Izrael eredményesebben birkózott meg a korona-vírussal, mint a világ legtöbb országa. A fertőzöttek száma mindvégig alacsony volt. Forró klíma, szigorú karanténszabályok, genetika vagy mindezek együtt? A tudósok a magyarázatról vitatkoznak, miközben újra több megbetegedés történt…
Vissza a normalitásba!
„Kávézzatok, sörözzetek, élvezzétek az életet!” – zárta múlthét keddi videóüzenetét az izraeli miniszterelnök, Benjamin Netanjahu. Nem sokkal korábban döntött a kormány a korona-korlátozások feloldásáról. A rákövetkező napon kinyitottak a szállodás, az éttermek, a múzeumok és az uszodák is. Újraindult az élet. Néhány szabályt persze van: éttermekben 1,5 méteres távolság az asztalok között, az uszodákban és a strandokon legalább 6 m² vendégenként.
Az oktatási intézmények már május elején újraindultak. Azonban kötelező a maszk. A parkok és a strandok a hónap közepe óta látogathatók ismét. Rendezvényeket 50 főig lehet tartani. Így vannak újra istentiszteletek, közös imádságok a zsinagógákban és a mecsetekben.
Annak ellenére, hogy az élet szinte visszatért a rendes kerékvágásba, meredeken csökken a megbetegedések száma. Igazán sok fertőzött sosem volt. A járvány csúcsán sem. Az elmúlt 2 hétben egyetlen napon sem volt 31-nél több új megbetegedés. Jelenleg 38-an vannak lélegeztető gépre utalva. A járvány kezdete óta 287 halálos áldozat volt.
Borúlátó jóslatok, szigorú karantén
A számok mutatják, hogy Izrael rendkívül jól vészelte át az egészségügyi krízist. A járvány kezdetén a kormányt egészségügyi kérdésekben tanácsokkal ellátó Gertner Intézet több szcenáriót állított fel. A legoptimistább is 8.600 halálos áldozattal számolt. A legpesszimistább 21.600-al. A kormány szigorú karanténintézkedéseket bevezetésével reagált: senki sem hagyhatta el otthona 100 méteres körzetét! Csak néhány kivétel volt: élelmiszer vásárlás, orvos vagy beteg hozzátartozó felkeresése, nemzetbiztonsági szempontból létfontossági munkahelyre járás.
Tekintettel a járvány enyhe lefolyására kritizálják a kormányt, a Gertner Intézetet a szigorú intézkedések és azok gazdasági következményei miatt. Azt róják fel hibaként, hogy a prognózisok alapjául a vírus itáliai terjedési sebességét vették alapul. Izraelben egészen mások a körülmények – nyilatkozta például az elismert virológus, Hagai Levine, a Haaretznek, Izrael legnagyobb példányszámú napilapjának.
Most már más virulógusok is úgy látják, előbb lehetett volna lazítani, mert már az élet és a gazdaság mesterséges kómában tartásának utolsó harmadában is drasztikusan csökkent az új fertőzések száma.
Egyetlen kivétel van: az ultraortodox közösség. Jeruzsálemi negyedükben, a Mea Shearimben a megbetegedések száma mesze az országos átlag felett volt és van a mai napig. Egyrészt, mert, mint általában a világi törvényeket, úgy a kijárási korlátozásokat sem tartották magukra nézve kötelezőnek, másrészt az extrém magas népsűrűség okán – hangzik a Haaretzban megszólaló szakemberek magyarázata.
Lehetséges okok
Több magyarázat is van a járvány enyhe lefolyására:
- A szigorú, hosszan és következetesen betartatott karanténszabályok.
- A lakosság genetikai állománya. Izrael a bevándorlók országa. A közel-keleti, európai és amerikai gének egyedülálló keveredése miatt általában erősebb az emberek immunrendszere.
- A meleg klíma.
Hagai Levine szerint nem szabad alábecsülni a forróság szerepét. Izraelben a hőmérséklet a múlt héten napokig 40 fok felett volt. „Bizonyított, hogy a korona-vírus rosszul reagál a magas hőmérsékletre, 30 fok felett inaktívvá válik.”
A harmadik tézist erősíti, hogy a szomszédos országokban is alacsony volt a megbetegedések száma. Pedig jóval kevesebb volt a korlátozás és azokhoz is lazán tartották magát a többség. Ráadásul az egészségügyi ellátórendszer színvonala a palesztin területeken, Egyiptomban, Libanonban és Jordániában nagyon alacsony, nem is hasonlítható az európaihoz és az izraelihez. A Gázai-övezetben mindössze 55 fertőzöttet és 1 halottat regisztráltak. Mindegyikük külföldről tért haza.
Enyhébb lefolyás
Yoram Lass, korábbi izraeli egészségügyi miniszter állítása szerint a vírus a Közel-Keleten és a Földközi-tenger keleti medencéjében nem aktív. „Lehet, hogy a számok az arab országokból nem megbízhatók. De meg kell nézni az izraeli, ciprusi és görög adatokat. 281 halott 3 hónap alatt a 8 milliós Izraelben. Semmi! Ennél minden influenza-járvány több áldozatot követel” – fejtette ki a Times of Israel hasábjain. Az ellenvélemény szerint Itáliában és Spanyolországban hasonló a klíma, a két ország mégis a korona-járvány által leginkább sújtott országok közé tartozik.
Árnyalja a képet, hogy az elmúlt héten több új esetet regisztráltak, mint előtte három hétig összesen. Így újra bezártak 31 iskolát, 3723 tanulónak és tanárnak házi karanténba kellett vonulnia – ezt a Jediót Ahronót című újság honlapja, a ynet.
Több iskola bezár; Az Egészségügyi Minisztérium tisztviselője: “Tartózkodjon gyermekek ölelésétől” – figyelmeztet az újságnak nyilatkozó hivatal képviselője.