Hirdetés
Kezdőlap Hírek Adóváltozások: megszűnik az eva, csökken a szocho és a kiva kulcsa
No menu items!

Adóváltozások: megszűnik az eva, csökken a szocho és a kiva kulcsa

A gazdaságvédelmi akcióterv alapján 2020-ra 500 milliárd forint adóteher-csökkentést tervez a Pénzügyminisztérium. Ennek kapcsán többek között megszűnik az eva, illetve mérséklődik a szocho és a kiva mértéke – közölte a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára.

Izer Norbert. Fotó: PM

Izer Norbert felidézte, 2010 óta a magyar adópolitikai intézkedések hatására folyamatosan mérséklődik az adóelvonás mértéke.

Magyarország az Európai Unióban a legnagyobb adócsökkentő, a GDP-arányos adóterhelés mértéke a 2016. évi 39,3 százalékról 2017-ben 38,4 százalékra mérséklődött – hangsúlyozta Izer Norbert.

Az államtitkár részletezte, hogy a szociális hozzájárulási adó mértéke 2 százalékponttal 19,5 százalékról 17,5 százalékra mérséklődik már az idén július 1-jétől.

A kisvállalati adó (kiva) 1 százalékponttal, 13 százalékról 12 százalékra mérséklődik jövőre, ez az adócsökkentés 5 milliárd forintot hagy a vállalkozásoknál. A kedvező kisvállalati lehetőséget egyre többen választják, 2016-ban 6500, az idén 40 000 vállalat fizet adót a kiva rendszerben – emelte ki az államtitkár.

Izer Norbert elmondta, jövőre eltörlik az egyszerűsített vállalkozási adót (eva), a mintegy 18 ezer érintett vállalkozást a szeptemberben induló kampányban tájékoztatják a részletekről, és ajánlanak számukra választási lehetőséget.

Az adózással kapcsolatos adminisztrációs terhet mérsékli majd, hogy a munkabért terhelő nyugdíjjárulék, a természetbeni egészségbiztosítási járulék, a pénzbeli egészségbiztosítási járulék és a munkaerőpiaci járulék adófajtákat összeolvasztják, így a négy helyett egy lesz, ez az intézkedés megkönnyíti a bérszámfejtést – tette hozzá az államtitkár.

Jövőre eltörlik a decemberi adófeltöltési kötelezettséget, amely mintegy 150-170 milliárd forintot jelentene a cégeknek, ezzel az összeggel a májusi adófizetésig tudnak még gazdálkodni – ismertette az államtitkár.

Izer Norbert kitér arra is, hogy a turizmus versenyképességének javítására a szálláshelyek 18 százalékos áfája 5 százalékra mérséklődik, és figyelembe véve a 4 százalékos turizmusfejlesztési hozzájárulást is, ezzel az intézkedéssel az érintettek közterhe feleződik.

A kistelepüléseken január elsejétől új lakóingatlant építők, illetve a használt lakóingatlant bővítők, felújítók 5 millió forint összeghatárig áfa-visszatérítést kérhetnek. A kis- és közepes vállalatok fejlesztési adókedvezményének igénybe vételét könnyíti, hogy 2020-től a kisvállalatoknál 300 millió forintra, a közepeseknél 400 millió forintra, 2021-től a kisvállalatok esetében 100 millió forintra,  a közepesek esetében 200 millió forintra, 2022-től a kisvállalatoknál 50 millió forintra, a közepeseknél 100 millió forintra csökken az igénybe vételi jogcím értékhatára. Mindemellett a reklámadó kulcsa nulla százalék lesz jövőre átmenetileg – emelte ki Izer Norbert.

Újságírói kérdésre válaszolva a Pénzügyminisztérium államtitkára elmondta, az adócsökkentésre a gazdaság növekedése és fehéredése ad lehetőséget. (MTI)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A szoftveróriás aki megváltoztatta a világot és most hátralép

A cégvezető több mint 50 év után távozik az SAP szoftvercsoporttól - Németország egyetlen világszínvonalú technológiai óriáscégétől

Így húzott el Győr mellett Debrecen, és együtt integetnek Miskolcnak

Az első negyedévi 640 ezer forintról az utolsó negyedévre 678 ezer forintra nőtt az átlagos négyzetméterár Debrecenben, ez 6 százalékos emelkedést jelent.

Hazánk továbbra is szoros együttműködésre törekszik a FAO-val

A magyar uniós elnökség kapcsán az európai élelmiszerpazarlás csökkentésére és a világ egyes régióiban tapasztalható nélkülözés felszámolására is fel kívánja hazánk hívni a figyelmet

Összeépült az egyetemekkel a magyar gazdaság

Hankó Balázs véleménye szerint a következő időszakban soha nem látott nagyságú, összesen 340 milliárd forint értékű fejlesztési pályázat jelenik meg.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.