Hirdetés
Kezdőlap Tudomány Az ősidők élelmiszer-globalizációját az éhség hajtotta
No menu items!

Az ősidők élelmiszer-globalizációját az éhség hajtotta

Egy nemzetközi kutatócsoport a St. Louis-i Washington Egyetemen több száz régészeti lelet alapján készült tanulmány eredményeit foglalta össze, hogy részletes térképet készítsenek arról, hogy az ókori gabonafélék hogyan terjedtek el, és váltak étrendkapcsokká a régi világ társadalmaiban.

A régészet kezdete óta a kutatók átfésülték a világot az első háziasított növények bizonyítékait keresve. Az ősi tábortüzek maradványaiból származó árpa, búza, köles és rizs rétegeit feltárva tanulmányokat tettek közzé, amelyekben az ősi gabonák megjelenésének első jeleit mutatják.

Xinyi Liu

Egy nemzetközi kutatócsoport a St. Louis-i Washingtoni Egyetemen Xinyi Liu vezetésével, több száz tanulmány eredményeit foglalta össze, hogy részletes térképet készítsenek arról, hogy az ókori gabonafélék hogyan terjedtek el, és váltak étrendkapcsokká a régi világban.

Quaternary Science Reviews folyóirat összefoglalja az ókori élelmiszer-globalizációs folyamatról szóló jelenlegi tudományos konszenzust, amely az eurázsiai és észak-afrikai étrendeket 7000 és 3500 évvel ezelőtt átalakította.

A társszerzők közé tartozik az Egyesült Királyságban a Cambridge-i Egyetem kutatói; Zheijiang Egyetem Kínában; a Litván Történelmi Intézet; a Smithsonian Intézet; és a Kínai Társadalomtudományi Akadémia Pekingben.

A tanulmány azt sugallja, hogy az ősidőkben az élelmiszer-globalizációt nem az uralkodó elitek egzotikus étvágya hajtotta, hanem a szegény paraszti gazdálkodók könyörtelen éhsége, a szezonról-szezonra haladó találékonysága. Új utakat kerestek, hogy akár egy kicsivel több ételt tehessenek az asztalukra.

"A tanulmányok hangsúlyozzák, hogy a mezőgazdasági termelés elsődleges 'újítói' hétköznapi gazdálkodók voltak."

Az új típusú vetőmagok, a szántóföldek fekvésének kipróbálásával, illetve az ültetési és betakarítási idők megváltoztatásával a paraszti gazdálkodók próbaverzióival az éghajlati kihívások leküzdésére törekedtek, és a földrajzi határok kiterjesztésére. A kísérletek fokozatosan javuló a hozamokhoz vezettek, ezzel a gazdálkodók megismerhették a tavaszi és az őszi ültetési időszakokban a termesztési idő meghosszabbítását is az adott a területen.

Sokan ismerik az élelmiszervilág globális terjedését az Új Világban – ezt a Kolumbiai Csere néven ismert folyamat – Liu azt állítja, hogy az őskori élelmiszer-globalizációs folyamat ugyanolyan drámai hatást gyakorolt ​​az ételtermesztésre az Óvilágban is.

A búza és árpa Délnyugat-Ázsiából Európába, Indiába és Kínába költözött, míg a köles a másik irányba költözött: Kínából Nyugatra. A rizs Kelet-, Dél- és Délkelet-Ázsiában utazott, az afrikai köles és a cirok a szubszaharai Afrikában és az Indiai-óceánon át haladt, mondta Liu.

A képre klikkelve animáció indul, amely azt mutatja be, hogy az ókori világ legjelentősebb háziasított gabonaféléi közül négy az 7000 és 3500 ével ezelőtt hogyan terjedt el az Óvilágban. Xinyi Liu; Javier Ventura / Washington Egyetem animációja

A búza és az árpa valamint a köles és a rizs terjedése a világban.  Az animáció azt mutatja be, hogy az ókori világ legjelentősebb háziasított gabonaféléi közül négy az ie. 7000 és 3500 év között terjedt el az Óvilágban. Xinyi Liu; Javier Ventura / Washington Egyetem animációja

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

KSH: 1,5 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet

Az előző hónaphoz viszonyítva a külkereskedelmi termékforgalom szintje az exportoldalon 4,0, az importoldalon 3,0 százalékkal csökkent.

Elmaradnak a nemzetközi átlagtól automatizálás és AI terén a magyar cégek

Noha Magyarország lemarad a nemzetközi átlag mögött ezen a téren, egyre több cég érdeklődik a terület iránt.

Mesterséges intelligencia a HR-ben

A mesterséges intelligencia néhány éve valósággal ránk rúgta az ajtót, a technológia az élet számos területét igyekszik forradalmasítani. Az AI térhódításához a munkaerőpiac is fokozatosan alkalmazkodik, a HR-folyamatokban is egyre nagyobb szerepet kap, a szakemberek döntő többsége ma már úgy véli, hogy a mesterséges intelligencia valódi segítség lehet.

Rekordon a személyi kölcsönök, ismét 100 milliárdnál a lakáshitelek

Márciusban tovább csökkent a lakáshitelek átlagos kamata, az új szerződések összege pedig megközelítette a 100 milliárd forintot, amire utoljára közel két éve volt példa. A személyi kölcsönből is rekordösszegben vettek fel az igénylők.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.