Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság HR-es vagy és trendi akarsz lenni? Íme a 2023-as 10 munkahelyi divatszó,...
No menu items!

HR-es vagy és trendi akarsz lenni? Íme a 2023-as 10 munkahelyi divatszó, vagyis buzzword

Foto: Bigstock

A nagyrészt a közösségi médiából származó idei top zsargon megmagyarázza, hogy mit akarnak a munkavállalók – és hogy milyenek lettek a pandémia pánik utáni világban. 2023-ban, ahogy a közösségi média és a munkakultúra közötti határvonal felbomlott, és a munkavállalók új hibrid mintákba rendeződtek, számos új szakkifejezés vette át a hatalmat, hogy meghatározza a munka világát 2023-ban.

“Lusta lányos munka„ (Lazy girl job)

Május végén a TikToker Gabrielle Judge a “lusta lány munka” erényeit dicsérte: a távoli, jól fizető, viszonylag kevés stresszel járó munkát. Az alapfeltevés – egy olyan munka, amely lehetővé teszi az egészséges prioritások és a munka-magánélet egyensúlyát – hatalmas visszhangra talált, számol be róla a BBC.  Decemberig a #LazyGirlJob hashtag közel 40 millió megtekintést ért el a TikTok-on. És bár a kifejezés a 2023-as “csajos trendek” között találta magát, a munkavállalók mindenféleképpen egyértelművé tették: a lazy girl jobot talán pontosabban úgy lehetne leírni, hogy egyszerűen csak egy jó munka, mindenkinek.

„A sztrájkok nyara”

Februárban az Egyesült Királyságban az egészségügyi dolgozók a Nemzeti Egészségügyi Szolgálat (NHS) történetének legnagyobb sztrájkját rendezték meg. Eközben az Egyesült Államokban csak 2023 első nyolc hónapjában több mint 300 000 amerikai munkavállaló szüntette meg a munkát az egészségügy, a szórakoztatóipar, az autóipar és a vendéglátás területén. Október 31-én 354 sztrájk volt az Egyesült Államokban, amely nagyjából 492 000 munkavállalót érintett – ez a legnagyobb szervezett munkaügyi aktivitás 2019 óta.

Bár ez az akció nem korlátozódott szigorúan a melegebb hónapokra, hamarosan a “sztrájkok nyara” néven vált ismertté, egyesek a kifejezés eredetét az Amazon szakszervezeti elnökének, Chris Smallsnak a “forró munkásnyár” kifejezésére vezetik vissza (a zenei előadó, Meagan Thee Stallion érdemeivel). Az akciók elsöprő sikerrel zárultak, és példátlan szerződéseket eredményeztek a dolgozók szakszervezeteinek, köztük az Amerikai Írószövetségnek (WGA) és az Egyesült Autómunkásoknak (UAW).

Autentikus”

November végén a Merriam-Webster kiadó az “autentikus” szót jelölte ki az év hivatalos szavának. Az amerikai székhelyű szakkönyvkiadó közölte, hogy ez a szó olyan jelölteket utasított maga mögé, mint a “deepfake” (olyan hamis képek, videók, hangfelvételek, amiket mesterséges intelligencia segítségével hoznak létre) és a “dystopian” (disztópikus). Az Év Szava cím nem szigorúan a munkahelyi terminológiára összpontosít, mégis, a hitelesség iránti vágy nagyon is megtalálta az utat a munkahelyünkön. A munkavállalók egyre inkább kifejezik egyéniségüket, megosztják a kollégákkal az élményeiket, normalizálják a mentális egészséggel kapcsolatos kérdéseket, és intimebb – autentikusabb – munkahelyi környezetet alakítanak ki.

„Csupasz minimum hétfő”

2022-ben a TikToker Marisa Jo Mayes gyógymódot kínált a “vasárnapi ijedtségre” – a hétvégi szabadnap után a munkába való visszatérés előtti napon jelentkező süllyedő érzésre. Ahelyett, hogy fejest ugranának a feladatokba, Mayes azt javasolta a munkavállalóknak, hogy fogadják el a “csupasz minimális hétfőket”, és a hét első napját fokozatos visszatérésként kezeljék.

A kifejezés népszerűsége idén robbant be, a TikTok-on, eddig több mint hárommillió keresés történt. A kifejezés a munkával szembeni új hangulatot is tükrözi, ahol a hibrid megoldások iránti igények és a négynapos munkahétre való törekvés a munkavállalók jobb munka-magánélet egyensúly iránti vágyát tükrözi.

“Kávéjelvény” (Coffee badging)

Ahogy a főnökök 2023 folyamán visszanyerték a hatalmat, sok munkavállaló azon kapta magát, hogy visszatér az íróasztalához, legalábbis a hét néhány napján. Sokan nem akarnak ott lenni – ez a hozzáállás adta meg a “coffee badging” (kávéjelvényezés) kialakulását, ami a munkahelyi szolgálati jelvényhez, a badge-hez kötődik. Az Owl Labs videokonferencia-vállalat júniusi felmérésének adatai szerint a hibrid munkavállalók mintegy 58%-a elismeri, hogy bemegy az irodába, lehúzza a munkahelyi jelvényét, megragadja a reggeli kávéját, és elmegy, hogy a nap hátralévő részében otthonról dolgozzon. Még akkor is, ha az irodába való visszatérés politikája egyre inkább győzedelmeskedik, a munkavállalók egyértelműen jelezték, hogy a rugalmas munkavégzést – és az ingyenes kávét – részesítik előnyben.

