztár

Az idei első negyedévben csaknem 33 ezer tartós befektetési számlát (TBSZ) nyitottak a magyarok, ami azt mutatja, hogy az állampapírpiacról kivett százmilliárdok hozamára továbbra...

Jelentősen nőtt az Erste Bank nyeresége az első negyedévben

Kivárás jellemzi a vállalati szektorban a hitelkeresletet, ezért elmaradt a növekedés.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.