Kezdőlap Gazdaság HR-es vagy és trendi akarsz lenni? Íme a 2023-as 10 munkahelyi divatszó,...

HR-es vagy és trendi akarsz lenni? Íme a 2023-as 10 munkahelyi divatszó, vagyis buzzword

Foto: Bigstock

A nagyrészt a közösségi médiából származó idei top zsargon megmagyarázza, hogy mit akarnak a munkavállalók – és hogy milyenek lettek a pandémia pánik utáni világban. 2023-ban, ahogy a közösségi média és a munkakultúra közötti határvonal felbomlott, és a munkavállalók új hibrid mintákba rendeződtek, számos új szakkifejezés vette át a hatalmat, hogy meghatározza a munka világát 2023-ban.

“Lusta lányos munka„ (Lazy girl job)

Május végén a TikToker Gabrielle Judge a “lusta lány munka” erényeit dicsérte: a távoli, jól fizető, viszonylag kevés stresszel járó munkát. Az alapfeltevés – egy olyan munka, amely lehetővé teszi az egészséges prioritások és a munka-magánélet egyensúlyát – hatalmas visszhangra talált, számol be róla a BBC.  Decemberig a #LazyGirlJob hashtag közel 40 millió megtekintést ért el a TikTok-on. És bár a kifejezés a 2023-as “csajos trendek” között találta magát, a munkavállalók mindenféleképpen egyértelművé tették: a lazy girl jobot talán pontosabban úgy lehetne leírni, hogy egyszerűen csak egy jó munka, mindenkinek.

„A sztrájkok nyara”

Februárban az Egyesült Királyságban az egészségügyi dolgozók a Nemzeti Egészségügyi Szolgálat (NHS) történetének legnagyobb sztrájkját rendezték meg. Eközben az Egyesült Államokban csak 2023 első nyolc hónapjában több mint 300 000 amerikai munkavállaló szüntette meg a munkát az egészségügy, a szórakoztatóipar, az autóipar és a vendéglátás területén. Október 31-én 354 sztrájk volt az Egyesült Államokban, amely nagyjából 492 000 munkavállalót érintett – ez a legnagyobb szervezett munkaügyi aktivitás 2019 óta.

Bár ez az akció nem korlátozódott szigorúan a melegebb hónapokra, hamarosan a “sztrájkok nyara” néven vált ismertté, egyesek a kifejezés eredetét az Amazon szakszervezeti elnökének, Chris Smallsnak a “forró munkásnyár” kifejezésére vezetik vissza (a zenei előadó, Meagan Thee Stallion érdemeivel). Az akciók elsöprő sikerrel zárultak, és példátlan szerződéseket eredményeztek a dolgozók szakszervezeteinek, köztük az Amerikai Írószövetségnek (WGA) és az Egyesült Autómunkásoknak (UAW).

Autentikus”

November végén a Merriam-Webster kiadó az “autentikus” szót jelölte ki az év hivatalos szavának. Az amerikai székhelyű szakkönyvkiadó közölte, hogy ez a szó olyan jelölteket utasított maga mögé, mint a “deepfake” (olyan hamis képek, videók, hangfelvételek, amiket mesterséges intelligencia segítségével hoznak létre) és a “dystopian” (disztópikus). Az Év Szava cím nem szigorúan a munkahelyi terminológiára összpontosít, mégis, a hitelesség iránti vágy nagyon is megtalálta az utat a munkahelyünkön. A munkavállalók egyre inkább kifejezik egyéniségüket, megosztják a kollégákkal az élményeiket, normalizálják a mentális egészséggel kapcsolatos kérdéseket, és intimebb – autentikusabb – munkahelyi környezetet alakítanak ki.

„Csupasz minimum hétfő”

2022-ben a TikToker Marisa Jo Mayes gyógymódot kínált a “vasárnapi ijedtségre” – a hétvégi szabadnap után a munkába való visszatérés előtti napon jelentkező süllyedő érzésre. Ahelyett, hogy fejest ugranának a feladatokba, Mayes azt javasolta a munkavállalóknak, hogy fogadják el a “csupasz minimális hétfőket”, és a hét első napját fokozatos visszatérésként kezeljék.

A kifejezés népszerűsége idén robbant be, a TikTok-on, eddig több mint hárommillió keresés történt. A kifejezés a munkával szembeni új hangulatot is tükrözi, ahol a hibrid megoldások iránti igények és a négynapos munkahétre való törekvés a munkavállalók jobb munka-magánélet egyensúly iránti vágyát tükrözi.

