Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Azeri olajmezőben szerzett részesedést a Mol
No menu items!

Azeri olajmezőben szerzett részesedést a Mol

A Mol 9,57 százalékos részesedést vásárolt az azerbajdzsáni ACG olajmezőben és 8,9 százalékos részesedést a BTC (Baku-Tbiliszi-Ceyhan) olajvezetékben. A Chevronnal kötött megállapodás értéke 1,57 milliárd dollár.

Az ACG olajmező egyik fúrótornya a Kaszpi-tengerben. Kép: bp.com

Az amerikai vállalat azerbajdzsáni érdekeltségeinek megvásárlásával a Mol a harmadik legnagyobb partner lesz a BP által üzemeltetett ACG-ben (Azeri-Chirag-Gunashli), Azerbajdzsán legnagyobb, stratégiai fontosságú olajmezőjében. A Mol emellett részesedést szerez a BTC csővezetékben is, amely nyersolajat szállít Azerbajdzsánból Törökország egyik földközi-tengeri kikötőjébe, Ceyhanbe.

A világszínvonalú olajmező megszerzése napi 20 ezer hordóval járul hozzá a Mol-csoport éves szénhidrogén termeléséhez a következő években, és jelentősen növeli a Mol bizonyított és valószínűsíthető olajkészletét. Kedvezően hat emellett a társaság EBITDA-jára (kamat-, adófizetés és amortizáció előtti eredmény), a szabad cash flow termelésre, az egy részvényre jutó eredményre, és erősíti a vállalat kutatás-termelés üzletágának nemzetközi portfólióját. A tranzakció összhangban áll a 2030-as vállalati stratégiával is, mivel tovább erősíti az integrált, külső környezet változásával szemben ellenálló üzleti modellt.

A tranzakció kormányzati és szabályozói jóváhagyások függvénye, és várhatóan 2020. második negyedévében zárulhat le.

Berislav Gaso

Berislav Gaso, a Mol-csoport kutatás-termelésért felelős vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy a tranzakció hosszú évekre biztosítja a Mol erőteljes és stabil nyereség- és készpénztermelő képességét.

Közölte, hogy a mező üzemeltetője a BP, de a “non-operated” modell kisebbségi szerepe nem azt jelenti, hogy a befektető csupán várja a havonta érkező nyereséget, hanem valóban részt vesz a tervezésben, működtetésben.

Berislav Gaso elmondta azt is, hogy a Mol és a Chevron mint két, nyilvános társaságként működő, transzparens piaci szereplő kötötték meg a megállapodást, a tárgyalásokon politikai szereplők nem vettek részt. Hozzátette: egy ilyen üzletnél az az elsődleges, hogy szakmai és kereskedelmi szempontból legyen értelme, ugyanakkor, ha a politikai háttér kedvező, az természetesen segíthet. Ami a Mol számára lényeges, az az, hogy a jogi környezet mennyire befektetőbarát, és az Azerbajdzsánban kifejezetten kedvező.

Emellett kifejtette, hogy a Mol régóta szerette volna megújítani az olajforrásait, és ezzel az ügylettel fontos lépést tett a kívánatos integrált modell irányába; továbbra is lehet olajmezőket keresni, de most már nincs nyomás alatt a vállalat, nincs ok a sietségre.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Nagy Márton: Kína és Magyarország kapcsolata erős és töretlen marad

Kína és Magyarország kapcsolata mindig is erős és töretlen volt, ez a jövőben is így fog maradni.

OTP-vezérigazgató-helyettes: piacvezető a régióban az OTP

Az OTP Core 50 milliárd forintos profitot ért el a leányvállalatoktól kapott osztalékok nélkül, 67 százalékkal emelkedett az első negyedévben.

KSH: 3,7 százalékkal nőttek átlagosan a fogyasztói árak áprilisban

A legnagyobb mértékben a ruházkodási cikkek ára nőtt, 2,8 százalékkal.

Négy év alatt több mint hétszeresére nőtt a tisztán elektromos járműpark

Az elmúlt időszakban tapasztalt felfutás elsősorban a 30 milliárd forintos keretösszeggel meghirdetett vállalati e-autó támogatási programnak köszönhető.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Meghaladta a várakozásokat az OTP adózás utáni nyeresége az első negyedévben

Az OTP összesítésében készült eredménykonszenzus szerint az elemzők alacsonyabb, átlagosan 221,645 milliárd forint eredményt valószínűsítettek az idei első három hónapra.

Tízezrek menekítik a millióikat az adó elől, a TBSZ az új sztár

Az idei első negyedévben csaknem 33 ezer tartós befektetési számlát (TBSZ) nyitottak a magyarok, ami azt mutatja, hogy az állampapírpiacról kivett százmilliárdok hozamára továbbra...

Jelentősen nőtt az Erste Bank nyeresége az első negyedévben

Kivárás jellemzi a vállalati szektorban a hitelkeresletet, ezért elmaradt a növekedés.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.