“Csendes utazások” (Hush trips)

Sok olyan munkavállaló, akik a munkahelyétől távol tud maradni, “csendes utazásokat” tesz, hogy maximalizálja a munka és a magánélet egyensúlyát. Ezek a titkos szabadságok azt jelentik, hogy egy távoli helyről dolgoznak anélkül, hogy erről tájékoztatnák a felettesüket vagy a csapatukat. A Z generációs munkavállalók 44%-a ismeri el ezt a gyakorlatot a ResumeBuilder augusztusi felmérése szerint. A sikeres titkos utazás kulcsa? A Zoom háttér beállítása, hogy elrejtsen minden árulkodó pálmafát vagy medencés széket, mondják a felmérésben résztvevők.

„A nagy maradás”  (The Big Stay)

Egyes közgazdászok szerint a Nagy Lemondás (vagy inkább felmondás), ami meghatározta a munkaerő mobilitásának elmúlt három évét, véget ért. Most az adatok a “nagy maradás” jelenségére utalnak, amelynek során a munkavállalók az egyre élesedő munkaerő-piaci verseny és a gazdasági instabilitástól való félelem elkerülése érdekében maradnak a helyükön.

Azok a munkavállalók azonban, akik olyan munkahelyen maradnak, ami nem felel meg nekik, kevésbé elkötelezettek, kevésbé produktívak, és nagyobb valószínűséggel küzdenek mentális és fizikai egészségükkel. Szakértők szerint ha a munkáltatók meg akarják fékezni a dolgozóik körében tapasztalható csendes felmondást, akkor a vezetőkre hárul a feladat, hogy proaktívan fektessenek be a dolgozók elégedettségébe.

“Személyiségbérlés” (Personality hire)

Az okos munkáltatók előnyben részesíthetik a pozitív, barátságos hozzáállású álláskeresőket – de a Z generációs munkavállalók egy lépéssel tovább mennek, és a TikTok-on hirdetik a “személyiséggel rendelkező” munkavállalók előnyeit.

A közösségi média felhasználói a “diversity hire” (sokféleséget alkalmazó munkaerő) kifejezéssel – amely általánosan lekicsinylő kifejezés a kisebbségi munkavállalók jelképes felvételére utal – laza játékaként általában úgy definiálják a “personality hire”-t, mint aki bizonyos élénkséggel ellensúlyozza a szakmai képzettség hiányát. A kifejezésre játszó videókban fiatal munkavállalók nevetgélnek, sétálgatnak a munkahelyen, és a munkanap csúcsán megkérdezik, hogy “Mi van ebédre?”, mert tudják, hogy a munkájuk “a vibráláson alapul”.

Bár a kifejezés könnyed hangvételű, van benne némi igazság. Egy távmunkakörnyezetben egy érzelmileg intelligens munkavállaló elősegítheti a kommunikációt, ami növelheti a csapatok termelékenységét, és hozzájárulhat a társadalmi kapcsolat érzéséhez.

“Gördülő recesszió” (Rolling recession)

A “gördülő recesszió”, ami néha “gördülő kiigazítási recessziónak” is neveznek, akkor következik be, amikor a visszaesés egyszerre csak a gazdaság bizonyos ágazatait érinti.

Például, bár az év első felében a technológiai elbocsátások uralták a beszélgetéseket, más ágazatok, köztük az autóipar és a feldolgozóipar is elkezdték érezni a fájdalmat. Eközben a hagyományosan nők által dominált foglalkoztatási ágazatok – például az oktatás, az ápolás és a vendéglátás – továbbra is a munkahelyek megszűnésének fő terhét viselik, nagyrészt különösebb felhajtás nélkül.

Miközben a közgazdászok és a politikai döntéshozók a munkahelyek elvesztésének megakadályozásán dolgoznak, a gördülő recessziót különösen nehéz pontosan meghatározni, és hozzájárul a közelmúltbeli gazdasági tendenciák által összezavart szakértők általános bizonytalanságához.

„#WorkTok”

E kifejezések közül soknak legalább egy közös vonása van: a #WorkTok-on, a TikTok munkahelyi kultúrának szentelt oldalán keletkeztek vagy terjedtek el.

A hashtag legalább 2,3 milliárd megtekintéssel rendelkezik, és a hivatásos cukrászok életétől kezdve a legjobb HR-gyakorlatokig mindent felölel. Egyes szakértők szerint a felemelkedése elkerülhetetlen volt, mivel olyan helyet teremtett, amelyre sok munkavállalónak, különösen a fiataloknak, a távmunka korszakában nagyon is szükségük van a “watercooler” vagyis informális beszélgetések számára.

