Hirdetés
Kezdőlap Agrár Agrárexport. Az embargó ellenére is fontos maradt az orosz piac
No menu items!

Agrárexport. Az embargó ellenére is fontos maradt az orosz piac

A magyar agrárcégek az embargó ellenére is sikerrel szerepelnek olyan orosz állami pályázatokon, amelyek lehetővé teszik a gazdasági együttműködést az uniós országokkal – jelentette ki a Külgazdasági és Külügyminisztérium külpiacok fejlesztéséért és koordinálásáért felelős miniszteri biztosa.

Budai Gyula

Budai Gyula elmondta, fontos, hogy az orosz embargó és az uniós szankciók által nem érintett gazdasági területeken megmaradjon és erősödjön az együttműködés Oroszországgal.

A miniszteri biztos példával illusztrálta a magyar agrárvállalkozások sikerét.

A Hunland Trade Kft. tavaly ősszel ezer magyar Holstein vemhes üsző szállítására nyert el állami pályázatot Oroszországban. Az állatokat egy, a Szahalin szigetén, zöldmezős beruházásban megvalósuló tehenészet vásárolta meg. A megrendelt tejelő szarvasmarhák első 400 állatból álló szállítmánya már tavaly ősszel megérkezett Dél-Szahalinra. Idén áprilisban újabb 600 vemhes üsző szállítására készül a cég. Ezzel a hónap végére eléri a teljes állományát a még épülő orosz tehenészet. A légi szállításhoz speciális szállítógépre van szükség, ezért az állatokat az amszterdami és a budapesti repülőtéren rakják repülőre és indítják útnak Oroszországba.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium minden lehetséges segítséget megad a magyar agrárcégeknek, amelyek hasonlóan szép sikereket értek el ezeken a területeken – mondta az MTI-nek Budai Gyula és arra emlékeztetett, hogy tavaly két magyar cég 8 ezernél is több tenyészállatot szállított Oroszországba, majdnem 20 millió dollár értékben. Ezen állatok szállítását a mai napig érvényben lévő orosz embargó nem tiltja – tette hozzá.

A miniszteri biztos egyúttal arra is felhívta a figyelmet, hogy nemrég orosz sajtóhírek szerint felmerült az orosz embargó esetleges szigorításának lehetősége is, ami igen érzékenyen érintené Magyarország és az uniós országok eddig még nem korlátozott tenyésztési célú szarvasmarha kivitelét is.

Budai Gyula kijelentette: orosz szakemberek sem tartanák szerencsésnek, ha a genetikai állomány javítását célzó oroszországi szállítások is korlátozás alá esnének. Magyar szempontból jelentős a tenyészállatok mellett például a keltető tojások és a vetésre szánt borsó orosz exportja is. Amennyiben ezek kivételt kaphatnak egy esetleges további szigorítás alól, az jelentősen mérsékelheti a magyar exportra gyakorolt negatív hatást – állapította meg a miniszteri biztos.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Idén több mint 108 ezren szedik a szemetet a TeSzedd! programban

Idén 2373 helyszínen, több mint 108 ezren szedik a szemetet a TeSzedd! - Önkéntesen a Tiszta Magyarországért programban.

Kínán kívül dupla áron adja a villanyautót a BYD. Miért?

Miközben az amerikai és európai politikusok riadalmat keltettek, hogy a hazai autóiparukat tönkreteheti az olcsó kínai elektromos járművek hulláma, Kína vezető EV-gyártója, a BYD eddig mást lépett: az otthonihoz képest drasztikusan megemelte az exportárait ahelyett, hogy alulmúlta volna a külföldi riválisokat.

BÉT – Emelkedő forgalomban emelkedett a BUX a héten

Emelkedő forgalom mellett erősödött a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 67 039,30 pont zárt pénteken, 1994,24 ponttal, 3,07 százalékkal magasabban az egy héttel korábbinál.

Heti makronaptár: GDP és lakásépítési, idegenforgalmi adatok érkeznek majd

A következő héten megjelenik az első negyedévi bruttó hazai termék (GDP) első becslése, emellett lakásépítési és idegenforgalmi adatokat közölnek.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.