“Kávéjelvény” (Coffee badging)

Ahogy a főnökök 2023 folyamán visszanyerték a hatalmat, sok munkavállaló azon kapta magát, hogy visszatér az íróasztalához, legalábbis a hét néhány napján. Sokan nem akarnak ott lenni – ez a hozzáállás adta meg a “coffee badging” (kávéjelvényezés) kialakulását, ami a munkahelyi szolgálati jelvényhez, a badge-hez kötődik. Az Owl Labs videokonferencia-vállalat júniusi felmérésének adatai szerint a hibrid munkavállalók mintegy 58%-a elismeri, hogy bemegy az irodába, lehúzza a munkahelyi jelvényét, megragadja a reggeli kávéját, és elmegy, hogy a nap hátralévő részében otthonról dolgozzon. Még akkor is, ha az irodába való visszatérés politikája egyre inkább győzedelmeskedik, a munkavállalók egyértelműen jelezték, hogy a rugalmas munkavégzést – és az ingyenes kávét – részesítik előnyben.

“Csendes utazások” (Hush trips)

Sok olyan munkavállaló, akik a munkahelyétől távol tud maradni, “csendes utazásokat” tesz, hogy maximalizálja a munka és a magánélet egyensúlyát. Ezek a titkos szabadságok azt jelentik, hogy egy távoli helyről dolgoznak anélkül, hogy erről tájékoztatnák a felettesüket vagy a csapatukat. A Z generációs munkavállalók 44%-a ismeri el ezt a gyakorlatot a ResumeBuilder augusztusi felmérése szerint. A sikeres titkos utazás kulcsa? A Zoom háttér beállítása, hogy elrejtsen minden árulkodó pálmafát vagy medencés széket, mondják a felmérésben résztvevők.

„A nagy maradás”  (The Big Stay)

Egyes közgazdászok szerint a Nagy Lemondás (vagy inkább felmondás), ami meghatározta a munkaerő mobilitásának elmúlt három évét, véget ért. Most az adatok a “nagy maradás” jelenségére utalnak, amelynek során a munkavállalók az egyre élesedő munkaerő-piaci verseny és a gazdasági instabilitástól való félelem elkerülése érdekében maradnak a helyükön.

Azok a munkavállalók azonban, akik olyan munkahelyen maradnak, ami nem felel meg nekik, kevésbé elkötelezettek, kevésbé produktívak, és nagyobb valószínűséggel küzdenek mentális és fizikai egészségükkel. Szakértők szerint ha a munkáltatók meg akarják fékezni a dolgozóik körében tapasztalható csendes felmondást, akkor a vezetőkre hárul a feladat, hogy proaktívan fektessenek be a dolgozók elégedettségébe.

“Személyiségbérlés” (Personality hire)

Az okos munkáltatók előnyben részesíthetik a pozitív, barátságos hozzáállású álláskeresőket – de a Z generációs munkavállalók egy lépéssel tovább mennek, és a TikTok-on hirdetik a “személyiséggel rendelkező” munkavállalók előnyeit.

A közösségi média felhasználói a “diversity hire” (sokféleséget alkalmazó munkaerő) kifejezéssel – amely általánosan lekicsinylő kifejezés a kisebbségi munkavállalók jelképes felvételére utal – laza játékaként általában úgy definiálják a “personality hire”-t, mint aki bizonyos élénkséggel ellensúlyozza a szakmai képzettség hiányát. A kifejezésre játszó videókban fiatal munkavállalók nevetgélnek, sétálgatnak a munkahelyen, és a munkanap csúcsán megkérdezik, hogy “Mi van ebédre?”, mert tudják, hogy a munkájuk “a vibráláson alapul”.

Bár a kifejezés könnyed hangvételű, van benne némi igazság. Egy távmunkakörnyezetben egy érzelmileg intelligens munkavállaló elősegítheti a kommunikációt, ami növelheti a csapatok termelékenységét, és hozzájárulhat a társadalmi kapcsolat érzéséhez.

“Gördülő recesszió” (Rolling recession)

A “gördülő recesszió”, ami néha “gördülő kiigazítási recessziónak” is neveznek, akkor következik be, amikor a visszaesés egyszerre csak a gazdaság bizonyos ágazatait érinti.

Például, bár az év első felében a technológiai elbocsátások uralták a beszélgetéseket, más ágazatok, köztük az autóipar és a feldolgozóipar is elkezdték érezni a fájdalmat. Eközben a hagyományosan nők által dominált foglalkoztatási ágazatok – például az oktatás, az ápolás és a vendéglátás – továbbra is a munkahelyek megszűnésének fő terhét viselik, nagyrészt különösebb felhajtás nélkül.

Miközben a közgazdászok és a politikai döntéshozók a munkahelyek elvesztésének megakadályozásán dolgoznak, a gördülő recessziót különösen nehéz pontosan meghatározni, és hozzájárul a közelmúltbeli gazdasági tendenciák által összezavart szakértők általános bizonytalanságához.

„#WorkTok”

E kifejezések közül soknak legalább egy közös vonása van: a #WorkTok-on, a TikTok munkahelyi kultúrának szentelt oldalán keletkeztek vagy terjedtek el.

A hashtag legalább 2,3 milliárd megtekintéssel rendelkezik, és a hivatásos cukrászok életétől kezdve a legjobb HR-gyakorlatokig mindent felölel. Egyes szakértők szerint a felemelkedése elkerülhetetlen volt, mivel olyan helyet teremtett, amelyre sok munkavállalónak, különösen a fiataloknak, a távmunka korszakában nagyon is szükségük van a “watercooler” vagyis informális beszélgetések számára.

Ahogy egyre több felnőtt kapja a híreket a TikTokról – és ahogy egész közösségek alakulnak ki hiánypótló témák, köztük a munka körül -, a platform valószínűleg 2024-ben a végleges munkahelyi szakzsargon következő körét hozza el.

Érsek M. Zoltán

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Fedezze fel a hazánk természeti értékeit a május 1-jei hosszú hétvégén is!

Hazánk nemzeti parkjai színes programkavalkáddal várják a természet kedvelőit a május 1-jei hosszú hétvégén is.

Megújulnak az OTP Bank digitális szolgáltatásai

Megújulnak az OTP Bank digitális szolgáltatásai, július 1-től jelentős változások lépnek életbe a lakossági digitális szolgáltatásokban

Május a mesterséges intelligencia hónapja

A mesterséges intelligencia hónapjában a HUN-REN kiemelten fókuszál átfogó kutatási és innovációs programjára is. Az AI4Impact kezdeményezés fontos eleme a szervezet mesterségesintelligencia-stratégiájának.

A Libri-csoport megvásárolta az Édesvíz Kiadót

A Libri-csoport megvásárolta az Édesvíz Kiadót, a felvásárlás stratégiai célt szolgál, amely szerint a csoport fejlesztés és terjeszkedés révén törekszik a hosszú távú stabilitásra.
Hirdetés

Hírek

Káosz Spanyolországban és Portugáliában: áram nélkül maradtak a nagyvárosok

Nagy kiterjedésű áramkimaradás sújtja Spanyolország és Portugália jelentős részeit, beleértve a fővárosokat, Madridot és Lisszabont is.

A városi közlekedés jövője a WEMOVE Mobilitási Parkban

Megnyitott Budapest első integrált közlekedési kiállítási és képzési tere, a WEMOVE a városi mobilitás jövőjét mutatja be a Jövő Mobilitása Szövetség, a Magyar Autóklub és a Westend együttműködésében

Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója

Az OTP történelmének legsikeresebb évét zárta 2024-ben, a bank kiemelkedő jövedelmezőséget ért el, tőkehelyzete rendkívül stabil, a régióban piacvezető

Tanulsz? Lakást kapsz! Bécsben

Bécs városa 2025. május 1-jétől új lakhatási akciót indít a felsőoktatásban tanuló diákok számára, aminek keretében akár 1.000 önkormányzati lakás válik elérhetővé számukra.

Új ökoturisztikai központ lesz a Nagyszéksós-tónál

Kiemelkedő ökoturisztikai beruházás kezdődik a Nagyszéksós-tónál 1,4 milliárd forintos uniós támogatással.

Zebrák a falvakban

Kihirdeti kedden a kormány az utcák és járdák felújítására szóló pályázatát a falusi önkormányzatok számára.

450 ittas sofőr ellen intézkedtek húsvétkor

A húsvéti ünnepek négy napja alatt 450 ittas járművezetőt szűrtek ki a forgalomból a rendőrök.

Újfajta visszaváltó automata jelent meg Magyarországon

Mostantól fesztiválokon és tömegrendezvényeken is könnyen visszaválthatjuk a palackokat, dobozokat, üvegeket.
Hirdetés

Gazdaság

Július 1-től újabb szigor az online számlaadat-szolgáltatásban. Itt van mire figyeljünk.

Az Online Számla rendszerbe jelentett számlaadatok pontosságának javítása érdekében újabb szigorítás várható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről a figyelmeztető- (WARNING) és hibaüzenetek (ERROR) kapcsán,

Devizapiac – Erősödött kissé a forint kedd reggelre

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Szokatlan mértékű túlterheléses támadás érte az OTP-t

Nemzetközi mércével mérve is szokatlan méretű túlterheléses támadás érte csütörtökön az OTP Bank digitális ügyfélkiszolgálási felületeit

Indul a Lakhatási Tőkeprogram, emelt keretösszeggel, 300 milliárd forinttal

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.