Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Londoni elemzők: nincs kamatemelési kényszer Magyarországon
No menu items!

Londoni elemzők: nincs kamatemelési kényszer Magyarországon

Londoni pénzügyi elemzők szerint nem nehezedik kamatemelési nyomás a Magyar Nemzeti Bankra (MNB), mivel a forint viszonylagos nyári árfolyam-stabilitása valószínűleg kordában tartja az inflációt.

A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni kutatási részlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) feltörekvő piacokkal foglalkozó elemzői hétfőn ismertetett helyzetértékelésükben közölték: a nyár elején az volt a véleményük, hogy ha a nyár folyamán a forintárfolyam tartósan 330 forint/eurós vagy ezt meghaladó szinten lesz, az már valószínűleg közelítene az MNB “fájdalomküszöbéhez”.

A ház számításai szerint ugyanis egy ilyen forgatókönyv esetén a magyarországi infláció a harmadik negyedévben – az árfolyam mellett a bázishatásoktól és az emelkedő olajáraktól is hajtva – a jegybank tűrési sávjának felső, 4 százalékos határának közelébe gyorsult volna, és tartósabban meghaladta volna az MNB 3 százalékos központi célszintjét.

Ez erősítette volna a jegybank enyhe monetáris politikájával kapcsolatos piaci ellenérzéseket, ennek viszont még gyengébb forint és még nagyobb inflációs kockázat lett volna a következménye a Bank of America-Merrill Lynch elemzői szerint.

A ház várakozása szerint azonban az elmúlt két hónap viszonylag nyugodt forintpiaci fejleményei nyomán az éves magyarországi infláció várhatóan 3,5 százalék körül tetőzik a harmadik negyedévben, és 2019 közepéig ismét a 3 százalékos szint felé lassul.

A devizaárfolyam inflációs átszűrődésének egyébként is még mindig kevés jele van, a július 3,4 százalékos tizenkét havi infláció pontosan megfelelt az MNB előrejelzésének. Az egyetlen jelentősebb felhajtóerőt a kosáron belül az új járművek jelentették, amelyek havi összevetésben 3,1 százalékkal drágultak, és ez korai jele lehet az árfolyam-átszűrődésnek.

A kosár egyetlen eleme azonban nem elégséges annak megállapítására, hogy a gazdaságban felfelé ható inflációs kiigazítási folyamat zajlik, és bár az MNB valószínűleg szoros figyelemmel követi majd ezt a komponenst, nem sieti el azonban a reakciót – vélekedtek hétfői elemzésükben a BofA Merrill Lynch Global Research elemzői.

A ház szerint hozzájárulhatna az MNB hitelességének erősítéséhez, ha a bank  körülírtabb exitstratégiát vázolna fel. Valószínűsíthető azonban, hogy az MNB a szeptemberi kamatdöntő ülésen óvakodni fog bármiféle olyan jelzéstől, amely monetáris szigorítási ciklus kezdetére utalna, mivel ez forinterősödési nyomást eredményezhetne – jósolták a Bank of America-Merrill Lynch elemzői.

Hangsúlyozták: a hatósági kommunikáció a gyenge forinttal szembeni magas tűrési hajlandóságra vall, különös tekintettel arra, hogy a háztartási szektor devizakitettsége gyakorlatilag zéró, az exportőr vállalatoknak devizabevételeik természetes védettséget nyújtanak, és a devizában fennálló GDP-arányos államadósság-hányad 2010 óta megfeleződött.

Mindezt egybevetve a Bank of America-Merrill Lynch elemzői fenntartják azt az előrejelzésüket, hogy az MNB – a hozamgörbe rövid végére koncentrálva – a devizaswap-ügyletek fokozatos kivezetésével kezd hozzá a monetáris politika normalizálásához, engedve, hogy a három hónapos BUBOR-ráta közelítsen a 0,90 százalékos jegybanki alapkamathoz, mielőtt a tényleges kamatemelési ciklus elkezdődne.

A ház szerint azonban az MNB ezzel is valószínűleg 2019 közepéig kivár, mivel – a forinterősödést megakadályozandó – csak lemaradással kívánja követni az euróövezeti jegybank (EKB) emelési ciklusát.

Más nagy londoni házak valamivel agresszívabb előrejelzéseket tartanak érvényben az MNB monetáris politikájának várható irányára.

A TD Securities globális befektetési tanácsadó csoport londoni részlegének feltörekvő piacokkal foglalkozó elemzői azzal számolnak, hogy a monetáris tanács a szeptember 18-i kamatdöntő ülésen “valamelyest” módosítja alapállását, különös tekintettel arra, hogy a testület akkor már ismerni fogja a szeptemberi inflációs jelentés új prognózisait.

Ha az éves infláció augusztusban magasabb volt a júliusban mért 3,4 százaléknál, akkor az inflációs pálya 3 százalék feletti szakaszára szóló előrejelzések esetleg már kevésbé enyhe pályaívet, illetve kevésbé átmeneti jelleget valószínűsítenek majd – fogalmaznak a TD Securities londoni elemzői.

A ház szerint ennek alapján a szeptemberi kamatdöntő ülés “megfelelő alkalom” lenne a monetáris politika kissé feszesebb irányba állítására, abban az esetben, ha az új inflációs előrejelzés ezt indokolja.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Érezni a zenét: Mélynyomós koncerten buliznak együtt siketek és hallók

Sub_Bar a neve annak az új rendezvényformátumnak, amelynek keretében siket, halló és nagyothalló fiatalok bulizhatnak együtt. A zene kizárólag 150 Herz alatti frekvencián szól a mélynyomókból, így inkább érezni lehet, mint hallani. Bécsben a FLUCC Wanne lokál adott helyet az első Sub_Bar koncertnek 2024. április 29-én.

A hazai vadállományunk egyedülálló nemzeti kincsünk

Teremtett világunk megőrzése közös kötelességünk, a természet rendjét pedig nem lehet megbontani, éppen ezért hárul kiemelkedően fontos szerep a felelős és tudatos vadgazdálkodásra.

Kiemelkedő szakmai munka az élelmiszerlánc biztonságáért

Az élelmiszerbiztonság és az állategészségügy szorosan összefonódik, így az állategészségügyi laboratóriumokban végzett tevékenység kulcsfontosságú.

Megalkották az első magyar AI alapú éttermi asszisztenst

A koronavírus-járvány okozta elszigetelődés adta az inspirációt egy kis baráti társaság számára, hogy olyan közösségi applikációt fejlesszen, ami megkönnyíti az információszerzést, a tájékozódást, miközben a vendéglátóhelyek kiszolgáltatott helyzetét is orvosolni tudja.  A kis közösségi alkalmazás bár népszerűvé vált, de a várt áttörést nem érte el, ezért a csapat egy inkubációs programban kapott segítséget felhasználva fejlesztette ki a jelenlegi formában elérhető rendszert.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Börtönben a Binance kriptovaluta volt főnöke

Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügyet a kriptopénzeken belüli bűncselekmények elleni fellépés részeként indította, amelyek közül a legismertebb a Bitcoin.

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.