Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Parragh László: a tudásgazdaság felé tartunk
No menu items!

Parragh László: a tudásgazdaság felé tartunk

A magyar gazdaság átmeneti állapotban van, a mennyiségvezéreltből egyre inkább a tudásgazdaság felé mozdul – hangsúlyozta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke.

Parragh: a tudásnak és az innovációnak óriási szerepe van a hozzáadott érték alakulásában. Kép: MTI/Sóki Tamás

A Figyelő hetilap “Növekedés és innovációs az export tükrében” című konferenciáján az MKIK elnöke rámutatott: a tudásnak akkor van létjogosultsága, akkor lesz működőképes, ha azt összekötik a termeléssel, a továbbképzéssel, az innovációval. Ha bármelyik tényező hiányzik a körből, a tudásgazdaság kialakítására irányuló törekvés nem lehet sikeres – tette hozzá.

Kiemelte, minőségi tudás nem lehet egyetemek, kutatóintézetek, megfelelő szakképzés, startupok nélkül, ezek pedig tudástámogató környezetben erősítik, segítik egymást.

Az MKIK elnöke szólt arról is, hogy az exportáló vállalatok sokkal erősebb versenyben vesznek részt, ebben pedig a tudásra, a hatékonyság növekedésére építenek, mindez sikeresebbé teszi őket a hazai piacon is.

Parragh László jelezte, az országok exportképességének mérésére kidolgozott mutató alapján Magyarország az első tíz országban van 160 ország között, és arra hívta fel a figyelmet, hogy minél exportorientáltabb egy gazdaság, annál kitettebb egy válságnak. Éppen ezért a  belső fogyasztásra is koncentrálni kell, mert az ellensúlya lehet az export “megbicsaklásának”. Így az exportot és a belső fogyasztást egyaránt erősíteni kell.

Az MKIK elnöke elmondta, az exportnak csak az egyik szegmensét adja az értékesítés, figyelni kell a beszállítóvá válásra is, amikor egy exportáló nagyvállalat termékébe beépíti a kkv-tól vásárolt árut. Éppen ezért Magyarországnak elemi érdeke, hogy minél több kkv legyen képes exportáló nagyvállalatoknak terméket, szolgáltatást előállítani.

Az MKIK elnöke szerint nehéz megmondani, hogy Magyarországon hány közvetlen exportáló cég van, reálisan 2000-3000 céget lehet ténylegesen exportáló cégnek tekinteni.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Emelkedő gabonaáraknál nem érdemes a készleteken ülni

Emelkedést mutatnak az európai határidős piacokon a gabonaárak, így a hazai gazdáknak érdemes most odafigyelniük a megfelelő szerződések megkötésére és készleteik értékesítésére is.

Itt az első tervezet: nézzük mire készülhetnek az otthonfelújítók

Mától május 6-ig véleményezhető az otthonfelújítási program felhívástervezete. A júniusban induló pályázat újabb segítséget nyújt a családoknak, és hozzájárul a gazdasági növekedéshez is. A végleges felhívást a társadalmi és szakmai egyeztetések lezárását követően, június elején teszi majd közzé a kormány.

Sportfogadásban lett sikeres a profi labdarúgó, saját platformot hozott létre

A Futball Pápa kriptója: indul a BetHustlers. 17 évig volt profi labdarúgó Csépányi Gábor, aki ma már a sportfogadás területén működik sikeresen. Saját fejlesztésű platformjaimmár milliárdot képviselő üzlet, amellyel most nemzetközi vizeken is bizonyít.

Újabb támogatások segítik az állattenyésztőket

Összesen 22 milliárd forint keretösszeggel két, teljesen új intézkedéssel támogatja a hazai állattenyésztés fenntarthatóságát az Agrárminisztérium. Megjelent ugyanis az antimikrobiális rezisztencia elleni küzdelem kompenzációs kifizetésére és a húshasznú szarvasmarha állatjóléti támogatására kiírt vidékfejlesztési pályázati felhívás a 2027-ig tartó KAP Stratégia Terv keretei között. A támogatási kérelmek benyújtására 2024. június 3-tól 2024. július 3-ig tartó időszakban lesz lehetőség.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.