Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Megfogta a jüan esését a kínai jegybank
No menu items!

Megfogta a jüan esését a kínai jegybank

Stabilizálódott a jüan dollárhoz viszonyított árfolyama, miután a kínai jegybank lépéseket tett a gyengülés kordában tartására. Ennek ellenére a részvénypiacok lejtmenetben maradtak.

A kínai nemzeti fizetőeszköz dollárhoz viszonyított árfolyama több mint 2,7 százalékkal gyengült az utóbbi három kereskedési nap alatt. Hétfőn több mint 11 éve először a kínai belső és külső devizapiacon is áttörte a jegyzés a lélektani küszöböt, a 7 jüan/dolláros szintet, amelyet pedig korábban foggal-körömmel védett a kínai központi bank. Ennek nyomán meredeken csökkentek az irányadó tőzsdék indexei, az államkötvények pedig drágultak, mert a befektetőket megijesztette az az eshetőség, hogy egy devizaháború kirobbanásával új front nyílik meg a gyorsan és drasztikusan elmélyülő amerikai-kínai kereskedelmi viszályban.

Újra közelít a hetes szinthez a jüan árfolyama

A Kínán belüli (onshore) és a Kínán kívüli (offshore) devizapiacon is újabb történelmi mélypontra gyengült a jüan árfolyama kedden, pár órával az amerikai pénzügyminisztérium bejelentése után. A helyzetet súlyosbította, hogy a kínai kereskedelmi minisztérium megerősítette azt a hírt, miszerint leállították az amerikai agrártermékek importját, megtorlásul azért, mert a múlt héten újabb 300 milliárd dollár értékű kínai termékre rendelte el 10 százalékos pótvám kivetését az amerikai elnök.

A kínai központi bank azonban lépéseket tett a jüan árfolyamának stabilizálására: egyrészt a vártnál kicsit erősebb szinten, 6,9683 jüan/dollárban – a hetes küszöb alatt – határozta meg a középárfolyamot, másrészt bejelentette, hogy jüanban denominált kincstárjegyeket bocsát ki a jövő héten szerdán. A jegybank 20 milliárd jüan (2,84 milliárd dollár) értékben három hónapos, tízmilliárd jüan (1,42 milliárd dollár) értékben pedig egyéves kincstárjegyet dob piacra Hongkongban, amivel a múlt tapasztalatai szerint növeli a likviditást és támogatja a jüan offshore piaci árfolyamát.

A Kínán belüli (onshore) devizapiacon az azonnali jegyzésben nyitáskor egy dollárért 7,0699 jüant kértek, záráskor pedig 7,0321 jüant, 0,2 százalékkal erősödött a kínai fizetőeszköz.

A Kínán kívüli (offshore) piacon 7,0987 jüanon indult a kereskedés, eddigi napi csúcsán 7,1397 jüanon, a mélypontján pedig 7,0596 jüanon jegyezték a dollárt. A kínai központi bank bejelentése után erősödni kezdett a jüan, és közép-európai idő szerint dél körül 7,0703 jüanon, 0,40 százalékos mínuszban forgott a dollár.

Elemzők szerint a jegybanki lépések arra utalnak, hogy a kínai hatóságok talán mégsem engedik tovább gyengülni a jüant.

Stephen Gallo, a BMO Capital Markets kanadai pénzügyi szolgáltató devizapiaci elemzője úgy vélte, hogy ha a kínai jegybank a hetes szinten vagy afölött húzza meg napi középárfolyamot, az valószínűleg annak jelzése lesz, hogy kész engedni a jüan további gyengülését.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

KSH: 1,5 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet

Az előző hónaphoz viszonyítva a külkereskedelmi termékforgalom szintje az exportoldalon 4,0, az importoldalon 3,0 százalékkal csökkent.

Elmaradnak a nemzetközi átlagtól automatizálás és AI terén a magyar cégek

Noha Magyarország lemarad a nemzetközi átlag mögött ezen a téren, egyre több cég érdeklődik a terület iránt.

Mesterséges intelligencia a HR-ben

A mesterséges intelligencia néhány éve valósággal ránk rúgta az ajtót, a technológia az élet számos területét igyekszik forradalmasítani. Az AI térhódításához a munkaerőpiac is fokozatosan alkalmazkodik, a HR-folyamatokban is egyre nagyobb szerepet kap, a szakemberek döntő többsége ma már úgy véli, hogy a mesterséges intelligencia valódi segítség lehet.

Rekordon a személyi kölcsönök, ismét 100 milliárdnál a lakáshitelek

Márciusban tovább csökkent a lakáshitelek átlagos kamata, az új szerződések összege pedig megközelítette a 100 milliárd forintot, amire utoljára közel két éve volt példa. A személyi kölcsönből is rekordösszegben vettek fel az igénylők.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.