Tizenegy éves rekordot döntöttek a magyarországi lízingvállalatok: a kihelyezett összeg tavaly csaknem 740 milliárd forintot tett ki, ami 7 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit. A Lízingszövetség idén stagnálásra számít.
Tóth Zoltán, a Magyar Lízingszövetség főtitkára elmondta: a lízingpiaci növekedéséhez a 3,5 tonna feletti teherautók kivételével minden részpiac hozzájárult, különösen a mezőgazdasági gépek és az építőgépek szerepeltek jól.
Személy- és kisteherautók finanszírozásában 11 százalékkal 273 milliárd forintra nőtt a kihelyezett összeg.
Nyikos Katalin, a szövetség elnöke arról beszélt, hogy a kiemelkedő tavalyi év után az idén a kedvezőtlenebb gazdasági környezet és a járművek piacán várható szűkülés miatt inkább stagnálásra számítanak a finanszírozott összeget tekintve.
Kiss Norbert, a Lízingszövetség autó bizottságának vezetője kitért arra, hogy a nagycsaládosok autóprogramja sikeres: abban a lízing egyre nagyobb szerepet játszott a program tavaly júliusi indulásától. Decemberig több mint 1800 lízingszerződés született új hétüléses autókra, a lízingcégek pedig 5,2 milliárd forinttal finanszírozták ezeket a vásárlásokat – ismertette.
A flották finanszírozásában 84 milliárd forintos kihelyezést értek el tavaly, ami 4 százalékos növekedésnek felel meg.
Nagyhaszongépjárművekből az elért 166 milliárd forint 13 százalékos csökkenést jelent – mondta, hozzátéve, hogy ennek oka a fuvarozócégek növekvő költségei, a megrendeléseik visszaesése, és a sofőrhiány. Ezen a területen idén is csökkenést vagy stagnálást várnak. Fontosnak nevezte a gépjármű-nyilvántartás teljes digitalizációját, ami a finanszírozási szolgáltatások színvonalát is növelhetné.
Nyikos Katalin szólt arról is, hogy a teljes kihelyezés csaknem 30 százaléka a gépek lízingje, amibe a mezőgazdasági gépek is beletartoznak. A gépek lízingje 20 százalékos növekedéssel elérte a 209 milliárd forintot, minden területén jelentős volt a bővülés.
Tavaly újabb rekordot ért el a mezőgazdasági gépek finanszírozása, ami 26 százalékos növekedéssel 103 milliárd forintra nőtt – mondta. Ez azt jelenti, hogy a járművek után a mezőgazdasági gépek jelentik a legnagyobb piacot a lízingcégeknek. Az építőgépek lízingje 6 százalékkal emelkedett, meghaladta a 27 milliárd forintot.