Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Hangulatindex - stabilizálódott a német gazdaság
No menu items!

Hangulatindex – stabilizálódott a német gazdaság

Nem változott az ifo gazdaságkutató intézet németországi üzleti hangulatindexe októberben. Ez a legnagyobb európai gazdaság stabilizálódását jelzi az előző hónapok csökkenése után.

Az index a szeptemberivel megegyező szinten, 94,6 ponton maradt októberben. Augusztusban 94,3 ponton közel hétéves mélyponton állt a mutató.

Pirossal az üzleti hangulatindex, szürkével az aktuális helyzetről alkotott vélemény, kékkel pedig a várakozások görbéje

Elemzők enyhe visszaesést vártak, arra számítottak, hogy 94,5 pontra süllyed az üzleti hangulatindex októberben. Egy évvel ezelőtt 102,8 ponton állt a mutató.

Az index elemei közül a gazdasági szereplők aktuális üzleti környezetről alkotott véleményét számszerűsítő mutató a szeptemberi 98,6 pontról 97,8 pontra süllyedt. Elemzők 98,0 pontra számítottak.

A hat hónapra előretekintő várakozások mutatója 90,9 pontról 91,5 pontra emelkedett októberben, míg elemzők 91,0 pontot vártak.

Németország hazai összterméke (GDP) 0,1 százalékkal csökkent április-júniusban az előző negyedévhez képest, és számos közgazdász várakozása szerint a harmadik negyedévben is zsugorodott a GDP. Ha ez beigazolódik, a német gazdaság recesszióba kerül.

Az ifo friss felmérése azt mutatja, hogy a gazdaság stabilizálódik és újra növekedésnek indul a negyedik negyedévben.

Klaus Wohlrabe

Klaus Wohlrabe, az ifo közgazdásza a Reuters hírügynökségnek azt mondta, hogy enyhe gazdasági növekedésre számítanak az év utolsó negyedében.

Németország exportfüggő gazdaságát visszavetette a világgazdasági növekedés lassulása, valamint az üzleti bizonytalanságok, amelyeket Donald Trump amerikai elnök protekcionista kereskedelempolitikája és a Brexitet övező zűrzavar váltott ki. A Brexit körüli bizonytalanságok továbbra is nagyok, de az ipar teljesítményének csökkenése megállt – mondta Wohlrabe.

Az Angela Merkel vezette német kormány kitartóan ellenállt azoknak a felszólításoknak, hogy fogadjon el gazdaságélénkítő intézkedéseket a lassulás ellensúlyozására. A kancellár szerdán megismételte, hogy átmeneti megoldást, tüneti kezelést jelentenének az ilyen lépések, így ellenzi azokat.

A kormány a múlt héten módosította lefelé, 1,5 százalékról 1 százalékra, a német gazdaság 2020-as növekedésére adott előrejelzését, míg a 2019-re adott 0,5 százalékos GDP-növekedési előrejelzésen nem változtatott. Peter Altmaier gazdasági miniszter megítélése szerint a világgazdasági körülmények romlása visszafogja ugyan a német gazdaságot, de nincsenek közelgő válságra utaló jelek, és minden arra mutat, hogy a 2009-ben kezdődött növekedés nem áll le.

A müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézete (ifo Institut – Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung an der Universität München e. V.) havi rendszerességgel állítja össze mintegy 9 ezer gazdasági szereplő megkérdezésével németországi üzleti hangulatindexét.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A francia elnök sötét és prófétai figyelmeztetést adott ki

Európának fel kell ébrednie erre az új veszélyre. Macron nem hajlandó visszalépni februári nyilatkozatától, miszerint Európának nem szabad kizárnia, hogy csapatokat vezényeljen Ukrajnába.

További két évvel meghosszabbítják a kedvezményes lakásáfát

A költségvetés biztosítja az adócsökkentéshez szükséges forrásokat, az intézkedés a hiánycélt nem veszélyezteti

Véget ért az idei Szakma Sztár Fesztivál

Sikerrel zárult az idei Szakma Sztár Fesztivál. Az esemény zárónapján 65 szakmából 21 agrárszakmában, az ország legjobb tanulói, összesen 63 diák részesült elismerésben, akik példát mutatnak a környezetüknek, iskolájuknak, településüknek, sok száz hozzájuk hasonló fiatalnak. A fesztivál ideje alatt a szakmai bemutatók során, a foglalkoztatószigeteken keresztül az általános iskolások és szüleik is megismerkedhettek az agrár- és élelmiszeripari szakmákkal.

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától?

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától? A mesterséges intelligencia térnyerése egyaránt kelt izgalmat és aggodalmat a cégvezetők körében. Vajon mekkora tudással rendelkeznek a mindent elsöprő technológiával kapcsolatban? Elkészült Magyarország átfogó AI&Leadership kutatása, hogy hiteles- és valós képet kapjanak egymásról is a vállalatirányítók.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.