Ahogy egyre több felnőtt kapja a híreket a TikTokról – és ahogy egész közösségek alakulnak ki hiánypótló témák, köztük a munka körül -, a platform valószínűleg 2024-ben a végleges munkahelyi szakzsargon következő körét hozza el.

Érsek M. Zoltán

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Megnyílt a JÉGVILÁG a Nyíregyházi Állatparkban

A 10.000 évvel ezelőtti jégkorszakot valósághű mamutok, mamutcsontvázak jelzik.

Kedd éjfélig döntsünk! Ki kapja az 1+1 százalékunkat?

A személyi jövedelemadó kapcsán idén is élni lehet az öngondoskodási megtakarítási formákhoz kapcsolódó adó feletti rendelkezési jogosultsággal, amely alapján jellemzően a befizetések húsz százalékát lehet visszaigényelni.

Együttműködési megállapodás a magyar Aeroplex és a román Romaero között

Együttműködési megállapodást írt alá az Aeroplex Közép-Európai Légijármű Műszaki Központ Kft. (ACE) és a román Romaero S.A. pénteken Budapesten, amely alapján a magyar vállalat saját megrendelői részére repülőgép-karbantartást végez a bukaresti Baneasa repülőtéren, ebbe bevonja a román repülőgép-karbantartó vállalat létesítményeit, infrastruktúráját, eszközparkját, szakembereit. Az aláírási ünnepségen Demény Árpád, az ACE ügyvezető igazgatója elmondta: az ACE Európa egyik legnagyobb független repülőgép-karbantartó társasága, a legnagyobb légitársaságokkal dolgoznak együtt. Kiemelte, hogy a román partnerrel kötött megállapodás hosszú távú üzleti stratégiai céljuk megalósítását segíti. Az ACE ügyvezető igazgatója rámutatott arra, hogy a világ repülőgépiparában jelentős verseny van, amelyben fontos értéket képvisel az eszközök, a növekedés és a stabilitás megléte. Demény Árpád az MTI kérdésére elmondta: a bukaresti bázison 2024 októberében indulna a karbantartás. Kezdetben egy termelési vonalat (egy termelési vonalon egyidejűleg egy repülőgépet fogadnak) alakítanak ki, majd ezt fejlesztenék fokozatosan öt termelési vonallá. Az ACE tájékoztatása szerint a megállapodással új karbantartó bázis jön létre az Aeroplex égisze alatt, amely lehetőséget kínál arra, hogy a társaság szolgáltatásait még szélesebb körben elérhetővé tegyék a régióban. Az Aeroplex Közép-Európai Légijármű Műszaki Központ Kft. magyar vállalat, a régió legnagyobb független repülőgép műszaki központja. Fő tevékenységi köre az Airbus és Boeing típusú repülőgépek javítása és karbantartása. Az Aeroplex Budapesten és Debrecenben lát el forgalmi karbantartási tevékenységet, budapesti bázisán hangár szintű karbantartást, illetve repülőgépes berendezésjavítást végez, mintegy 18 ezer négyzetméternyi hangárban és a hozzá kapcsolódó 3,5 ezer négyzetméternyi műhelyterületen. Az ACE 2022-ben 21,6 milliárd forint árbevételt és 960 millió forint adózott eredményt ért el. A cég árbevétele 2023-ban 31,3 milliárd forintra, nyeresége 1,6 milliárd forintra emelkedett. A Romaero céget 1920-ban alapították, egykor a román védelmi és repülőgépipar legnagyobb vállalata volt, jelenleg repülőgép-karantartással foglalkozik.

A nyugati és keleti technológiák találkozóhelye lesz Magyarország

A jövő a zöldenergiáé Lantos Csaba energiaügyi miniszter szerint, ezért a legkorszerűbb nyugati és keleti technológiák találkozóhelyévé teszik Magyarországot.

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Gazdaság

Nagy Márton: május 16-tól elérhetők a 30 év feletti álláskeresőket segítő támogatások

Május 16-tól elérhetők a 30 év feletti álláskeresők és inaktívak elhelyezkedését célzó támogatások, az uniós társfinanszírozással megvalósuló program teljes kerete több mint 150 milliárd forint

A többség családon belül dönt a pénzügyeiről

meghaladja az 50 százalékot azok aránya, akik családtagoktól kérnek tanácsot pénzügyi döntésekben, de a baráti, ismeretségi körben tájékozódók aránya is megközelíti a 30 százalékot.

Már él az automatikus napi átutalási limit az OTP-nél

Sok OTP-ügyfél most, az internet- vagy mobilbanki belépésénél szembesül azzal az üzenettel, hogy május 8-tól a pénzintézet biztonsági okokból automatikus napi limitösszeget vezetett be...

Erre vigyázzunk a külföldi pénzfelvételnél

Ha a bankkártya elveszik vagy elakad egy ATM-ben, azonnal le kell tiltani. Ezt az adott bank honlapján található letiltási számok segítségével tehetjük meg.