Hirdetés
Kezdőlap Cégvilág Oszkó: az iparűzési adó rontja a versenyképességet
No menu items!

Oszkó: az iparűzési adó rontja a versenyképességet

Érdemes megfontolni a helyi iparűzési adó átalakítását, mert ez az adónem éppen azokat a cégeket nem segíti, amelyek fejlesztenek – mondta az InfoRádiónak Oszkó Péter, volt pénzügyminiszter, az OXO Technologies Holding alapító-tulajdonosa.

Oszkó Péter úgy vélte, az iparűzési adóval az a legnagyobb baj, hogy nagyon eltérő mértékben terhel különböző jellegű cégeket, és azokat terheli nagyobb arányban, amelyek magas hozzáadott értéket állítanak elő, illetve innovatív technológiába fektetnek be. Hozzátette, már 15 éve is a legnagyobb ellenzője volt az iparűzési adó fenntartásának, mert rontja a versenyképességet.

Oszkó Péter. Fotó: MTI/Bugány János

A vállalati szektor fejlődését torzítja rossz irányban, hiszen aki változatlan formában értékesít tovább valamit, az nem vagy alig fizet iparűzési adót, aki pedig értéket állít elő, az a legnagyobb befizető. Érdemes lenne úgy átalakítani, hogy ne azokat jutalmazza, akik a lehető legkevesebbet állítják elő, és azokat büntesse, akik nagyobb értéket állítanak elő” – fogalmazott Oszkó Péter.

A volt pénzügyminiszter szerint az nem gazdaságszabályozási kérdés, hogy az adónem megszűnik-e, mert egy nyereségadó jellegű helyi adó akár fenn is maradhat, bár a racionalitását megkérdőjelezi, és felvetette, miért nem központi beszedésű adók vannak, amelyekből aztán a helyi önkormányzatok megfelelő mértékű finanszírozást kapnak.

Abban van logika, hogy a helyi önkormányzatoknak legyen a helyi vállalkozásoktól bevételük, de ezt olyan adóalappal kellene megtenni, amely nem ennyire hátrányos az értékteremtő vállalkozásoknak – jelentette ki.

Arra a felvetésre, hogy az iparűzési adó az önkormányzatok jelentős bevételi forrása, ezért érdekeltek abban, hogy a területükön működjenek olyan vállalkozások, amelyek fejlesztenek, Oszkó Péter azt mondta, az adópolitikát makroszinten érdemes kitalálni és rendezni, utána már minden csak címkézés kérdése.

Jó lenne, ha az iparűzési adó rendezését nem kötné gúzsba az, hogy az önkormányzatok bevétele abból származik. Számos más adónem, lehetőség van az önkormányzati bevételek biztosítására.

Ez önmagában nem okozhatja azt, hogy az adónem folyamatos gazdaságtorzító hatása fennmarad – mondta a pénzügyi szakember, és hozzátette, az alapvető kérdés, hogy a költségvetésben van-e elegendő mozgástér az adónem átalakítására. Úgy látja, hogy az utóbbi években számos kedvező adójogi intézkedésre volt mozgástér, ezért lehet, hogy érdemes lenne most az iparűzési adót előre venni.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Négy hidrogén- és 11 elektromos hajtású autóbuszra érkezett pályázat a HUMDA-hoz

A támogatási okiratok 2024 nyarára várhatóak, a projekteket legkésőbb 2027. június 30-ig kell lezárni, azaz addig kell beszerezni az autóbuszokat.

Egymilliárd dollárt gyűjtött az önvezető startup

A Wayve olyan szoftvert fejleszt, amely közérthetően elmagyarázza, hogy egy autó miért hozott egy bizonyos vezetési döntést.

Tízezrek menekítik a millióikat az adó elől, a TBSZ az új sztár

Az idei első negyedévben csaknem 33 ezer tartós befektetési...

A magyar munkavállalókat segíti a munkásszállás-kialakítás támogatása

Czomba Sándor szerint a belső mobilitást szeretnék segíteni, vagyis nem vendégmunkásoknak épülnek a szállások.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Tízezrek menekítik a millióikat az adó elől, a TBSZ az új sztár

Az idei első negyedévben csaknem 33 ezer tartós befektetési számlát (TBSZ) nyitottak a magyarok, ami azt mutatja, hogy az állampapírpiacról kivett százmilliárdok hozamára továbbra...

Jelentősen nőtt az Erste Bank nyeresége az első negyedévben

Kivárás jellemzi a vállalati szektorban a hitelkeresletet, ezért elmaradt a növekedés.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések