Hirdetés
Kezdőlap Cégvilág Beszerzésimenedzser-index: csökkenés júniusban
No menu items!

Beszerzésimenedzser-index: csökkenés júniusban

A beszerzésimenedzser-index (BMI) lassuló ütemű növekedést mutat, a szezonálisan kiigazított júniusi értéke 54,4 pont, szemben a májusi 57,9 értékkel – közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

A korábbi júniusokkal összevetve az idei érték felülmúlja a hosszú távú 52,5 pontos júniusi átlagot, és meghaladja az elmúlt három év 54,1 pontos átlagát is.

A felmérésben vizsgált részindexek majd mindegyike csökkent. A foglalkoztatottságindex értéke azonban két hónapja először ismét 50,0 pont fölé került. Tavaly május-júniusában is 50,0 pont alatt volt az index, amit nyolc hónapos bővülő trend követett – közölte az MLBKT.

Júniusban a termelési mennyiség indexe csökkent májusi értékéhez képest, ám 50,0 pont felett maradt, ami  a termelt mennyiség emelkedését jelzi az előző hónappal összevetve, immár negyvenhatodik alkalommal. A mostani érték átlag feletti, 1995 óta hatszor volt magasabb az index értéke júniusban.

Az új rendelések júniusi indexe gyengült, 50,0 pont felett maradt, ami azt jelzi, hogy az új rendelések állománya ismét magasabb lett az előző hónaphoz viszonyítva. A mostani érték átlag felettinek tekinthető 1995 óta.

A júniusi szállítási átfutási idő hosszabb lett májushoz képest, és az ütem erősödött. Az index értéke az elmúlt egy évben végig 50,0 pont alatt volt. A korábbi júniusi értékeket nézve az idei a negyedik legalacsonyabb érték.

A vásárolt készletek tizedik alkalommal bővülnek egy hónap szűkülés után, most gyengébb ütemben, az idei júniusi indexérték az elmúlt huszonkét év értékei között átlag feletti, és a tizedik legnagyobb júniusi. 2017-ben minden hónapban emelkedett a vásárolt készletek szintje, 2018-ban pedig tizenegy hónap volt ilyen.

A beszerzési mennyiség indexe júniusban csökkent májusi értékéhez képest, de 50,0 pont fölött maradt, ami továbbra is a beszerzési mennyiség emelkedését jelzi. A mostani érték felülmúlja az elmúlt három év átlagát, és a kilencedik legmagasabb júniusi adat. A beszerzett mennyiség egy hónapig szűkült, mielőtt újból bővülést tapasztaltunk, immár negyvenkettedik hónapja.

A beszerzési árak esetében az index értéke alacsonyabb lett, de 50,0 pont felett maradva további árnövekedést jelez a válaszadók szerint. Ezzel a beszerzési árak nyolc hónap csökkenés után a szezonális kiigazításnak köszönhetően harmincnyolcadik hónapja lesznek magasabbak. A mostani ütem 1995 óta vizsgálva a tizedik legkisebb júniusi.

A késztermékkészletek szintje júniusban alacsonyabb lett az előző hónaphoz képest, de ennek üteme továbbra sem túl erős. A korábbi júniusi értékeket nézve az idei így is átlag felettinek mondható, és a második legnagyobb 1995 óta.

A külpiaci mutatók közül az importindex értéke csökkent májushoz képest, de továbbra is 50,0 pont fölött maradt. A szezonális kiigazításnak köszönhetően negyvennyolc hónapja folyamatosan jelzi az import mennyiségének növekedését az előző hónaphoz képest.

Az exportindex értéke is csökkent az előző hónaphoz képest, de 50,0 pont fölött maradva jelzi az export mennyiségének gyengébb ütemű bővülését – közölte az MLBKT.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Már minden helyközi Volán-járaton lehet bankkártyával fizetni

A bankkártyás fizetés a járművezetők munkáját is segíti, gyorsítja az adminisztrációt és az elszámolást.

Trump nem lesz jó hatással a a zöld gazdaságra. A kérdés a mérték.

Mindezt azt mutatja, hogy a fenntartható befektetési közösség lassan és óvatosan közelíti meg az új kormányzatot.

Megkapták a bérüket a Dunaferr dolgozói, a kormány fizetett

A Lyberty Steel acélipari vállalat többszöri felszólításra sem tett...

Rohamosan terjed a gyilkos kór itthon: egyre több térségben fertőz

Október 1-jétől több mint 150 madárinfluenza-kitörést regisztrált a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal.
Hirdetés

Hírek

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról

Az Operában a “IV. Murat” operaelőadást adják elő a 2024-es Török-Magyar Kulturális Év részeként

Az opera török nyelven, magyar és angol felirattal kerül bemutatásra, így a szélesebb közönség is hozzáférhet ehhez a kulturális mesterműhöz.

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.

Jöhet Hollywood! – Új filmstúdiók várják a bécsi filmipar felvirágzását

Az üzemeltetők 2025-re változatos osztrák, nemzetközi és akár hollywoodi játékfilmekre, sorozatok gazdag kínálatára számítanak.

Vegyesen mozgott a forint árfolyama

Az eurót hétfőn reggel 404,15 forinton jegyezték a péntek esti 404,09 forint után.

Gazdaság

Az MFB kiemelt jelentőségű pénzügyi művelete

A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.

Megszületett a döntés: így változik majd az ÁFA az Európai Unióban

2024. november 5-én az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) miniszterei a soros magyar elnökség alatt elfogadták az úgynevezett „VAT in the Digital...

Történelmi csúcson a bitcoin

A bitcoin eddigi történelmi csúcsa 73 ezer 777 dollár volt, ezt idén március 14-én érte el.

Hát ezt is megértük! Már dolláros nyugdíjra is spórolhatunk

Ehhez persze be kellett fektetni az eurót és a dollárt is, amit egyre többen megtesznek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint.